Taksitle 2. El Araba Almak Mümkün Mü  

0
1207

Ülkemizde araç fiyatlarının yüksek olması maalesef insanları taksitle araba alma yöntemlerine itmektedir. Bazı galeriler taksit imkanı sunmaktadır, hatta senet ile satış yapan oto mağazaları vardır. Peki bu durumda ne yapmak gerek ne yapmamak gerek. Taksitle 2. El Araba Almak Mümkün Mü peki, evet mümkün. Geçenlerde bir arkadaşımın başına gelen talihsiz olayı anlatmadan edemeyeceğim konuyla çok ilgili olduğundan.  Oktay adında bir arkadaşım var kendisi bazı maddi zorluklar içerisine girmişti. Önceden altında volvo v40 arabası vardı ama borçlarından dolayı satmak zorunda kaldı. Oktay ki arabasız yapamaz, iki adım yola marş basardı. Her neyse sıkıntılarından bir nebze kurtulunca araba almaya karar verdi. Araştırdı etti bir türlü kendisine kredi veren banka bulamadı. Sağdan soldan borç alayım dedi ama olmadı. Bu vatandaş gitti İstanbul’da bir galeriden senetle araba aldı.

Peki Oktay Senetle Araba Almakla İyi Mi Yaptı

Oktay yanımıza yeni arabasıyla geldi. 2006 model vokswagen polo idi yeni aracı. Oturduk muhabbet sohbet derken konu Oktay’ın aldığı araca geldi. “Nasıl yaptın nasıl aldın, hani senin borçların bitmemişti” dedim.  Valla kardeş ben arabasız yapamam bilirsin, gittim bir galeriden senetle bu arabayı aldım dedi. Arabaya baktık iyi güzel temiz kullanılmışa benziyordu. “EE peki ekspertize soktun mu aracı ” dedim, güldü ve ” 2006 model aracın neyini ekspertize sokacağım ” dedi. Sağına soluna bakarken üst tavan fitili altından kabarmış boyayı gördüm. Dikkatli bakınca anladım ki bu araç komple boyanmıştı. “Olum Oktay bu araç komple boyalı, hasar kayıt sorgulamasını yaptırdın mı” dedim. Ne demek istediğimi anlamamış gibi suratıma baktı. Telefonumu çıkardım plakayı sorgulattım ama keşke bunu yapmasaydım. Aracın 12.000 tl lik hasarı görünüyordu. Usulca Oktay’a döndüm ve aracı ne kadara aldığını sordum. Söylediği fiyat karşısında şoke oldum bir anda. Telaffuz ettiği rakam, aracın piyasa değerinin 3.000 üzeriydi. Hadi bunu senetle sattıklarından yaptılar diye düşündüm ama bu hasar kayıdı neydi. Oktay sinirlendi durumu anlatınca, bir an düşündü geri vermeyi ama bu iş bu kadar kolay değildi.

Senetle Alınan Araba Geri Verilir Mi

Maalesef bu da ülkemizde kanayan bir yara olmaya devam ediyor. Çoğu mafya tiplemeli galericilere ıspatlarını sunsan da bu aracı geri almaları çok zor. Hadi aldılar diyelim, bu sefer takasa girdiğin araba daha sıkıntılı çıkabilir. Oktay ile bu durumun üstesinden nasıl geleceğimizi düşünür iken, çaresiz kaldığımızı anladık. Noterde satış yapılmış aracı üzerine almıştı, gitsek durumu anlatsak galericiye cevabı aynen şu olur diye düşündük “Kardeşim aracı alırken aklın neredeydi, satış yapıldı bu saatten sonra aracı alamam”.

Taksitle Veya Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmelli

Benim tavsiyem kimse böyle bir olayın içine girmesin. Ama illa ki taksitle araba alacaksa da gözünü açık tutsun. Dikkat edilmesi gereken unsurlara da gelirsek aşağıda bazı önerilerim olacak sizlere.

  • Alınacak aracın önceden marka model olarak kararı verilmeli.  ( Galericiler kararsız müşterileri çok sever)
  • Karar verilen aracın internet üzerinden üç aşağı beş yukarı piyasası bilinmeli ( Olası Kazığı önlemek için)
  • Taksitle senetle alıyorum diye pazarlık yapmamazlık yapılmamalı ( Her araçta pazarlık payı vardır)
  • Kararı verilen aracın plakası sorgulatılmalı ( varsa hasarı fiyatta indirime gidilmeli)
  • Aracı ustaya götürmek yerine ustayı araca götürmelisiniz ( Her galericinin yakınlarında tanıdığı ustalar var, kimse para alacağı kapıyı kapatmaz, galericilerin ustaları taraf tutabilir)
  • Eğer bu maddelerde sıkıntı çıkmaz ise noterde satış alınıp para verilmeli . ( Değişiklik gösterebilir)

Tabi bu yazıyı galericileri kötülemek adına yazmadım. İlla ki işini temiz yapan kul hakkı yemeyen galericiler de var. Bulunması zor olsa da.

Sizinde başınızdan bu olaya benzer olaylar geçmiş ise yorum satırına yazın paylaşalım, insanları bilinçlendirelim.

Bir önceki yazımız olan Bir Arabanın Ortalama Yıllık Masrafı Ne Kadardır? başlıklı yazımızda bir arabanın yıllık masrafları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here