Otomatik Park Asistanı Nedir? Nasıl Çalışır?

0
970

Bugün ki haberimizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte otomatik park asistanı hakkında bilgiler edinecek ve nasıl çalıştığı ile alakalı olarak merak edilen sorulara mümkün mertebe yanıt arayacağız. Otomobil teknolojilerinde kısa bir zaman dilimi içerisinde fark yaratmayı başaran ve 2012 yılından bu yana sürekli yeni gelişimler üzerinde çalışan Ford markası mühendisliklerinden birisi olarak dikkat çeken bu sistem, aslında araç kullanırken en zor unsurlardan birisi olan park etme olayını daha kolay hale getiriyor. Kısacası aracınızı bir pozisyona getiriyorsunuz ve aracınız kendi kendisini otomatik olarak hizalı ve sorunsuz bir şekilde park ediyor. Peki bu sistemin çalışma mantığı ve özellikleri neler?

Otomatik Park Asistanı Nedir?

Otomatik park asistanı, aracınızın sensörler yardımı ile kendi kendisini istediğiniz noktaya düzgün bir şekilde park etmesini sağlayan ve tamamen otomatik olarak çalışan bir sistemdir. Ülkemize ilk olarak Ford markasının sokmuş olduğu ve zaman içerisinde diğer markaların da bu anlamda uygulama yoluna gittiği sistemlerden birisi haline gelmiş ve çok ciddi anlamda ilgi görmüştür.

Sistem tamamen otomatik bir şekilde çalışmakta ve arkaplanda bir yapay zeka tarafından yönetilmektedir. Teknolojik otomobil donanımları dediğimiz zaman günümüzde gerçek anlamda fark yaratan ve kalitesini ortaya koyan bir sistem olduğundan dolayı Ford markasını tercih sebebi hale getirmiş olan özelliklerden birisi olarak dikkat çeker.

Otomatik Park Asistanı Nasıl Çalışır?

Bildiğimiz gibi günümüz otomobil sistemlerinin en çok dikkat çeken özelliklerinden birisi de sensörler yardımı ile çalışmasıdır. Otomatik park asistanı, ön ve arkadaki sensörler yardımı ile aracınızı otomatik olarak sorunsuz şekilde park etme yetisine sahip bir yapay zeka modeli olarak ön plana çıkan özelliklerden birisi haline geldi.

  1. Aracınızı park edilecek konuma getirdiniz.
  2. Park Asistanı düğmesine dokundunuz ve o dakikadan sonra elinizi direksiyondan, ayaklarınızı pedallardan çekiyorsunuz.
  3. Araç, park edilecek konuma en iyi şekilde kendisini ortalıyor ve park ediyor.
  4. Sonrasında dijital ekranda park işleminin tamamlandığına dair bilgi çıkıyor.

Bir önceki yazımız olan Motor Freni Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda motor freni, motor freni nasıl kullanılır ve motor freni nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here