Sıfır Model Araç Almanın Avantajları ve Dezavantajları

0
578

Bugün ki yazımızda sizleri teknik anlamda bilgilendirmek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilmek adına sıfır model araba alımı konusuna biraz daha derinlemesine girecek ve bu konudaki hemen hemen tüm seçenekler ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Türkiye bu anlamda her geçen gün çok daha ciddi bir şekilde büyüyor ve sektör gelişiyor.

Sıfır araba almanın avantajları ve dezavantajları ile alakalı olarak birçok insanın kafasında soru işareti olduğundan dolayı bu anlamda sorulara kesin bir şekilde yanıt vermek ve buna göre hareket etmek çok iyi olacaktır. Gelecek dönemde ne olur bilmiyoruz ancak herkes için ideal seçenekleri sizlere bilgi olarak sunma amacı içerisine girdik.

Sıfır model araç alımlarınızın sizlere maddi ve manevi olarak birçok farklı şekilde geri dönüşü olduğunu söyleyebiliriz. Bu neden dolayısı ile alım yaparken dikkat etmeniz gereken bu başlıklar ile alakalı olarak madde madde seçenekleri sizlere sunacak ve daha emin adımlar atmanız için de teknik bilgiler verme yoluna da gideceğiz.

SIFIR MODEL ARABA ALMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  1. Öncelikli olarak fabrikadan çıkma bir araç aldığınızdan dolayı tam anlamı ile sıfır model bir araç sahibi olmuş olacaksınız.
  2. İkincisi, aracınız aldığınız firma garantisi altında 5 YIL ya da 100.000 KM sınırı ile sizlere sunuluyor. Bu süreç içerisinde ek herhangi bir masrafınız olmuyor.
  3. Aracınızı daha önce herhangi bir kimse kullanmadığından dolayı sürüş kuralları ve motor sağlığı gibi unsurlara dikkat ettiğiniz takdirde uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz.
  4. Sıfır model araca binmenin eşsiz deneyimine ortak olursunuz. Aracınızı tamamen kendinize göre zaman içerisinde modifiye edebilirsiniz.
  5. Markaların sunduğu full+full ya da paket araç seçeneklerinden sıfır modellerde sorunsuz bir şekilde yararlanabilme şansına da sahip oluyorsunuz.
  6. Firmalar çoğu zaman sıfır model araç alımlarınızda sizlere kasko ve sigorta ile alakalı olarak avantajlı seçenekler sunduklarından dolayı sorunsuz bir şekilde bunlardan da yararlanmış olursunuz.

SIFIR MODEL ARABA ALMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Öncelikli olarak aracınız sizde olduğu sürece herhangi bir dezavantajı olacağını düşünmüyoruz. Nitekim aracınızın kullanımı ne kadar dikkatli olursa ve bununla birlikte sizlerde motor sağlığına ne kadar önem verirseniz o kadar uzun süreli şekilde aracınızı kullanabilme şansına da sahip olabileceğinizi kesinlikle unutmayınız.

Ancak araçlarınız sıfır modelden kullandığınız an itibari ile ikinci el durumuna düşeceğinden dolayı aldığınız fiyattan çok daha düşük fiyatlara satmanız gibi bir durum söz konusu olacak. Örnek olarak 60.000 TL’ye sıfır olarak aldığınız bir aracın değeri 1 yılın sonunda ortalama 45.000 bandına kadar düşer ve bu durum sizlere maddi anlamda bir külfet olarak da geri dönecektir.

Aracınız ile herhangi bir kaza yapmanız durumunda bu bant çok daha aşağıya düşer ve aslında yatırım amaçlı olarak bir araç alıyor iseniz sıfır model araç sahibi olmak çok da iyi olmayacaktır. Dolayısı ile uzun süre binme amacı içerisinde olacaksanız sıfır model araç almanız sizler adına çok daha avantajlı bir seçenek olarak ön plana çıkacaktır.

SIFIR MODEL ARAÇ ALIMINDA EN UYGUN MARKALAR

Bu anlamda herhangi bir sınırlama yapmak çok da mantıklı olmayacaktır ancak ülkemizde zaten yaygın olarak kullanılan araç markaları söz konusudur. Araç alırken yedek parça temini gibi unsurları da son derece ciddi şekilde göz önünde bulundurmak ayrıca avantaj olarak dikkat çekecektir.

Onun dışında kendi maddi gücünüzü dikkate alarak kısa bir zaman dilimi içerisinde istediğiniz markadan sıfır model araç alabilme şansına da sahip olabileceğinizi kesinlikle unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Direksiyon Sınavına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı yazımızda direksiyon sınavı ve direksiyon sınavında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here