Yakıt Tüketimini Azaltma Yöntemleri

0
86

Bugün sizlerle birlikte çok araştırılan konulardan birisi olan yakıt tüketimini azaltma yöntemleri ile alakalı olarak merak edilen detayları çok daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olacağız. Günümüz ekonomik standartları dikkate alınarak insanların yakıt tüketimi ile alakalı o kadar fazla araştırma yapıyorlar ki bu anlamda bir tasarruf durumu hakim oluyor.

En ekonomik yakıt türü ile alakalı olarak detayları zaten birçok kişi net bir şekilde görüyordur. Dizel motor, bildiğimiz gibi en ekonomik yakıt seçeneklerini sizlere sunuyor ve kullanım seçenekleri ile alakalı olarak da fark yaratan bir detay olarak da ön planda. Ancak yakıt tüketimi, birçok farklı seçeneği içerisine alan önemli bir detaydır.

Yakıt Tüketimi Nasıl Oluşur?

Yakıt tüketimi, genel itibari ile motoru zorlayan unsurların meydana gelmesi ile oluşur. Motorun normalden çok daha performans harcaması demek, kısa bir zaman dilimi içerisinde yakıt tüketiminin çok ciddi noktalara ulaşması anlamına da gelmektedir. Bununla birlikte aracın kullanım seçenekleri de çok fazla önemlidir.

Örnek olarak sizinle bir başkasının aracı kullanım şekli ile alakalı olarak yakıt tüketimi arasında çok ciddi bir fark ortaya çıkabilir. Genel itibari ile sizlere bu anlamda kesin bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Yakıt tüketimini doğrudan etkileyen şoför ve araç kaynaklı unsurlar aşağıdaki gibidir.

Araç ve Sürücü Kaynaklı Yakıt Tüketiminin Nedenleri

Lastik Basıncı: Aracın lastik basıncının düşük olması, yakıt tüketiminin fazla olması anlamına gelir. Bu nedenle günümüz modern otomobillerine Lastik Basınç Takip Sistemi geliştirilmiştir. Aracınızın lastik ebatlarını dikkate alarak hava düzeyinin sürekli o aralıkta kalmasını sağlamalısınız.

Havalandırma ve Soğutma: Aracınız ile alakalı olarak havalandırma ve soğutma seçenekleri yakıt tüketimini arttırabilir. Aracın havalandırma sistemi, akü düzeyinden yediği kadar derecelendirme mantığı dikkate alınarak yakıt üzerinde de olumsuz etki yaratabilir.

Vites Seçimleri: Tabi ki bu durum motor seviyeniz dikkate alınarak değişebilir ancak motorunuz göz önüne alındığında en yüksek vites aralıklarını seçmeniz iyi olacaktır. Yanlış vites, aracınızın devir değerlerini ayarlamamanıza ve dolayısı ile yakıt tüketimini arttırır.

Devir Aralığı Takibi: Aracınızın TORK değeri de dikkate alınarak devir seçenekleri çok önemlidir. Bildiğiniz gibi yukarıda da belirttiğimiz üzere motoru aşırı zorlamak her zaman yakıt tüketimi nedenidir. Aşırı düşük ve aşırı yüksek devirde araç kullanmanız, yakıt tüketiminin kısa süre içerisinde ciddi şekilde artması anlamına gelir.

Yokuş: Aracınızı mümkün mertebe eğimli yollardan kaçırın. Yokuş tırmanma, aracı her şekilde yorduğundan dolayı her ne olursa olsun yakıt tüketimi sağlayacaktır. Burada devir ve vites seçimlerinizi en iyi şekilde ayarlayarak tüketimi en aza indirmek sizin elinizdedir.

Şehiriçi Kullanım: Aracımız ile şehir içerisinde seyahat ederken sürekli olarak dur kalk yapmak ya da hızımızı arttırıp azaltmak durumunda kalırız. Uzun yollara nazaran araçlarımız çok daha fazla yakıt tüketir. Bu da dolayısı ile maliyet anlamına gelir.

Rölanti: Aracınızın 30 saniyeden çok daha fazla rölanti noktasına çalışması, yavaş yavaş yakıttan çalması anlamına gelir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız.

Aşırı Yük: Aracınıza taşıyabileceğinden çok daha fazla yük eklemeniz, süspansiyon üzerinde olumsuz etki yaratacağı gibi aynı zamanda motorun zorlanmasına ve dolayısı ile yakıt tüketiminin ciddi şekilde artmasına neden olur.

Yakıt tüketimini nasıl azaltırım?

Bu sorunun yanıtı, yukarıdaki unsurlara tam anlamı ile dikkat etmeniz ile cevap buluyor. Aracınızı ne kadar iyi tanır ve motor seçeneklerini de iyi benimserseniz kısa süre içerisinde çok daha ciddi bir yakıt külfetinden kurtulmuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Yeni Ehliyetler ile Alakalı Tüm Detaylar başlıklı yazımızda Eski Ehliyeti yenileme, Yeni Ehliyet ve Yeni Ehliyet alma hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here