Yeni Ehliyetler ile Alakalı Tüm Detaylar

0
376
yeni ehliyetler için sürücü olur raporu nereden alınacak

Bildiğimiz gibi 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile yeni ehliyetler ile alakalı olarak süreç resmi olarak başladı. Çipli kimlik uygulaması da kısa bir süre öncesinde pilot şehirlerde uygulanmaya başladı. Türkiye yavaş yavaş modernleşiyor ve bu akıma sürücüler de dâhil ediliyor. Ancak bu konu ile alakalı olarak birçok farklı merak edilen unsur var.

Yeni ehliyet uygulaması ile alakalı olarak devletin süreci başlatması ancak değişim ile alakalı olarak uzun bir zaman aralığı tutması da insanlar için ayrıca önemli unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bu aşamada sizlerin merak ettiklerinizi sırası ile paylaşmak ve fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

Yeni Ehliyetler Ne Zaman Dağıtılmaya Başlanacak?

Öncelikli olarak 1 Ocak 2016 itibari ile uygulama resmi olarak hayata geçirildi ve pilot şehirlerde değişimler başladı. İlk aşamada seçilen pilot şehirlerde Emniyet Genel Müdürlüğü önderliğinde başlanan değişim işlemleri, zaman içerisinde Türkiye genelini kapsayacak şekilde başlatıldı.

Yeni ehliyetler ile alakalı olarak daha birçok farklı detay da dikkat çekiyor. Bu detaylara da yakından bakarak fikir edinmek istiyoruz.

Yeni Ehliyet Almak için Gerekli Belgeler

Bildiğimiz gibi eskiden beri ehliyet sahibi olanlar ile birlikte yeni ehliyet alacaklar için çok ciddi bir uygulama farklılığı söz konusu. Yani işlemler eskisi kadar kolay ve basit değil. Bu neden dolayısı ile ayarlamanız gereken bazı belgeler var. Sırası ile bunları sizlere sunmak istiyoruz.

Eski Ehliyetini Yenileyecek Olanlar İçin Gerekli Belgeler

 • Eski sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • Sürücü sağlık raporu -15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
 • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Yeni Ehliyet Alacak Olanlar İçin Gerekli Belgeler

 • Sürücü Belgesi Dosyası
 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği -Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası
 • Sürücü Sağlık Raporu
 • Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet fotoğraf (5×6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)
 • Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Yeni Ehliyet Değişimi Nasıl Olacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü öncülünde “ONLİNE RANDEVU” sistemine dayalı olarak bir sürecin yönetildiğini söyleyebiliriz. Randevunuzu alacaksınız. Bu süreç içerisinde tüm belgelerinizi eksiksiz bir şekilde toplamanız gerekiyor. Sonrasında ise başvuru için ilgili birimlerde işlemleriniz gerçekleşiyor. Sırası ile bu işlemleri uygulayacak olursak;

 1. Öncelikle BURAYA TIKLAYARAK randevu sistemine giriş yapın. Tüm bilgilerinizi eksiksiz girerek randevu alın. (Mail bilginiz özellikle çok önemlidir.)
 2. Sonrasında randevu sürecinize kadar tüm istenen evrakları eksiksiz bir şekilde toplayın ve hazır bulundurun.
 3. Randevu tarihiniz geldiğinde randevu aldığınız birime giderek belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim edin. (Eski ehliyetinizi de götürmeyi ihmal etmeyin.)
 4. Randevu esnasında mail adresinize anlık olarak güvenlik amaçlı bir onay kodu gönderilecektir. Mail adresinizi telefonlarınızda aktif olarak açık bulundurmanız iyi olacaktır.
 5. Onay kodu ile birlikte Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne belgeler ile birlikte gitmeniz gerekecek.
 6. Başvurunuzun tüm detayları incelendiği andan sonra sizden bir başvuru formu doldurmanız istenecek ve sonrasında eski ehliyetiniz sizden iade alınacaktır.
 7. İade alınmasının ardından ise başvuru süreciniz noktalanacak, size bir belge verilecektir. Bu belge ehliyet yerine geçecektir ve yeni ehliyetiniz 15 iş günü içerisinde adresinize gönderilecektir.

Yeni Ehliyet Değişim Ücreti Ne Kadar?

Yeni ehliyet değişim ve başvuru fiyatları ile alakalı olarak kesin bir şey söylemek son derece güç. Eski ehliyetinizi değiştirmek için Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne ödeyeceğiniz ücret 15 TL olacaktır. Sıfırdan ehliyet başvurusu için ise masraflar ile vs. ücret değişiklik gösterecektir. Değişim ücretindeki fiyat ise masraflar hariç fiyattır.

Bir önceki yazımız olan 2016 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları başlıklı yazımızda 2016 Zorunlu Trafik Sigortası, Trafik Sigortası itiraz ve Zorunlu Trafik Sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here