Şerit Takip Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
155

Şerit Takip Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Bugün siz değerli okuyucularımız ile birlikte şerit takip sistemi konusunda bilinmeyenleri çok daha yakından inceleyecek ve fikir edineceğiz. Günümüz araç teknolojilerinin geldiği nokta itibari ile birçok farklı seçenek sunulduğu gibi güvenlik önlemleri de normalin çok çok üstüne çıkarıldı demek yanlış olmaz.

Şerit takip sisteminin avantajları ile ya da diğer merak ettiğiniz tüm seçenekler ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza da yardım edeceğiz. Türkiye genelinde özellikle yeni model araçlarda en çok araştırılan özelliklerden birisi olduğundan dolayı sitemiz içerisinde yer vermezsek olmaz diye düşündük.

Şerit Takip Sistemi Nedir?

Aracınızı yolda giderken izleyen ve şerit dışına çıkmasını engelleyerek kaza riskini azaltmaya yönelik olarak hazırlanmış bir sistemdir. Aracınız, siz çizgiyi ortalamakta sıkıntı yaşasanız dahi bu sistem ile birlikte kendisini ayarlıyor ve şerit dışına çıkma gibi durumların önüne geçerek aracın maksimum güven ile gitmesini sağlıyor.

Araç, yolu izlerken aynı zamanda şoförün hareketlerini de izlediğinden dolayı bir nevi ortaya çıkması muhtemel olan güvenlik sorunlarının ciddi anlamda önüne geçiyor da diyebiliriz. Aracınız iki şerit arasında sürekli olarak düzenli bir şekilde gidecek ve yoldan savrulma durumlarına karşı da sizleri uyaran bir sistem mevcut olacak.

Şerit Takip Sistemi Ne İşe Yarar?

Bu sistem öncelikli olarak şoförün araç kullanım şeklini denetlediği gibi yol tutuş konusunda da aracın gittiği istikameti ciddi anlamda izleyen bir sistemdir. Aracı genel olarak iki şerit esnasında izleyen bu sistemde araç, şerit dışına çıkma eğilimine girdiği an itibari ile risk durumu algılar ve şoföre bu anlamda bir uyarı gönderir.

İsteseniz de istemesenizde araç, yol çizgilerini algılayarak kendisini bu iki şerit ortasında tutar ve bu şerit ortasında seyreden yolculuk sonrasında en ufak bir risk durumu söz konusu olmadan yolculuklarınızda maksimum güvenlik ile ilerleyebilirsiniz. Kısacası her anlamda aracın güvenlik seçeneklerini izleyen önemli ve bir o kadar da ilgi çekici sistemlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Şerit Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Bu sistem aracınızın çalışması itibari ile devreye girer ve mümkün olan en hızlı şekilde aracı izlemeye başlar. Özellikle uzun yollarda son derece verimli bir şekilde çalışan sistem, sürüş farklılıklarını dahi algılayarak herhangi bir güvenlik sorunu söz konusu olması durumunda şoföre uyarı gönderiyor ve bu anlamda bir nevi uyandırma görevi görüyor.

Yolu izlerken aracınız şerit dışına çıkması ya da bariyerlere yaklaşması gibi bir eğilim durumu söz konusu olduğu an sistem şoföre uyarıyı gönderiyor ve bu anlamda herhangi bir sorun yaşamadan kendisini düzeltmesini sağlıyor. Size gelen uyarı sonrasında aracınızı iki şerit ortasına hizalıyor ve yolculuğunuza devam edebiliyorsunuz.

Şerit Takip Sisteminin Avantajları Neler?

Kaza riskini en aza indirmek ve sürücü kaynaklı can ve mal kaybına neden olacak diğer unsurlardan sizleri biraz daha uzaklaştırmak için kullanılan son derece yaratıcı ve bir o kadar da güven arz eden sistemlerden birisidir. Kaza riskini ciddi anlamda düşürdüğü de bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri arasında yer alır.

Günümüzde modern anlamda üretilen araçların hemen hemen tamamında kullanılan sistemlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Akıllı araç güvenlik sistemleri içerisinde kaza riskini en aza indiren bu sistem ile birlikte günümüz otomobillerinde sürücü kaynaklı kazalarda bilimsel olarak da bir azalma meydana geldiği kanıtlanmıştır. Yakın zaman içerisinde daha yeni sistemleri hep birlikte inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımız olan  2016 Ehliyet Sınavı Soruları ile İlgili Tüyolar başlıklı yazımızda 2016 ehliyet sınavı, Ehliyet Sınav Soruları ve Ehliyet Sınav Soruları Çözme hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here