Otomobillerde Hararet Nedir? Nasıl Oluşur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
67

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte otomobillerde hararet konusu ile alakalı olarak birkaç farklı detayı çok daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olmanıza da yardım edeceğiz. Birkaç senelik dilim içerisinde otomobil teknolojileri çok ciddi anlamda gelişti ve günümüz modern araçlarında hararet sorunu çok fazla meydana gelmiyor.

Ancak ilerleyen süreçte çeşitli nedenlere bağlı olarak hararet sorunu meydana gelebilir. Aracın motorunun sıcaklığı ile alakalı olarak doğrudan bir terim şeklinde dikkat çeken hararet, dikkat edilmesi gereken ve ilerleyen süreçte aracın ciddi anlamda sıkıntı yaşamasına neden olabilecek motor sorunlarından birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebilmekteyiz.

Hararet konusu ile alakalı olarak merak ettiğiniz tüm seçenekleri sizlere bu başlık altında sunmak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olmak istiyoruz. Hararet esnasındaki tutumunuz ve bilmeniz gereken detaylar sizlere son derece iyi seçenekleri sunabilir. Bu anlamda lafı daha fazla uzatmadan sizleri kapsamlı bir şekilde bilgilendirme yoluna gitmek istiyoruz.

Otomobillerde Hararet Nedir?

Otomobillerde hararet durumu, motor ısısının normalin çok üzerine çıkması ve motorun soğutma işlevini gerçekleştirmemesi sonucu ortaya çıkan bir problem olarak dikkat çeker. Genel olarak motor soğutması kaynaklı olarak meydana gelebilen sorunlardan birisi olduğu gibi erken tespit edildiği takdirde herhangi bir ciddi sorun yaşatmayacak ve kolay bir şekilde çözümlenebilecek sorunlardan birisidir.

Aracın motor ısısını dengeleyen en önemli unsur radyatör fanıdır. Fan üzerinde herhangi bir sorun meydana geldiği zaman motorun ısısının yükselmesi ile birlikte soğutma işlevi devreye girmez ve hali ile aracın suyu gitgide ısınır. Radyatör üzerinde olumsuz bir etki yaratacak olan bu sorun ile birlikte motorun yatak sarması ya da radyatör üzerinde de ciddi fiziksel hataların meydana gelmesi durumları oluşabilir.

Otomobillerde Hararet Nasıl Oluşur?

Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz üzere motor ısısının ciddi şekilde yükselmesi ve bunun akabinde soğutma sisteminin yeteri kadar işlevselliğini yerine getirememesi sonucunda meydana gelen sıkıntılardan birisidir. Radyatör fanı, motorun ısısını dengeleme görevi görür ve burada meydana gelebilecek hasar, doğrudan hararet sorununu da beraberinde getirir.

Radyatör ya da devir daim hortumu üzerinde meydana gelebilecek olan hasarlar ile ortaya çıkabilir. Radyatörün hava yapması sonucunda da hararet üzerinde bir etki meydana gelir ve dolayısı ile motor düzenli çalışmaz. Hal böyle olunca seyir halinde iken aracın hararet düzeyi her ne olursa olsun kontrol altında tutulmalı ve mümkün olan en erken şekilde tespit edilmelidir.

Hararet Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Öncelikle aracınızı kullanırken ne kadar yeni bir araç olursa olsun hararet göstergesini sürekli olarak göz önünde bulundurmaya özen gösterin.
  2. Aracınızda hararet seviyesi yükselmeye başladığı an müsait bir noktaya aracınızı çekin, stop edin ve sonrasında soğumasını bekleyin.
  3. Motor sıcakken aracın su haznesini kesinlikle açmayın. Hararet esnasında su dışarı çıkmak isteyeceğinden patlama etkisi yaratır ve ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.
  4. Motor ısısı düştüğü an itibari ile su seviyesini kontrol edebilirsiniz. Aracınızda su bitti ise ciddi bir su takviyesi yapın.
  5. Sorunu tanılamaya çalışın. Aracınızın hararet nedeni eksik motor suyu nedeni ile değil başka ise bu anlamda profesyonel bir destek almanız daha mantıklı olacaktır.

Hararet birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabileceğinden dolayı yukarıdaki dikkat edilmesi gereken maddelere özen göstererek en kısa zaman zarfı içerisinde profesyonel destek almanız aracınız ve sizin güvenliğiniz için son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Şase Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Önemlidir? başlıklı yazımızda oto ekspertiz, şase ve şase ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here