Otomatik Park Etme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0
118

Otomatik Park Etme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Bugün ki yazımızda sizlerle son dönemde karşımıza sıklık ile çıkmaya başlayan otomatik park sistemi ile alakalı olarak tüm merak edilenlere çok daha yakından bir bakış atacak ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Akıllı otomobil teknolojilerinin de baş göstermesi ile birlikte artık yeni araçlarda akıl sır erdiremeyeceğimiz kadar farklı seçenekler ön plana çıkıyor diyebilmekteyiz.

Otomatik araç park etme sistemi de bunlardan birisi olarak kısa bir süre içerisinde oturtuldu. Ford markasının reklamları ile özellikle gündeme gelen ve ciddi anlamda ilgi gören bu sistem sayesinde tek bir tuşa basarak her ne olursa olsun aracınızı park etme konusunda teknolojiden de ciddi anlamda yardım alma şansına erişiyorsunuz.

Park etmek, özellikle yeni şoförlük öğrenen kişiler için en zor unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bu aşamada araç teknolojilerinin geldiği son noktada sizlere park etme konusunda da en hızlı şekilde destek veren yepyeni bir sistem olduğunu da söyleyebiliriz. Şimdi sistem ile alakalı olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Otomatik Park Etme Sistemi Nedir?


Bu sistem, aracınızı parmak etmek istediğiniz zaman sensörler yardımı ile aracın kendi kendisini park etmesine imkan tanıyan bilgisayar beyinli akıllı bir otomobil teknolojisidir. Günümüz araçlarında tampon kısmını boydan boya kaplayan sensörler sayesinde çalışan bu sistem ile birlikte aracınız park zamanından ve zaafiyetlerinden avantaj sağlar.

Bir tuş ile çalışan bu sistem sayesinde sizlerin herhangi bir efor sarfetmesi durumu gerekmeden kendi kendini ayarlayarak park eden gelişmiş bir teknolojidir. Son dönemlerde özellikle 2016 model sıfır üretim araçların tamamında bulunan bu sistem sayesinde aracınızda park sorunu yaşama derdinden de ciddi anlamda kurtulmuş oluyorsunuz.

Otomatik Park Etme Sistemi Nasıl Çalışır?

otomatik-part-etme-sistemi-1

Yeni nesil araçların ön ve arka tamponunu boydan boya çevreleyen sensörler sayesinde aracınız, ön ve arkasındaki nesneleri ve yakınlık derecelerini sorunsuz bir şekilde algılayabilmektedir. Dolayısı ile bu sensörlerin vereceği yakınlık sinyalini dikkate alarak kendi kendini uyaran ve harekete geçiren bir sistem durumundadır.

Otomatik park etme tuşuna bastığınız an itibari ile araç, ön ve arka sensör seçeneklerini dikkate alarak kendi kendini mümkün olan en iyi şekilde park etmeye çalışmaktadır. Direksiyon kontrolünü dahi bilgisayarın yaptığı bu sistemde sizler, son olarak dilerseniz aracınıza bir iki hareket ile düzgün park rotası belirleme şansına da sahip oluyorsunuz. Ana mantık, sensörler ile çalışmasıdır.

Otomatik Park Etme Sistemi Güvenli mi?

Mantıken düşündüğümüz zaman dünyanın en büyük araç üreticileri bu sistemi kullanmaya başladılar. Takdir edersiniz ki bu sistemin tüm denemeleri yapılmadan sunulması gibi bir durum söz konusu olamaz. Ancak her ne olursa olsun az da olsa güvenlik zaafiyetleri kötü hava koşullarında göz önüne çıkabiliyor.

Dolayısı ile otomatik park etme sistemini kullansanız dahi aracınızı bir şekilde kontrol altında tutmak sizler adına çok büyük bir avantaj teşkil edecektir. Ciddi bir kazaya yol açma gibi durumu kesinlikle yoktur. Ön ve arka sistemlerin sapması, ufak bir dokunuş kadar zararsız olacağından korkacağınız herhangi bir durum da söz konusu değildir.

Sensör Sistemi

Sadece sensörler ön ve arka tamponda bulunmuyor. Araç, bilgisayar beyinli olarak senaryoya yönelik hareket ettiğinden dolayı tekerleklerde ve hatta direksiyonda dahi sapma açılarını hesap eden sensör sistemleri bulunmaktadır. Bu sensörlerin verdiği uyaranlarca araç kendi kendisini kısa süre içerisinde park etme yetisine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Orijinal Yedek Parça Nedir? Çıkma Yedek Parça Nedir? Fiyatları Nedir? başlıklı yazımızda çıkma parça, Çıkma Yedek Parça ve Çıkma Yedek Parça Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here