Otomatik Vites Araç Kullanma Rehberi

0
119

Otomatik Vites Araç Kullanma Rehberi

Bildiğimiz gibi otomobil kullanmak çok büyük bir yetenek olduğu gibi otomotik vites araba kullanmak da bu anlamda çok büyük önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Birçok kişi bu anlamda internet üzerinde araştırma yapıyor ve ince detaylar ile alakalı olarak da net şekilde bilgi sahibi olma amacı içerisine giriyor da diyebiliriz.

Otomatik vites araba kullanma rehberi konumuz ile birlikte sizleri merak edilen tüm konular ile alakalı olarak bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza yardım edeceğiz. Ülkemizde yavaş yavaş modern otomobil seçenekleri üzerine eğilim olduğunu düşündüğümüz zaman bu anlamda ön plana çıkan detay otomatik vitesleri sorunsuz bir şekilde kullanma deneyimi olacak.

Otomatik Vites Sınıfları

Otomatik şanzıman kullanan araçlarda vitesler normalden çok daha farklıdır. Tüm otomatik vitesli araçlarda vites kolunun üzerinde kilit görevi gören bir tuş bulunuyor. Bu tuşa basarak vitesler arası sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Otomatik vites harflerinin anlamları ile alakalı olarak bilgi edinmek önemlidir. Detaylar aşağıdaki gibidir;

P (Park): Park halinde iken aracınızı almanız gereken şanzıman sınıfıdır. Bu sınıfta aracınız bulduğu noktaya sabitlenir ve park konumunda bırakılır.

N (Neutral): Aracınızı boşa almak için kullandığımız şanzıman sınıfıdır. Hareket halinde iken ya da rölanti durumunda iken aracınızı boşa almanızı sağlar.

R (Reverse): Ülkemiz tabiri ile “ANARYA” şanzıman sınıfıdır. Aracınız ile birlikte geri gitmek için kullanmanız gereken vites türüdür.

S (Sport Mode): Aracınızı daha performanslı kullanmak ve yüksek devir seçeneklerini değerlendirmek isterseniz kullanacağınız şanzıman sınıfıdır.

D (Drive): Aracınızı ileri yönde hareket ettirmek için kullanacağınız şanzıman türüdür. Hareket edebilmek için vites kolunu tuşa basarak D’ye getirmeniz yeterlidir.

+ / – (Triptonik Şanzıman): Bazı araçlarda günümüzde triptonik vites sistemi uygulanır. Aracınızın otomatik olarak vites atmasını istemiyorsanız D sınıfı içerisinde + / – seçeneklerini kullanarak manuel şekilde vites değiştirebilirsiniz.

Otomatik Vites Arabalarda Yokuş Tırmanma

Günümüz otomobil teknolojilerinde son dönemde “Yokuş Kalkış Sistemi” denen bir sistem kullanılmaktadır. Düz vites arabalarda bildiğimiz gibi en dik yokuşlarda dahi gaz ve debriyaj arasında hızlı bir senkronize tutturmamız gerekir ki aracı geriye kaçırmak bu anlamda büyük bir tehlike anlamına gelmektedir.

Otomatik vites araçlarda “Yokuş Kalkış Sistemi” en başından beri kullanılmaktadır. Bu sistem, en dik yokuşlarda dahi siz ayağınızı frenden çektiğiniz andan itibaren ortalama 2 – 3 saniye frene otomatik baskı uygular ve aracınızı geri kaçırmadan sizlere hızlı bir şekilde gaza basma imkanı tanır.

Otomatik Vites Araçlarda Otomatik Hareket

Otomatik şanzımana sahip araçlarda vitesi D sınıfına attığınız andan itibaren kendisini otomatik olarak ileri doğru hareket ettirecektir. Bu sayede yokuşlarda sizlerin üzerinden yük alındığı gibi aynı zamanda aracınızı sadece fren ile kontrol etmeniz sağlanmaktadır.

Otomatik Vites Araba Nasıl Çalıştırılır?

Otomatik şanzımana sahip araçlarda esas güvenlik önlemi FREN PEDALI olarak bilinir. Aracınızı çalıştırmak için sırası ile;

  • Öncelikle kontağı çevirerek panelde ışık göstergelerini çalıştırırsınız.
  • Sonrasında aracınızın fren pedalına sonuna kadar dikkatlice basarsınız.
  • Sonrasında ise kontağın kalan kısmını çevirerek aracınızı çalıştırırsınız.

Otomatik Vites Araba Vites Değiştirme

Bu tip araçlarda rölanti halinde iken vites değiştirmek için fren pedalına basmanız yeterli olmaktadır. D şanzıman türü ile ilerlerken aracınız hareket halinde ise dahi vites üzerinde ki tuşa basmadan N ve D arası sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Frene basma gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Ancak araç rölanti halinde iken R, P ya da S gibi sınıflara geçebilmek için aracınızın fren pedalına basmanız gerekecektir.

 

Bir önceki yazımız olan 2015 Araç Lastik Kampanyaları başlıklı yazımızda 2015 araç lastik kampanyası, kış lastiği kampanyası ve lastik kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here