Toyota Mirai Eylül Ayında Avrupa’da

0
490

Japon otomobil devi Toyota’nın konsept araç olarak hazırlanan Japonca’da gelecek anlamına gelen Mirai hem tasarım hem de yakıt yönünden oldukça dikkat çekiyor. Toyota’nın eylül ayında İngiltere, Almanya ve Danimarka’da satışa çıkaracağını duyurduğu Mirai yakıt olarak ise hidrojeni kullanmaktadır.

Japonya’da satışta olan aracın bu ay içerisinde Avrupa’da olması beklenirken ön siparişler de dolmuş durumdadır. Hidrojen ile üretiiği enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek çalışan Mirai’nin yakıt deposu 3 dakikada dolmaktadır. Elektrik motorunun gücüne sahip olan araç hem ivmelenme hem de ses yönünden oldukça avantajlı durumdadır. aracın ön ızgaralarından giren oksijen ile de hidrojen motoru soğutularak sirkülasyon sağlanmaktadır. 1850 kilogram ağırlığa sahip olan araç 4.8 metre uzunluk ve 1.8 metre genişliğe sahiptir. Aracın boyu ise uzun boya sahip insanlar da düşünülerek 1.5 metre olarak ayarlanmıştır. Ayrıca Toyota Mirai ağırlığına rağmen 0-100 Km/h hızlanmasını 9.6 saniye ulaşmakta ve aracın maksimum hızı ise 178 Km/h olarak ölçülmüştür.

Toyota Mirai

Gelecek yıllarda sıklıkla kullanılacağı varsayılan Hidrojen doğal kaynaklardan ya da insanlara ait doğal atıklardan elde edilmekte ve  aracın yakıt giderinin karşılanması  doğal yollar ile  sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Fiat Egea Fiyatı ve Yakıt Tüketimi (Güncellendi) başlıklı yazımızda fiat aegea fiyatı, fiat aegea ne zaman çıkacak ve fiat aegea yakıtı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here