Nasıl Formula 1 Pilotu Olunur? Aşamaları Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

0
78

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımızda internet üzerinde araştırması yapılan konulardan birisi olan Formula 1 pilotu olmak ile alakalı olarak bilgiler verecek ve fikir sahibi olmanıza yardım edeceğiz. Bildiğimiz gibi ülkemizin bir Formula pilotu yoktur. Motosiklet sporlarında ise Kenan Sofuoğlu şampiyonlukları ile göğsümüzü kabartmaya devam etmektedir.

Motor sporcusu olmak ile alakalı olarak bilmeniz gereken birkaç farklı seçeneği sizlere sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Sitemizin geniş kapsamlı içeriği içerisinde yakın bir zaman dilimi içerisinde çok daha yeni seçenekleri inceleyebilme şansına sahip olacaksınız. Daha fazlası için yorum atmanız yeterlidir.

Formula 1 Pilotu Nasıl Olurum

Öncelikli olarak bu konuda ilk bilgilendirme yapmamız gerekirse futbolda ya da basketbolda olduğu gibi bu alanda da küçük yaşlardan itibaren eğitim almanız sizler adına bir avantaj oluyor. Daha önceki dönemde sitemiz içerisinde sizlere ileri sürüş teknikleri eğitimi ile alakalı olarak ön bilgilendirme yazısı yazmış ve fikir edinmenizi sağlamıştık.

İleri sürüş teknikleri eğitimini almadan Formula 1 pilotu olmanız mümkün değil. Bu eğitim kapsamında şoförün her anlamda yetenekleri, refleksleri, pratik düşünme yetisi ve aynı zamanda yolu anlayabilme gibi yetenekleriniz test edilir ve özellikle küçük yaşlardan itibaren eğitilmeniz ve bu alanda profesyonel hale getirilmeniz normalden çok daha kolay olabilmektedir.

Araç içerisinde ki hal ve tutumlarınız uzmanlar tarafından izlenir. İlerleyen yaşlarda yüksek süratlerde aracın içerisinde almanız gereken tutumları da sizlere en ince ayrıntısına varana kadar sunarlar. Volkan Işık, eski bir ralli pilotumuzdur ve dünya şampiyonudur. Kendisinin İstanbul’da ileri sürüş teknikleri ile alakalı olarak eğitim verdiği bir kurs söz konusudur.

Formula 1 Pilotu Olmak İçin Şartlar 

Her açıdan şoför olmak için doğmuş olmanız öncelikli şarttır. Kısacası şoför teknikleri eğitimi üzerinde sizlerin her türlü yeteneği denenir. Bu anlamda sportif eğitimler veren ileri sürüş kursları olduğundan dolayı her ne olursa olsun bu kurslardan eğitim almanız ve sonrasında yarış sürücüsü olmanız gerekir. Çeşitli belgeler almanız da şartlar arasındadır.

Türkiye genelinde kısa süre içerisinde motor sporlarında Kenan Sofuoğlu ile birlikte gelen başarıların ardından Volkan Işık önderliğinde çok ciddi bir eğitim furyası ortaya çıkmıştır ve dolayısı ile insanlar da bu alanda araştırmacı olarak bizim gibi sitelerden bilgiler alarak ilerleyen süreç için daha nitelikli adımlar atmaya başlamaktadırlar.

Formula 1 Pilotu Maaşları 

Çok yüksek kar oranlarının döndüğü bir sektör olduğundan dolayı her ne olursa olsun insanlar arasında konuşulan bir sektör. Bugün baktığımız zaman Lewis Hamilton ve Vettel gibi genç pilotlar kısa zaman içerisinde ciddi bir yükseliş ile birlikte bu sporun ikonik isimlerinden birisi olarak da ciddi şekilde ön plana çıktı demek de yanlış olmaz.

Milyon dolarlar ile ölçeklenebilecek olan bu maaş değerleri aslında başarılı bir pilot olma zorunluluğunu da getiriyor. Bugün son dünya şampiyonu Lewis Hamilton, ilk olarak eğitimlerinin ardından Formula 3 ve alt klasmanlarında kısa zaman içerisinde üst üste şampiyonluklar yaşayarak Formula 1 takımlarının dikkatini çekmiş ve transfer edilmiştir.

Sizlerde yerel bazda ilk olarak dikkat çekecek ve zaman içerisinde dünya genelinde doğru bir yükseliş içerisinde olacaksınız. Markalar, başarılarınızı gördükçe sizleri çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde profesyonel şoför yapabilmek adına hızlı adımlar atarlar ve sizlerde şoför olma başarısını elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi Akaryakıt Firmaları ve Kaliteli Akaryakıtın Arabalara Etkileri başlıklı yazımızda Akaryakıt firması seçimi, Akaryakıt fiyatları ve en iyi akaryakıt firmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here