Tiptronik Şanzıman Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
104

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte günümüz otomobil teknolojilerinde sıklık ile karşımıza çıkan terimlerden birisi olan tipronik şanzıman ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olacağız. Otomobil teknolojileri bildiğiniz gibi çok kısa bir zaman dilimi içerisinde kat ettiği yükseliş ile herkesin ilgisini ciddi anlamda çekmeyi başardı.,

Şanzıman modelleri ile alakalı olarak da zaman içerisinde yaşanan gelişmeler herkesi ciddi anlamda memnun etti diyebiliriz. Artık araç performansını doğrudan etkileyen unsurlardan birisi olarak dikkat çeken şanzıman seçeneklerinde de insanların insiyatifine göre sunulmuş olan seçeneklerin bulunması da ayrıca ilgi çeken unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor diyebiliriz.

Tiptronik şanzıman, günümüzde özellikle araç alımlarında en çok dikkat edilen seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. İnsanların önemli bir kısmının bu konuda bilgisinin olmadığını bildiğimizden dolayı konuya biraz daha derinlemesine girmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak istedik. Daha fazla bilgi için günlük olarak sitemizi ziyaret etmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Tiptronik Şanzıman Nedir?

Günümüz şanzıman teknolojileri içerisinde iki ayrı sistem olarak dikkat çeken manuel ve otomatik vites seçeneklerini insiyatifiniz dahilinde kullanımınıza imkan sağlayan mükemmel bir şanzıman sistemidir. Bundan yıllar yıllar öncesinde otomatik ve manuel araç seçenekleri ayrı ayrı sunuluyordu. Ancak iki aracında avantajları birbirinden farklı olduğu için çok ciddi anlamda arada kalıyorduk.

Tiptronik şanzıman sayesinde araçlarımızda dilersek otomatik şanzıman, dilersen manuel şanzıman olarak aracımızı kullanabilme şansına sahip oluyoruz. Tiptronik şanzıman modeline sahip araçlarda otomatik vites seçeneği de yer aldığından dolayı debriyaj pedalı yer almak ancak aracın işleyişinde de en ufak bir farklılık olmadan manuel vites deneyimini yaşama şansına sahip oluyorsunuz.

Vites kutusu üzerinde yer alan tiptronik seçeneğini tercih ettiğiniz an itibari ile aracınızın vites değişim aşamaları tamamen size kalıyor. Dilerseniz direksiyon kolunda bulunan tuşları kullanarak, dilerseniz vites kolu kutusunun ( + – ) işaretlerinin bulunduğu noktalardan devri takip ederek sorunsuz bir şekilde manuel vites değiştirme şansına sahip olursunuz. Debriyajdan bağımsız olarak çalışan bir sistemdir.

Tiptronik Şanzıman Ne İşe Yarar?

Debriyajsız bir şekilde çalışan ve aslında kendi sürüş stilinize göre size en iyi seçenekleri sunan şanzıman tiplerinden birisi olarak ciddi şekilde ön plana çıkmaktadır. Kısa bir zaman dilimi içerisinde dünya genelinde en çok satılan şanzıman tipi olarak ön plana çıkmıştır ki yakıt tüketimi anlamında da aracınız her ne olursa olsun son derece avantajlı seçenekler sunan bir şanzıman tipidir.

Tiptronik şanzıman, manuel ve otomatik vites deneyimini tek bir şekilde yaşamanıza yardımcı olduğu gibi ilerleyen süreçte yaşanması muhtemel olan şanzıman sorunlarını minimum hale getirebilmek için de optimize edilmiş yeni nesil bir teknoloji olarak dikkatleri çekiyor. Hal böyle olunca insanların da son derece güven duydukları bir sistem olduğunu da söyleme şansına sahibiz.

Tiptronik Şanzıman Avantajları

  1. Öncelikli olarak kendi sürüş stilinize göre şanzıman modelinizi değiştirme imkanı sunar.
  2. Aracınızın devir kaynaklı aşırı yakıt tüketimini engellemek yine sizin insiyatifinizdedir.
  3. Aracı dilerseniz otomatik, dilerseniz manuel vites olarak debriyajdan bağımsız şekilde kullanırsınız.
  4. Motorunuzun aşırı sarfiyat yapmaması için geliştirilmiş yapısı ile son derece avantajlıdır.
  5. İlerleyen süreçte meydana gelebilecek şanzıman teknik sorunları adına ileri seviye bir teknolojidir.
  6. Dilerseniz direksiyon üstünden, dilerseniz vites kolundan aracınızı manuel şekilde kontrol edebilirsiniz.

Genel itibari ile sizlere her anlamda en iyi seçenekleri sunan ve tercih sebebi olma yolunda da son derece kaliteli bir şanzıman modeli olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda immobilizer, immobilizer avantajları ve immobilizer hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here