Sinema Tarinin En Unutulmaz Araba Modelleri

0
88

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte sinema tarihinin en unutulmaz araba modelleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olacak ve fikir edinmenize mümkün mertebe yardımcı olacağız. Türkiye genelinde özellikle sinema kültürünün çok ciddi anlamda artış göstermesi ile birlikte ortaya farklı farklı merak konuları çıktı diyebiliriz.

Bildiğimiz gibi sadece motor sporları içerisinde değil zaman içerisinde yapılan filmlerde de en çok ön plana çıkan unsurlardan birisi olarak da arabalar ön plana çıktı demek yanlış olmaz. Araç modelleri ile alakalı olarak genele baktığımız zaman son derece görsel ve bir o kadar da yaratıcı seçeneklerin sunulduğunu net bir şekilde söyleme şansına da sahip olduğumuz bir gerçek.

Sinemanın en unutulmaz arabası hangisi? Bu anlamda listemiz oldukça kabarık ancak bildiğiniz üzere  arabaların önemli bir kısmı günümüzde kullanılan ya da gözünüz önünde olan araba modelleri değil. Ancak yinede bu liste internet üzerinde en çok araştırılan konulardan birisi olduğundan dolayı sizlerle bir de biz paylaşalım dedik.

Sinema Tarihinin En Unutulmaz Araba Modelleri

Sinema tarihimizde baktığımız zaman araç modelleri anlamında birçok farklı seçenek görme şansına sahip olduk. Kara Şimşek efsanesinden tutun da Geleceğe Dönüş filmindeki DeLorean DMC modeline kadar mükemmel ötesi araçların ön planda olduğu efsane hale gelen filmler yapıldı ve günümüzde de yapılmaya devam ediyor.

Sinema tarihi, özellikle Amerika sineması incelendiği zaman dizi ya da film ayırmaksızın mükemmel ötesi filmler yapıldı. Bu filmler içerisinde aklınızda tutabildiğiniz oldu, tutamadığınız oldu ancak her ne olursa olsun geneli incelediğiniz zaman birbirinden kaliteli araç modelleri yine filmlerde yer aldı. Şimdi bu anlamda kendisini kanıtlamış ve insanların hafızalarında yer etmiş filmleri ve araba modellerini daha yakından inceleme yoluna gidelim;

  1. Altın Parmak – 1964 Aston Martin DB5 Vantage
  2. Dukes Of Hazzard – 1969 Dodge Charger
  3. Mad Max – 1973 XB GT Ford Falcon Interceptor
  4. Hızlı ve Öfkeli – 1970 Dodge Charger
  5. Batman – Batmobile
  6. Kara Şimşek – 1982 Pontiac Trans AM
  7. Geleceğe Dönüş – 1981 DeLorean DMC-12

Bu anlamda film sektörünün ve kısa zaman içerisinde dünya genelindeki insanların hafızalarında yer eden araç modelleri olarak da ön plana çıktı diyebiliriz. Yukarıdaki arabalar geçmişten günümüze efsane hale gelmiş ve televizyonlarda ya da sosyal medyada adından sıklık ile söz ettiren araba modelleri olarak dikkat çekiyor. Eminim ki modellerin resimlerini incelediğinizde sizlerde de bir nevi anımsama durumu söz konusu olacaktır.

Günümüz Sinemasında Ön Plandaki Araba Modelleri

Öncelikli olarak Hızlı ve Öfkeli serisi günümüzün en çok ilgi gören filmlerinden birisi olarak dikkat çekiyor ki filmde Brian O’Connor karakterine hayat veren ve başından beri yer alan isimlerden birisi olan Paul Walker’ın ölümü ile ne olur bilemeyiz. Ancak filmde özellikle ikinci filmde kullanmakta oldu Nissan Skyline bir nevi efsane haline geldi.

Bununla birlikte Taşıyıcı serisi ile birlikte adından sıklık ile söz ettiren Jason Statham’ın da filmde kullandığı Audi A3, yine sinema sektörünün kısa zaman içerisinde fark yaratanları arasına girdi. Nitekim asaleti ile de yine dünya genelinde hala en çok satan araç modelleri içerisinde yer alıyor diyebiliriz.

Bunun dışında özellikle bir filmde araba modeli olarak önümüze çıkan farklı seçenekler yok ne yazık ki. Ancak yakın bir zaman dilimi içerisinde yeni filmler ve yeni araba modelleri karşımıza çıkabilir. Konumuzu mümkün mertebe sürekli güncelleme yoluna gideceğimizi de unutmamalısınız.

Bir önceki yazımız olan En İyi Nascar Pilotları başlıklı yazımızda en iyi nascar pilotları, en iyi nascar pilotu hangisi ve nascar efsane pilotları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here