Orijinal Yedek Parça Nedir? Çıkma Yedek Parça Nedir? Fiyatları Nedir?

0
222

Bugün ki yazımızda siz değerli araç sahiplerine orijinal parça ve çıkma parça terimleri ile alakalı olarak bilgiler vereceğiz. Araç sahiplerinin özellikle aşina olması gereken terimlerden birisi olduğundan dolayı sitemiz içerisinde mutlaka olması gereken konulardan birisi olması gerektiğine inanıyoruz ve sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Oto yedek parça konusu insanların çok fazla ihtiyaç duyduğu ve araştırması içerisine girdiği unsurlardan birisidir. Aracınızın sıkıntı ile karşılaştığı zamanlarda dikkat etmeniz gereken ana detay ise parçalar ile alakalı olarak detayları bilmenizdir. Şimdi sizleri terimler ile alakalı olarak mümkün olan en iyi şekilde bilgilendirme amacı içerisinde olacağız.

Orijinal Yedek Parça Nedir?

orijinal-yedek-parca-1

Orijinal yedek parça, adından da anlayabileceğiniz üzere aracınızın üreticisi tarafından geliştirilerek yedek parça piyasasına sunulmuş olan parça modelleridir. Aslında genel olarak orijinal parça alımı gibi bir ihtiyaç durumunda bunu bizzat gidip aracınız hangi markaya ait ise o firmanın yetkili bayiliklerinden sorunsuz bir şekilde tedarik edebiliyorsunuz.

Orijinal yedek parçaların fiyatları, yan markaların yedek parçalarına nazaran çok daha pahalı olacaktır. Garanti kapsamındaki araçlarınızı rutin muayene için merkezlere götürdüğünüzde ise değişecek bir parça anında orijinali ile değiştirilir ve bu anlamda herhangi bir sıkıntı yaşamadan aracınızdaki parçaların muhafazasını sağlamış olursunuz.

Çıkma Yedek Parça Nedir?

Resmi kurumlarca hurdaya çıkarılmış araçların içerisinde yer alan hasar görmemiş, sağlamlığını koruyan parçaların uzman bir ekip tarafından alınarak satışa sunulmuş halidir. Kısacası ikinci el parçalardır ancak çalışır durumu uzmanlar tarafından en ince ayrıntısına varana kadar kontrol edilerek sizlere sunulur ve fiyatları da son derece uygundur.

Ülkemizde orijinal yedek parça piyasasına nazaran çok daha fazla kullanılan parça piyasası çıkma piyasasıdır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de uygun fiyatlardan satın alınıyor olmasıdır. Hemen hemen tüm araç modellerine uygun yüz binlerce parça kısa bir zaman dilimi içerisinde yedek parça piyasasına düşmektedir. Bu da büyük bir avantaj demektir.

Oto Yedek Parça Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

orijinal-yedek-parca-2

Her ne olursa olsun yedek parça alacaksanız bizlerin sizlere önerisi parası ne ise vererek orijinal ürünler kullanmanız olacaktır. Ancak parça seçerken dikkat etmeniz gereken durumların başında her ne olursa olsun FATURALI ÜRÜN almanız olacaktır. Yani alacağınız firma her ne olursa olsun bu parçanın faturasını keserek sizlere verme konusunda devlet nezdinde yükümlü durumdadır ve istisna durumu kesinlikle söz konusu değildir.

Parça alırken değişim garantisini istemeniz iyi olur. Çıkma parçalarda özellikle uymama durumlarına karşı bu anlamda işinizi sağlama alarak hareket etmeniz son derece mantıklı olacaktır. Bununla birlikte parçada hasar olmaması da son derece önemlidir. Orijinal parça alımlarınızda bizzat aracınızın markası ne ise yetkili showroom’lara giderek parça tedariği yapmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Oto Yedek Parça Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar dediğimiz gibi birçok farklı şekilde sizlere sunulmaktadır. Orijinal parça alımlarınızda normalden çok daha yüksek paralar ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Çıkma parçalar çok daha ucuz olacaktır ancak satan firmanın üzerine koyacağı komisyon değerine göre de fiyatta çok ciddi bir değişim meydana gelebilir. Araştırmacı olmak gerekiyor.

Parça alımlarınızda fiyat seçenekleri dip ya da tavan fiyatlar ile alakalı olarak her yerde karşınıza farklı şekillerde çıkmaktadır. Akaryakıt alımında ki gibi rekabet durumu söz konusudur ve sizlerde bu anlamda en iyisini bulmak için araştırma yapmak durumundasınız.

Bir önceki yazımız olan Motor Ömrünü Uzatmanın Yolları başlıklı yazımızda Araç motor bakımı, Motor Ömrü ve Motor Ömrünü Uzatma hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here