Otomatik Vites Neden Çok Yakar? Nasıl Daha Az Yaktırılır?

0
141

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte otomatik vites ile ilgili merak edilenler konusunda çok daha kapsamlı bilgileri yakından inceleyecek ve fikir edineceğiz. Ülkemiz genelinde özellikle son dönemlerde otomatik şanzımana sahip satılan araçların rakam anlamında çok ciddi bir şekilde artış gösterdiğini net olarak söyleyebiliriz.

Otomatik vites araçların neden çok yaktığı ile alakalı olarak kafalarda soru işaretleri her zaman vardı. Özellikle satış rakamlarının artması ile birlikte bu soruların çok daha ciddi bir şekilde sorulması bizleri bilgilendirme yapma konusunda teşvik eden unsurlardan birisi oldu. Daha önceki yazılarımızda otomatik vites araçlar ile alakalı bilmeniz gerekenleri sizlere anlatmıştık.

Otomatik vites araçlarda yakıt tasarrufu ile alakalı olarak da bilgi sahibi olmanız gerektiğine inandığımızdan dolayı özellikle sizlere bu konuda bilgiler sunmak istiyoruz. Türkiye genelinde her ne olursa olsun bu tarz konularda bilgi sahibi olmaya yönelik online ortamda çok ciddi bir şekilde araştırma yapılıyor. Bizlerde sizlere mümkün mertebe en iyi seçenekleri sunma yoluna gidiyoruz.

Otomatik Vites Neden Çok Yakar?

Öncelikli olarak otomatik şanzımana sahip araçlarda birçok farklı unsurun dikkate alınması son derece önemlidir. Türkiye genelinde genel olarak otomatik şanzıman satışlarının artması, insanların bilgi sahibi olması gereken detaylar ile alakalı bilgi vermemiz adına da bizi teşvik etti. Otomatik şanzıman çalışma mantığı gerçekten farklıdır.

Otomatik vites araç, şehiriçi ya da şehir dışı farketmeksizin kendi kendine vites atan bir motor modelidir. Manuel şanzımana sahip araçlarda aracınızın devrine göre yerinde vites düşürüp yükseltebilme şansına sahip oluyorsunuz. Otomatik şanzımana sahip araçlarda ise vites kendi kendini atar. Bu neden dolayısı ile devir aralığını algılaması son derece zordur.

Bir aracın her ne olursa olsun çok yakmasında ki sebeplerden birisi de devir aralığının iyi ayarlanamasıdır. Otomatik vites araçlar, motor tipi olarak manuel motorlara nazaran çok daha fazla yakıt tüketir. Ancak yakıt tasarrufu sağlamak tamamen şoför ile alakalı olan unsurlardan birisi olduğundan dolayı mantıklı bir şekilde hareket etmekte de yarar görüyoruz. Maddeler halinde bu başlıkları inceleyecek ve fikir edinecek olursak;

  1. Öncelikle devir ayarını manuel kadar doğru yapamadığından dolayı çok yakar.
  2. Şehiriçi yakıt tüketimi manul’e göre dur, kalk, hareket et mantığında çok daha fazladır.
  3. Yokuş kalkış destek sistemi gibi özellikle sahip araçlarda motor ekstra performans harcadığından dolayı ayrıca çok yakar.
  4. Akıllı motor sistemine sahiptir ve klasik motorlara göre daha fazla güç sarf eder.

Kısacası her anlamda farklı bir motor tipidir ve normalden çok daha fazla yakıt sarfiyatı yapar. Aracın çok yakmaması için ise yapmanız gereken birkaç önemli aşama var. Bu aşamaları da sizlere sunarak bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Otomatik Viteste Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Öncelikli olarak düşük devirde aracı kesinlikle kullanmamalısınız. Bu durum, şanzıman ile alakalı olarak zaman içerisinde performans gereksinimi anlamına gelir, motor kendisini normalden çok daha fazla zorlar ve sorun büyür. Bununla birlikte yakıt tercihlerinizi mümkün mertebe kaliteli markalardan yana kullanın ki zaman içerisinde sıkıntı oluşmasın.

Aracınızın motor bakımlarını rutin olarak yaptırın. Şehiriçi yakıt durumunu sıfır model araçlarda mutlaka ama mutlaka motoru tam depo hale getirerek ölçmeyi unutmayın. Bu şekilde aracınızın yakıt sarfiyatı ile alakalı olarak detayları çok daha net bir şekilde görürsünüz. Tiptronik araçlarda dilerseniz vites değişimini kendi insiyatifinize de alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Şehir İçi En Az Yakan 2016 Model Arabalar başlıklı yazımızda 100 km'de kaç litre, En az yakan arabalar ve En az yakan araçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here