Yeni Skoda Yeti Dizel 1.6

0
1175
Yeni Skoda Yeti
Yeni Skoda Yeti

Skoda’nın kompakt SUV temsilcisi Yeti makyajlandı. Skoda Yeti ‘deki en büyük değişiklik 1.6cc dizel motorla birlikte, DGS otomatik şanzımanın opsiyon olarak sunulması oldu.Çek markanın kompakt SUV’u 2009 yılında tanıtılmış ve Türkiye’ye 2010 yılında girmişti. Şimdi araç tamamen makyajlanarak yeni bir görünüme kavuştu. Yeti’nin Avrupa üretimi haricinde, Çin’de uzatılmış bir versiyonu ve Rusya’da da montaj üretimi yapılacak. Ayrıca Skoda Yeti dışında, birde küçük SUV üretimi için hazırlıklarını sürdürüyor.

Yeni Skoda Yeti
Yeni Skoda Yeti

Skoda Yeti ‘de neler yeni? Yeti ‘deki değişim bir makyajdan öte köklü bir değişim gibi duruyor. Ön far grubu, ön tampon, ızgara ve kaputta yapılan değişikliklerle, Yeti yeniden yaratılmış gibi.Diktörtgen farlar ve sis yuvaları araca ayrı bir olgunluk katmış. Arka kısımda ise çift C formlu LED stoplar, yeni tampon araçta yapılan yenilikler arasında. Tüm bu ayrıntılar bir araya getirildiğinde ortaya yepyeni bir SUV çıkmış. Makyajlı Yeti ‘de ikisi dizel, ikisi benzinli olmak üzere 4 motor seçeneği bulunuyor. Benzinli motorlar 1.2 TSI (105HP),1.4TSI(122HP) güç üretirken, dizel motorlar ise 1.6 TDI(105HP) ve 2.oTDI(170HP) güç üretiyor. Başta belirttiğimiz gibi en büyük yenilik 1.6 dizel motorla gelen ve opsiyon olarak sunulan 7 ileri oranlı DGS otomatik şanzıman. Yeni Skoda Yeti’nin yerden yüksek oturma pozisyonu, şehir içi sürüşlerde iyi bir görüş sağlıyor. Araç gerektiğinde hızlı, gerektiğinde sakin sürüşler sunabiliyor. Ön ve arka koltuk mesafeleri yeterli. Yeni Skoda Yeti’nin yakıt tüketimi,100km 5.3 litre. Araç 0-100km hızlanmasını 12.2 saniyede gerçekleştiriyor. Yeni Skoda Yeti’nin maksimum hızı 175km/s.1445 kilo boş ağırlığa sahip. Yeni Skoda Yeti’nin bagaj hacmi ise 416 litre.

Makyajlı Skoda Yeti
Makyajlı Skoda Yeti

Sonuç olarak Yeni Skoda Yeti, DGS 1.6 dizel motoru DGS şanzımanla, uygun bir fiyat aralığında sunuyor. Araç 52 bin liradan başlayan fiyatlarla satışta. Özellikle pazarda dizel otomatik SUVların fazla olmadığı düşünüldüğünde, Yeti’nin şansı hayli yüksek.

Bir önceki yazımız olan Yeni 1.6cc Dizel Toyota Verso başlıklı yazımızda Toyota Verso'nun yakıt tüketimi, Yeni Toyota Verso'nun fiyatı ve Yeni Toyota Verso'nun maksimum hızı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here