Oto Ekspertiz Nedir? Ne İşe Yarar? Ekspertiz Fiyatları

0
179

Günümüzde araba alım satım işlemlerinde en önemli unsurlardan birisi olan oto ekspertiz ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza da yardım edeceğiz. Bildiğimiz gibi Türkiye, ikinci el pazarı en hareketli olan ülkelerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. Bu aşamada süreç ile alakalı olarak tüm gerekenleri incelemek önemlidir.

Oto ekspertiz hizmetleri konusunda bilinen birçok farklı seçenek var ancak detayları daha yakından inceleyerek bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. Özellikle yeni şoför olan ya da ilk defa ikinci el araba alacaklar için bu bilgilerin ne kadar büyük önem arz ettiğini tahmin ediyorsunuzdur. Başlayalım.

Oto Ekspertiz Nedir?

Otomotiv sektöründe yer alan son teknoloji hasar bulma ve inceleme cihazları ile aracı enine boyuna inceleyerek belgeler ile birlikte sizlere sunulması işlemine verilen isimdir. Günümüzde araç alım satımlarında genellikle ekspertiz raporu çok ciddi şekilde önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çeker.

Bu raporu almanız, aslında sizlere araç satımı sırasında kolaylık olacaktır. İkinci el araç alımlarınızda ise aracın hakkında donanımsal olarak her türlü bilgiyi edinmeniz için de olmazsa olmaz işlemlerden birisi olarak dikkat çeker. Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bu hizmetleri maksimum donanım ile sizlere sunan bir ekspertiz şirketi bulmanız mümkündür.

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

 

Oto-Ekspertiz-Nedir-4

Oto ekspertiz, ikinci el bir aracın mekanik ve teknik donanım anlamında her türlü seçeneği ile alakalı olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir sistem durumundadır. Bir ekspertiz şirketine aracı götürdüğünüzde aracın altına üstüne ve diğer aklınıza gelebilecek her yerine bakarak sizlere bu anlamda bilgiler sunarlar.

Ekspertiz işleminin en iyi yanlarından birisi de sizlere her konuda detaytlı bilgi sunar. Son teknoloji makineler ile birlikte işin uzmanları tarafından inceleme yapılır. Genel olarak;

  1. Aracın boyalı olup olmadığı kontrol edilir.
  2. Araçta değişen parça olup olmadığı analiz edilir ve raporlanır.
  3. Aracın motor yaşını öğrenmek için çalışma yapılır.
  4. Aracın kilometresi ve motor ömrü arasında ki tutarlılık kontrol edilir.
  5. Aracın Trafik Hasar Kaydı ile alakalı olarak kaydının olup olmadığı araştırılır.
  6. Aracın alt takım ve yürüyen aksamında sıkıntı olup olmadığı incelenir.

Kısacası bir aracı götürdüğünüz zaman o araç ile alakalı olarak merak ettiğiniz her türlü seçeneği öğrenmenize yardımcı olan bir sistem olarak da dikkatleri çekiyor.

Oto Ekspertiz Ücretleri Nedir?

  • Mini oto ekspertiz ( check-up ) 95 TL
  • Standart oto ekspertiz ( check-up ) 150 TL
  • Kapsamlı oto ekspertiz ( check-up ) 300 TL
  • Tüv Türk araç muayene öncesi kontroller 100 TL

Tabi ki sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere ücretler değişkenlik gösterebilir. Her şehirde bu ücretler farklılık gösterdiği gibi ekspertiz başlangıç fiyatları araç başı 100 TL gibi bir ücretten başlamaktadır. Bunun dışında genellikle 100 TL’nin daha altı fiyatlara bu işlemi uygulayan merkezlerin sayısı oldukça azdır.

Ekspertiz işlemleri, özellikle ikinci el araba alacağınız zaman çok büyük önem arz eder. İkinci el otomobil alacağınız zaman her ne olursa olsun ekspertiz raporu almayı ihmal etmeyiniz. Aracı satmak için yanlış beyan veren kişilerin sayısı oldukça fazla olduğundan dolayı ekspertiz raporlarında böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Aldığınız rapora bağlı olarak oradaki uzmanlardan aracın tahmini fiyat değeri ile alakalı olarak da net bir şekilde bilgi edinebiliyorsunuz. Sitemiz içerisinde daha önceki dönemlerde sizlere “İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” ile alakalı olarak bir bilgi içeriği sunmuştuk. Sitemizi kapsamlı bir şekilde inceleyerek daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Araçlar için Doğru Lastik Seçimi başlıklı yazımızda .el araç alırken nasıl kontrol edilmeli, araba kampanyaları ve araç lastiği hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here