Steptronic Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
337

Bir önceki yazımızda sizlere farklı bir şanzıman modelinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise yine son dönemlerin popüler seçeneklerinden birisi olan Steptronic şanzıman modeli ile alakalı olarak da sizlere bilgiler sunacağız. Günümüz Alman otomobil teknolojilerinde sıklık ile kullanılan şanzıman modellerinden birisi olması da büyük bir avantaj anlamına geliyor diyebiliriz.

Şanzıman tipleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olmadığınız takdirde aslında kullandığınız aracın ne gibi seçeneklere sahip olduğunu da net bir şekilde bilemezsiniz. Hal böyle olunca aracı tanımak çok önemli bir detay olarak dikkat çeker ki bizde sitemiz içerisinde sizleri elimizden geldiğince tüm bu teknik konular ile alakalı olarak da bilgilendirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Steptronic şanzıman modelini ilk olarak BMW markası geliştirmiş ve kullanmaya başlamıştır. Zaman içerisinde Alman otomobil üreticilerinin çok önemli bir kısmı da bu şanzıman tipini kullanma şansına da sahip oldu. Şimdi bu anlamda en yeni seçenekleri sizlere sunalım ve şanzıman modelinin özellikleri ile alakalı olarak da çok daha yakından bilgi edinelim.

Steptronic Şanzıman Nedir?

Steptronic şanzıman, aslında çalışma mantığı olarak günümüzde yarı otomatik şanzıman olarak geçen gelişmiş bir şanzıman tipi olarak dikkatleri üzerine çekiyor diyebiliriz. Motor performansını en az zorlayacak şekilde tasarlanan ve BMW araçlarının performasına göre çok daha ekonomik yakıt tüketimi yapmasına yardımcı olan ana sistem olarak dikkat çekiyor da diyebiliriz.

Steptronic şanzıman, çalışma prensibi olarak motor ile ilişkili bir şekilde çalışır ve bu şanzıman modelinde aracınızın motoru her ne olursa olsun vites değişimlerine hazırlıklı olarak ilerleyen bir şanzıman modeli ile çalışır. Bu sayede yakıttan tasarruf sağlandığı gibi güvenlik anlamında da çok önemli seçeneklerin sizlere sunulduğunu net olarak iletebilme şansına sahip oluruz.

Yarı otomatik şanzıman modelinin en iyi yanlarından birisi de aslında sizlere tiptronik şanzıman seçeneklerini de sunuyor olmasıdır. Kısacası aracınızda hem manuel hem de otomatik vites seçeneklerini değerlendirme şansına sahip olursunuz. BMW markasının dünya otomobil teknolojilerine armağan ettiği son derece güvenilir bir sistem olarak da dikkat çeker.

Steptronic Şanzıman Nasıl Çalışır?

Steptronic şanzıman, motorunuzun sürekli vites değişimine hazır olduğu gelişmiş bir şanzıman modelidir. Günümüzde tiptronik şanzıman olarak bildiğimiz seçeneği sizlere sunar. Kısacası aracınızı hem manuel vites olarak direksiyondan ya da vites kolundan idare edebileceğiniz gibi dilerseniz otomatik vites olarak da kullanabilme şansına sahip olduğunuz bir sistemdir.

Aynı zamanda debriyajdan bağımsız araç modelidir ki steptronic araç modellerinde debriyaj yer almaz. Çift kavrama sistemi ile çalıştığından dolayı vites değişimleri her ne olursa olsun çok daha rahat ve hızlı olur ki ilerleyen süreçte meydana gelebilecek şanzımanda ki teknik sorunların da mümkün mertebe önüne geçmek de mümkün hale gelir diyebiliyoruz.

Steptronic Şanzıman Avantajları

  1. Öncelikli olarak aracınızın yakıt tüketimi anlamında sizlere en iyi seçenekleri sunmasına da yardımcı olur.
  2. Çift kavramalı sistemi sayesinde aracınızın motoru sürekli vites değişimlerine hazırdır.
  3. Vites değişimi çok daha hızlı ve verimli şekilde sağlanır.
  4. Tiptronik sistem dediğimiz hem otomatik hem manuel vites şanzıman seçeneklerini kullanma şansına erişirsiniz.

Her anlamda son derece avantajlı ve ilgi çekici şanzıman sistemlerinden birisi olarak dikkatleri çektiğinden dolayı BMW araçların sunduğu en iyi seçeneklerden de birisidir. Günümüzde Alman teknolojisine sahip otomobillerin çok önemli bir kısmında kullanılan sistemlerden birisi olarak da dikkatleri üzerine çeker.

Bir önceki yazımız olan Tiptronik Şanzıman Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda şanzıman modelleri, tiptronik şanzıman ve tiptronik şanzıman avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here