Şase Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir?

0
131

Bu yazıımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte şase ile alakalı olarak bilgiler edinecek ve fikir sahibi olacağız. Günümüz araç sistemleri için olmazsa olmaz sistemlerden birisi olarak dikkatleri üzerine çektiğinden dolayı her ne olursa olsun sizler için de bilgi edinmeniz gereken bir detay olarak dikkatleri üzerine çeken bir konu diyebiliriz.

Şase ile alakalı olarak zaten dikkat etti iseniz ekspertiz esnasında ya da herhangi bir muayene durumunda şase numarası üzerinden araç ile alakalı olarak detaylar incelenir ve buna göre aracınız ile ilgili raporlar sunulur. Dolayısı ile birçok kişinin bildiğinin aksine günümüz otomobil sistemleri içerisinde olmazsa olmazlardan birisi olarak dikkat çekmektedir.

Aşağıda vereceğimiz bilgiler ışığında şase sistemi konusunda bilgi edinebileceğiniz gibi herhangi bir sorunuz ya da merakınız olması durumunda konularımızın altında yer alan yorum alanlarından bizler ile sorunsuz bir şekilde iletişime geçebilme şansına da sahip olabileceğinizi unutmayın. Sitemizi günlük olarak takip ederseniz daha yeni seçenekler ile alakalı olarak da bilgi edinebileceksiniz.

Şase Nedir?

Şase, günümüz arabalarının iskelet sistemine verilen genel isim olarak ön plana çıkmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse aracınızın tüm parçalarının üzerine monte edildiği iskelet yapı olarak da açıklanabilir. Şase, araç güvenliği için olmazsa olmazlardan birisidir ve sağlamlığı da son derece önem arz eden bir parça olarak dikkat çeker.

Aracınızın şase kısmında herhangi bir sorun olması durumunda aracınız genel anlamda sıkıntılı araç sınıfı içerisinde incelenmeye alınır. Şase üzerinde meydana gelmiş olan hasarlar, aracınızın değerini maddi anlamda en çok düşüren unsurlardan birisi olarak dikkat çekeceğinden dolayı her ne olursa olsun şase güvenliğine fazlası ile özen göstermeniz gerekir.

Şase Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere aracınızın iskelet yapısı olduğundan dolayı her ne olursa olsun sağlamlık açısından dikkat edilmesi gereken bir detay olarak dikkatleri üzerine çeken bir parça durumundadır. Hasarlı olması durumunda aracın genel hatları ile güvenlik durumunun tehlike altında olduğunu da net olarak söyleyebilme şansına sahip olabilmekteyiz.

Şasesi bozuk olan araç aslında çürük bir araba olarak da nitelendirildiğinden dolayı bu tip araçların kısa bir zaman dilimi içerisinde satışının da çok ciddi anlamda zorlu olacağını söyleyebilmek zor değil. Türkiye genelinde son dönemlerde resmi kurumlarca da önemsenen bir detay olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Kısacası aracınızın her şeyi anlamına gelen bir parça durumundadır.

Şase Neden Önemlidir?

Aracınızın tüm parçalarının monte edildiği ana iskelet yapısı olduğundan dolayı herhangi bir hasar olması durumunda son derece ciddi bir şekilde sıkıntı yaratabilecek parçalardan birisidir. Kemik yapı üzerinde herhangi bir bozukluk olması, aslında aracın maddi değerinin de çok ciddi anlamda düşmesi anlamına geleceğinden dolayı dikkatli olmak son derece önemlidir.

Şase aynı zamanda numara ile ülkemizde güvence altına alınan bir sistemdir ve trafik kayıtlarında en çok dikkat edilen detaylardan birisi olarak ön plana çıkar. Araba alım satımlarında trafik sicili sorgulamasını şase numarası da dikkate alarak yaptığınızdan dolayı araç ile alakalı olarak aklınıza gelebilecek hemen hemen her türlü detayı da net bir şekilde görebilme şansına sahip oluyorsunuz.

Aracınızın şase durumu ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak için kısa bir zaman dilimi içerisinde oto ekspertiz hizmeti veren firmalara giderek bu anlamda detaylı bir inceleme yaptırabilir ve kendinize bir rapor alabilme şansına da sahip olabilirsiniz. Daha fazlası için günlük olarak sitemizi ziyaret edin ve bilgi sahibi olun.

Bir önceki yazımız olan Sıfır Model Araç Almanın Avantajları ve Dezavantajları başlıklı yazımızda sıfır araba almanın avantajları ve dezavantajları ve sıfır model araba alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here