Xenon Far Nedir? Bi-Xenon Far Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
1573

Xenon Far Nedir? Bi-Xenon Far Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Bugün ki yazımızda günümüz otomobil teknolojilerinde çok ciddi bir yenilik olarak ön plana çıkan Xenon ve Bi-Xenon far teknolojileri ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Günümüz otomobil teknolojilerinde kullanılan olmazsa olmaz tekniklerden birisi olarak dikkat çektiğini de net olarak söyleyebiliriz.

Otomobil teknolojileri ile alakalı olarak sitemiz içerisinde en güncel seçenekleri sizlere sunuyor ve bu alanda bilgi sahibi olmanıza da yardımcı oluyoruz. Türkiye her geçen gün büyüyor ve büyürkende bu tip teknolojiler hakkında bilgi sahibi olabilmek için internet üzerinde araştırma yapıyor. Sitemiz içerisinde ki kaynaklar da sizler için önemli bir yol gösterici durumunda. Şimdi detaylara geçelim.

Bi-Xenon Far?

Bu far sistemi, ışık dağılımını homojen olarak kullanan ve aynı zamanda ışık dağılım çizgisini normalden çok daha keskin bir şekilde kullanan mercekli elipsoidal projektörler kullanan bir far teknolojisidir. Akıllı far sistemleri olarak da niteleyebileceğimiz sistemlerin başında gelmektedir ve günümüzde her araca monte edilebilir bir teknoloji haline gelmiştir.

Xenon far ampullerinin ısında süresi normalden çok daha uzundur ve bu neden dolayısı ile halojen teknolojisi dediğimiz uzun far reflektörü ve ampulu bu sistem içerisinde kullanılmaktadır. Böylelikle aracınızın farından her şekilde en iyi yönü ile faydalanabilme şansına da sahip oluyorsunuz deme şansına da sahip oluyoruz. Sadece kısa far teknolojisi olarak ön plana çıkar.

Bi-Xenon Far Nedir?

bi-Xenon-Far

Çift işlevli (uzun ve kısa) far sistemi olarak kullanılan elipsoidal projektör yardımı ile Xenon far sayesinde en iyi verimi almanıza yardımcı olan far sistemi olarak ön plana çıkmaktadır. Ateşleyici entegreli olarak kullanılan Xenon ampuller ve bununla birlikte balast kullanılmış Bi-Xenon far ile birlikte kısa süre içerisinde en iyi verimi alabilme şansına sahip oluyorsunuz.

Günümüz yeni nesil otomobillerinde sıklık ile kullanılmaya başlanan sistemlerde özellikle akıllı far sistemlerinin de geliştirilmesi ile birlikte çok daha ciddi bir verim alındığını net olarak söyleyebilme şansına da sahibiz. Işık uzantısı olarak da son derece keskin ve etkin bir sistem olması ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

Xenon Far Teknolojileri Ne İşe Yarar?

Xenon-Far-nedir

Öncelikli olarak yıllardan beri araçlarımızda kullandığımız sarıya kaçan orta seviye güce sahip far sistemlerinden çok daha yüksek bir güce sahiptir ve salt beyaz renk kullanır. Akıllı far sistemine sahip araçlar kendi kendine ışık düzeyini ayarlayabildiğinden dolayı karşıdan gelen araçlar için herhangi bir tehdit unsuru oluşturmaz.

Yüksek seviyede beyaz ışık vermesi nedeni ile eski model araçlarda bu sistemin kullanılması, karşıdan gelen araçlar için aslında bir handikap gibi de gösterilebilir. Ancak aydınlatma kapasitesi ve sıhası son derece geniş olan akıllı sistemlerden birisidir. Aynı zamanda tasarruflu ve bir o kadar da uzun ömürlü sistemler arasındadır.

Xenon Farların Avantajları Nelerdir?


Yeni nesil araçlarda akıllı sistemler ön plana çıktığından dolayı bu araçlarda kendi kendine ışık düzeyini ayarlayabilen ve hava koşullarına göre hareketli bir yapıda kullanılabilen akıllı sistemlerden birisidir. Hava ne kadar kötü olursa olsun yolda giderken maksimum verimli şekilde yolu izlemenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte tasarruflu ve uzun ömürlü olduğundan dolayı klasik far sistemlerine nazaran daha verimlidir. Elipsoidal projektörler sayesinde de ayrıca günümüz teknolojilerinin bizlere sunduğu en iyi far sistemi olarak dikkat çeker. Günümüzde hemen hemen tüm araçlara uyarlanabilen bir teknolojidir.

Bir önceki yazımız olan Araç Kiralama Nedir? Nasıl Kiralanır? Dikkat Edilmesi Gereken Nelerdir? başlıklı yazımızda araç kiralama, Araç Kiralama Nedir ve Araç Nasıl Kiralanır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here