Yeni Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Online Randevu Nasıl Alınır?

0
483

Bu yazımızda sizlerle birlikte yeni sürücü belgesi ile alakalı olarak yeni seçenekler sunacak ve fikir sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi yapılan yasal düzenlemeler ve Avrupa Birliği uyum süreci de dahil olmak üzere ehliyet ve kimlik belgelerimizde ciddi anlamda ilgi çeken bir konsept değişikliği söz konusu oluyor ve çipli döneme geçiliyor.

Ehliyet değişikliği ile alakalı olarak dikkat etmemiz gereken yeni prosedürler var. Devlet, bir sene içerisinde herkesin zaman problemi yaşamadan sürücü belgelerini değiştirebilmesi için online randevu sistemini geliştirdi ve bu şekilde tüm belge değiştirme işlemlerinin çok daha sağlıklı olabileceği yönünde bilgi sundu.

Online randevu ve götürmeniz gereken belgeler ile alakalı olarak ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir yazı içerisinde toplamak istedik. Yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizin geniş kapsamlı içeriğinde ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her türlü seçeneği sorunsuz bir şekilde inceleyebilecek ve tüm konular ile alakalı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Ehliyet Değişimi Online Randevusu Nasıl Alınır?

Bu süreç ile alakalı olarak aklınıza gelebilecek her türlü işlem safhası EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ nezdinde kontrol edilmektedir. Bu neden dolayısı ile online olarak randevu alarak kısa bir zaman dilimi içerisinde ihtiyaç duyulan belgeleri de toplayarak gidip yeni ehliyetlerinize kavuşabilirsiniz. Tabi ki bu anlamda bilgi sahibi olmanız gereken ve dikkat edeceğiniz birkaç önemli detayın olduğunu da söylemek lazım.

Emniyet Genel Müdürlüğü yazılım ekibi tarafından hazırlanmış olan özel randevu sisteminden kişisel bilgileriniz ile randevu alarak işlem sıranızı belirlemiş oluyorsunuz. Randevu tarihi ve saatini kaçırmamanız sizler adına son derece iyi olacaktır. Aksi takdirde süreç ile alakalı olarak sıkıntılar yaşanabilir. Şimdi bu anlamda detaylara daha yakından bir bakış atalım.

ONLİNE RANDEVU SİSTEMİ: GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN

 1. Siteye giriş yaptıktan sonra aşamalar ile alakalı olarak sizleri bilgilendiren 3 kutu göreceksiniz.
 2. Aynı zamanda bu kutulardan ziyade kafanıza akılan soruların yanıtlandığı ek sayfa tasarımları da söz konusudur.
 3. En yukarudaki menüde yer alan RANDEVU AL sekmesine tıklıyor ve devam ediyorsunuz.
 4. Karşınıza gelen ekranda ehliyet değişim nedeninizi seçip ilerleyin.
 5. Şehir bilginizi de seçtikten sonra değişim yapabileceğiniz merkezler listelenecektir. Size en uygun olan merkezi seçin ve devam edin.
 6. Sonrasında gelen ekranda kişisel bilgileriniz istenecektir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgileri doldurun ve devam edin.
 7. Sonrasında randevunuz için gün ve saat detaylarını seçiyor ve ilerliyorsunuz.
 8. Son ekranda sizden randevu detaylarınızın gönderileceği mail adresi isteniyor. Seçiyor ve devam ediyor, randevunuzu tamamlıyorsunuz.
 9. ONLİNE RANDEVU BELGENİZİN ÇIKTISINI ALMANIZ TAVSİYE EDİLİR.

Ehliyet Değişimi için Gerekli Belgeler

Yeni ehliyet uygulaması kapsamında sizlerde eski belgelerinizi ileterek yeni belgelerinize kavuşma amacı içerisinde iseniz getirmeniz gereken belgeler belli. Tabi ki aşağıda vereceğimiz bilgiler sadece EHLİYET DEĞİŞİMİ için gerekli bilgilerdir. Eğer ki ilk defa ehliyet alacaksanız yine yukarıda vermiş olduğumuz linki ziyaret ederek bu anlamda istenen belgelerin bir listesine sorunsuz bir şekilde ulaşabilme şansına sahip olacaksınız. Yanınızda mutlaka olması gereken belgelerin listesi aşağıdaki gibidir;

 • Eski sürücü belgesi
 • 2) Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • 3) Sürücü sağlık raporu
 • 4) 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 5) 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
 • 6) Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

belgeleri yanınızda olduğu sürece çok kısa bir zaman dilimi içerisinde eski ehliyetinizi verip yenisini alabilme şansına erişiyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılmalıdır? başlıklı yazımızda antifriz, antifriz dereceleri ve antifriz kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here