Sürücü Dikkat Takip Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları

0
490

Otomobil teknolojilerine yönelik bilgilendirme konularımızda bugün sizlerle birlikte Sürücü Dikkat Takip Sistemi ile alakalı olarak kapsamlı seçenekleri inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi günümüz dünya teknolojileri her anlamda ciddi bir şekilde gelişiyor ve otomobil teknolojileri de bu alanda fark yaratan bir diğer detay olarak nitelendirilebilir.

Artık araçlarınız, kendisini sürekli olarak otomatik bir şekilde izliyor ve yol tutuş durumuna göre birçok farklı şekilde bizleri uyarma yoluna gidiyor. Aracımız içerisinde yer alan bilgilendirme sistemleri ile alakalı olarak da yenilikçi seçenekler ortaya çıkıyor diyebiliriz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri teorik anlamda bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

Sürücü Dikkat Takip Sistemi Nedir?

Bu sistem, aracınızın yol tutuş ve sapma açılarını her şekilde takip altına alan ve sizin bilginiz dahilinde olmadan aracınızın çalışması ile birlikte devreye giren bir uyarı sistemi olarak dikkatleri çekiyor. Bu uyarı sistemine önceden tanımlanan senaryoların gerçekleşmesi ile birlikte aracınızın gösterge paneli üzerinde sesli olarak bir uyarı sistemi devreye girecek ve dikkatinizi toplamanızı sağlayacak.

Günümüz otomobillerinde sürekli olarak kullanılmaya başlanan elektronik gösterge paneli sayesinde sürücünün güvenliği için her türlü detay en ince ayrıntısına varana kadar da düşünülmüş. Özellikle uzun süreli yolculuklarınızda sizlere çok ciddi anlamda kolaylık sağlayacak olan sistemlerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebilmekteyiz.

Sürücü Dikkat Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistem elektronik olarak aracınızın çalışması ile perde arkası kısımda devreye giren elektronik sistemlerden birisi olarak kısa zaman içerisinde dikkat çekiyor. Belli bir süre aracınızın kullanım seçeneklerini, yol tutuş seçeneklerini sizin sürüş stilinize göre izleme altına alarak bilgi sahibi olan sistem, şerit takip sistemi ile de senkronize bir şekilde çalışabilmektedir.

Aracınızın yoldan kaymaya başlaması, hızının orantısız bir şekilde artıp azalması ya da bu gibi durumları dikkate alan sistem, aracınızın elektronik gösterge paneli üzerinde sizlere ışık ile ve sesli olarak uyarı sunar. Bu sesli uyarı ile birlikte aracınızı düzelttiğiniz takdirde herhangi bir sorun olmadan yolunuza devam edebilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Ancak hata sürekli olarak devam ederse ya da düzelme olmazsa sesli uyarılar çok daha şiddetli hale gelir ve sürücünün kendini topladığını anlayabilmek için sesli uyarı susturmak adına OK tuşuna basmanız gerekecektir. Kısacası bu anlamda güvenlik önlemi tam anlamı ile alınıyor ve sizlerin de güvenliği ciddi bir şekilde sağlanıyor diyebiliriz.

Sürücü Dikkat Takip Sistemi Avantajları

Bu anlamda birçok farklı detay dikkate alınabilir. Günümüzde özellikle şoförlerin uzun yollarda uykusuz kalma pahasına risk almaları ve bilinçsiz bir şekilde yolculuk yapmalarının önüne geçilerek aracınızı daha güvenli ve bilinçli bir şekilde kullanmanız sağlanıyor. Aracınızın şerit dışına çıkması, dikkatsizlik gibi sorunların tam anlamı ile önüne geçiliyor.

Size uyarı verdikten sonra aracınızda düzelme olup olmadığını dahi inceleyen sistem, gerekli düzelmeyi görmediği takdirde sizleri çok daha şiddetli bir şekilde uyarmaya başlıyor ki işini kesinlikle ama kesinlikle şansa bırakmıyor. Bu da günümüz otomobil teknolojilerinde araçlar için olmazsa olmaz bir güvenlik sistemi olarak da ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Sistem, günümüz otomobillerinde özellikle Ford markasına sahip otomobillerde fazlası ile tercih edilen bir güvenlik sistemi olarak dikkatleri çekiyor ve bu neden dolayısı ile sizlerin de zaman içerisinde araçlarınızda sıfır alım yaparken mutlaka arayışı içerisinde olmanız gereken güvenlik sistemlerinden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Bir önceki yazımız olan İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda 2 el araç, hasar kaydı sorgulama ve İkinci el araç hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here