Start – Stop Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
91

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte start – stop teknolojisi ile alakalı olarak teorik anlamda bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza yardım edeceğiz. Günümüz yeni nesil araçlarının hemen hemen tamamında tercih edilen ve yakıttan tasarruf etmemize yardımcı olan bu sistem aslında araç sistemlerinin kimyası üzerinde de farklı bir etki yarattı diyebiliriz.

Motor gücü, bildiğimiz üzere aracın en çok önemsenmesi gereken unsurlarından birisidir. Motorunuzun kullanım durumu zaman içerisinde özellikle dikkat çeken unsurlardan birisi olarak dikkat çeker. Motorun sürekli çalışması, özellikle şehiriçi noktalarda yakıt tüketimini arttırma konusunda son derece etkin bir şekilde hareket eder diyebiliriz.

Bu sistemin nasıl çalıştığı ile alakalı olarak kafalarda soru işaretleri olduğundan dolayı sizleri bu anlamda bilgilendirme yoluna gitmek de en büyük amaçlarımızdan birisi olarak dikkatleri çekiyor desek yanılıyor olmayacağız. Sistemi şimdi biraz daha yakından inceleyerek işleyiş modeli hakkında bilgi sahibi olma yoluna gidelim. Daha fazla bilgi için sitemizi gezerek fikir edinebilirsiniz.

Start – Stop Nedir?

Aracınızın yakıttan ve motor performansından kısa zaman içerisinde maksimum şekilde verim sağlayabilmesi ve sarfiyatı azaltabilmesi için geliştirilmiş olan yeni nesil bir teknolojidir. Aracınızı herhangi bir noktada durdurduğunuz an itibari ile devreye girerek motoru durdurur ve bu anlamda maksimum verimlilik için sarfiyat fazlalığının önüne de geçen bir sistemdir.

Otomatik ve manuel şanzımana sahip araçlarda da günümüzde kullanılmaya başlanan bu sistem, aracınız durduğu an itibari ile motoru durdurur ve her anlamda motor performansı, yakıt gibi seçeneklerin tamamından maksimum şekilde verim almanıza yardımcı olan sistemlerden birisi olarak ön plana çıkmıştır. Şoförün insiyatifine bağlı olarak aktif hale getirilip pasifleştirilebilir.

Start – Stop Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak motorunuzun sürekli performans sarfiyatı yapması önünde son derece etkin sistemlerden birisi olarak dikkat çeker. Start – Stop motoru olarak dikkat çeken bu özellik, aracınız durduğu an itibari ile devreye girerek motoru durdurur. Normal şartlarda sürekli motorun açılıp kapatılması yakıt sarfiyatını arttırır tezi benimsenmişti ancak zamanla bu durum değişti.

Motor sistemlerinin sürekli yakıt tüketimi ve performansa bağlı olarak parça aşınmaları gibi sorunların ortaya çıkması ile birlikte geliştirilen bu sistem sayesinde aracınız için her anlamda verimli bir çalışma şekli ortaya çıkarıldı ki günümüz yeni nesil üretilen araçların hemen hemen tamamında fazlası ile tercih edilen bir motor sistemi haline geldi de diyebilmek mümkün oldu.

Manuel şanzımanlarda vites boşta iken ayağınızı debriyaj pedalından kaldırdığınız an itibari ile devreye giren sistem, otomatik vites araçlarda ise aracınızı durduğunuz ve sürekli frenin üstünde tuttuğunuz an itibari ile motoru durduran bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Start – Stop Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikli olarak yakıttan ciddi anlamda tasarruf etmenize yardımcı olan sistemlerden birisidir. Aracınızın fazladan güç sarf etmesini önleyen bu sistem sayesinde en ufak bir sorun yaşamadan sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanma şansına sahip oluyorsunuz. Üstelik aşınma riskini de en aza indirme şansına sahip olmanız sizler adına bir ayrıcalık teşkil ediyor.

Aracınızın çalışma temposu her ne olursa olsun sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmanıza ve motor ömrünün de uzun olmasına yardımcı olan sistemlerden birisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor da diyebiliriz. Start – Stop sisteminin bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız bunu kesinlikle bir kenara bırakın çünkü her ne olursa olsun günümüz uzmanları tarafından da fazlası ile önerilen bir teknoloji olarak dikkat çeker.

Bir önceki yazımız olan İkincil Çarpışma Freni Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda ikincil çarpışma freni, ikincil çarpışma freni avantajları ve ikincil çarpışma freni ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here