Yolcu Koruma Asistanı Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
367

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte yolcu koruma asistanı ile alakalı olarak en yeni seçenekleri sizlere sunacak ve fikir edineceğiz. Günümüz araç güvenlik sistemleri içerisinde meydana gelen yenilikler, beklentilerinizi karşılamaya yönelik olarak çok daha gelişmiş örnekleri sizlere sunma yoluna gidiyor da diyebilme şansına sahip durumdayız.

Güvenlik sistemleri ile alakalı olarak bundan önceki süreçte sitemizde sizlerle birlikte yenilikçi seçenekleri çok daha yakından inceleyerek fikir sahibi olmuştuk. Hal böyle olunca zaman içerisinde büyük markalar tarafından geliştirilen sistemleri de daha yakından tanıyabilmek adına yapıcı adımlar atacak ve teknik bilgiler sunmaya da devam edeceğiz.

Araçta genel olarak güvenliği sağlamaya yönelik sistemler olduğu gibi günümüzde yolcu güvenliği için de sunulmuş olan birçok farklı güvenlik önlemi olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyle olunca yeni nesil araçların hemen hemen tamamında olan güvenlik seçeneklerinden birisini çok daha yakından inceleyecek, tanıyacak ve özellikleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olacağız.

Yolcu Koruma Asistanı Nedir?

Aracı çalışma anından itibaren güvenlik önlemleri açısından sürekli takip eden ve tehlike esnasında yolcuları koruma altına alan gelişmiş bir otomatik güvenlik sistemi modeli olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. Yolcu koruma asistanı, güvenlik önlemleri açısından tam anlamı ile yolcu odaklı bir şekilde hazırlanmış gelişmiş bir otomatik izleme sistemi olarak da dikkatleri çeker.

Günümüzde özellikle yolcuların da emniyet kemeri takmasını ciddi anlamda teşvik etmeye yönelik sistemlerden birisi olarak dikkat çeken koruma asistanı, herhangi bir tehlike anında devreye girerek tüm yolcuların oturdukları noktalarda hazırlanmış olan senaryoyu uygular ve kendi içerisinde güvenlik önlemini alarak can ve mal kaybını en az seviyeye indirme amacı içerisinde olur.

Yolcu Koruma Asistanı Ne İşe Yarar?

Öncelikle araç içerisinde şoför de dahil olmak üzere tüm kişilerin can güvenliğini koruyabilmek amacı ile geliştirilmiş bir sistem olarak dikkat çekiyor. Aracınızı sürekli olarak sensörler ile izleyen ve kaza anını kollayan bu asistan, herhangi bir tehlike esnasında siz herhangi bir şey yapmadan kendi kendini devreye sokarak güvenlik prensiplerini hızlı bir şekilde uygulamaya başlar.

Öncelikli olarak yolcuların emniyet kemerlerini normalden çok daha gergin hale getirerek kaza esnasında ki sarsıntı ve hareket unsurlarını minimum düzeye indirir. Bununla birlikte açık olan sunroof ya da yan camlardan gelebilecek cisimlere karşı güvenlik önlemi ile tüm seçenekleri otomatik olarak kapatır ve güvenlik önlemi alma yoluna gider.

Giriş seviye güvenlik sistemi dediğimiz aşamalar yukarıdaki seçenekleri uygular iken aracın çok daha büyük çaplı kaza için zaten kendi içerisinde koruma sistemleri olduğundan dolayı herhangi bir ek işlem yapmaz ve sürücü ile birlikte yolcuları da mümkün olan en hızlı şekilde güvenlik altına alma yoluna da gider diyebiliriz.

Yolcu Koruma Asistanının Avantajları Nelerdir?

  1. Öncelikli olarak yolcuların ve şoförün can kaybını en aza indirmek için senaryolar düşünülerek çalışan maksimum kalite güvenlik sistemlerinden birisidir.
  2. Hava yastığı sistemini çok daha mantıklı bir şekilde yönetir ve zamanlama konusunda ise arkaplanda yapay zeka çalışmaktadır.
  3. Yolcuların herhangi bir kaza esnasında darbe dahi almaması için emniyet kemerlerinin yönetimi, camların kontrolünü kendi içerisinde sağlayabilir.
  4. Ciddi kaza durumlarında diğer güvenlik sistemleri ile senkronize bir şekilde çalışma özelliğine sahiptir.

Kısacası kafanızda en ufak bir soru işareti olmaksızın kendi içerisinde çalışma mantığı bulunan son dönemlerin en güvenli sistemlerinden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda 2016 Zorunlu Trafik Sigortası ve zorunlu trafik sigortası ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here