Panik Fren Destek Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

0
139

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte arabaların önemli güvenlik parçalarından birisi haline gelen panik fren destek sistemi ile alakalı olarak bilgiler sunacağız. Almanya menşei sahibi bir sistem olarak geliştirilen ve aracın güvenlik donanımı açısından da olmazsa olmazlardan birisi haline gelen sistemi biraz daha yakından inceleyeceğiz.

Brake Assist System (BAS) olarak bilinen bu teknoloji, zaman içerisinde ülkemizde satışa sunulan araç modellerinde de kullanılan bir teknoloji olarak ön plana çıktı ancak insanların önemli bir kısmı bu teknoloji hakkında net bir şekilde bilgi sahibi değildir. Biz, sizleri bu alanda da bilgilendirerek sistemi tanımanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Panik Fren Destek Sistemi Nedir?  

Acil durum fren algılama ve uygulama mantığında çalışan bir sistemdir. Almanya Sttutgart bölgesinde hizmet veren Daimler AG şirketinin geliştirmiş olduğu tescilli hizmetlerden birisidir. Aracınızı sürekli izleyen bir sistem olduğu gibi zaman içerisinde oluşabilecek tehlikelere karşı kendi içerisinde yapay zeka ile yönetilen bir model olarak dikkat çeker.

Sistem kendi içerisinde otomatik olarak çalışan ve aracın her anını kontrol altında tutan bir sistemdir. Otomatik algılama ve yorumlama sistemi sayesinde herhangi bir tehlike anında algılama yaparak azami fren basıncı değerlerini sizin kontrolünüz dışında frenlere uygulayarak olası tehlikelerden kurtulmanız anlamına da gelmektedir.

Panik Fren Destek Sistemi Ne İşe Yarar?  

Aracınızın tehlikeli durumlarda herhangi bir şekilde fren ile yaşayabileceği sorunları otomatikman en aza indirgeyen gelişmiş teknolojilerden birisi olarak dikkat çekiyor. Aracınız seyir halinde iken sürekli olarak durumu takip eden sistem, herhangi bir tehlike algılaması durumunda kendi kendini anında devreye sokmayı başarıyor.

Tehlike anında sizin de panikleme ihtimalinizi de göz önünde bulunduran sistem, aracınızın hızını otomatik olarak düşürür ve kaza esnasında can kaybı riskini en aza indirir. Bu da dolayısı ile sizlere her anlamda mükemmel ve güvenli bir yolculuk deneyimi sunar. Aracınızın fren tertibatı tamamen bu akıllı sistem tarafından sürekli kontrol altına tutulmaktadır.

Panik Fren Destek Sistemi Özellikleri  

Otomatik düzen çalışma mantığı ile kendi kendisini kontrol altında tutan sistem, otomatik algılama ve fren yapma özelliğine sahiptir. Fren ana silindiri üzerine yerleştirilmiş olan fren pedalı algılayıcısı sistemi sayesinde sürekli açık ve kontrol yapan bir sistem olması nedeni ile akıllı otomobil teknolojileri için ayrıca dikkat çeken unsurlardan birisi de olmuştur.

Sistem üzerinde sürekli olarak çalışan mikroişlemci sistemi sayesinde herhangi bir tehlike anında sizin de dikkat bozukluğunuz dikkate alınarak aracınız kendi kendini stabil tutan güvenilir bir sistem ile korunmaktadır. Kısacası günümüz otomobil sistemlerinin en güvenilir fren teknolojisini kullanan bir araç durumuna gelecektir.

Panik Fren Destek Sistemi Sonradan Eklenebilir Mi

Bu sistem yeni nesil otomobillerde kullanılan gelişmiş bir sistem modeli olduğundan dolayı ve Almanya menşei Daimler şirketinin ürettiği bir sistem olduğundan dolayı izin alınmadan araçlara eklenmesi mümkün değildir. Akıllı sistemlere sahip araçlarda kullanılabilecek bir modeldir ve eski tip araçlarda ne yazık ki kullanılamaz.

Beyinli motora sahip günümüz araçlarında kullanılmaktadır. Ülkemizde de satış yapan başta Fiat olmak üzere birçok farklı marka bu fren sistemini araçlarında kullanmakta ve güvenlik önlemi açısından da en iyiyi sizlere sunmaktadır. Sitemizi takip ederek yakın zaman dilimi içerisinde daha fazlası ile alakalı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Formula 1 Pilotu Olunur? Aşamaları Nelerdir? Nasıl Başvurulur? başlıklı yazımızda formula 1 pilotu nasıl olurum, formula 1 pilotu olmak ve formula 1 pilotu olmak için şartlar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here