Multijet Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları

0
112

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte motor türlerinden birisi olarak dikkatleri çeken Multijet motor teknolojisi ile alakalı olarak çok daha kapsamlı bir şekilde bilgi edinecek ve fikir sahibi olma yoluna gideceğiz. Birkaç senelik dilim içerisinde otomotiv teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler çok ciddi bir şekilde ilgi çekici noktaya ulaştı diyebiliriz.

Günümüzde özellikle Fiat markası tarafından geliştirilen ve kullanılan bu motor teknolojisi ile alakalı merak edilen birçok farklı seçenek olduğundan dolayı sitemiz içerisinde bir bilgilendirme yazısı ile sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Motor sistemleri içerisinde yeni bir aile üyesi olarak dikkat çeken bu teknolojiyi daha işlevsel anlamda incelemek gerekiyor.

Fiat markası tarafından geliştirilen motor sistemi, özellikle ülkemizde son derece yaygın hale geldi. Fiat markasının araç satış rakamlarında rakiplerinin çok ciddi bir şekilde öne geçmesinde ki en önemli sebeplerden birisi de motor sistemlerinde yaptığı yenilik diyebiliriz. Ki şimdi lafı daha fazla uzatmadan bu motor sistemini biraz daha yakından inceleme yoluna gidelim.

Multijet Motor Nedir?

Multijet, günümüz otomobil teknolojilerinde kullanılan birkaç farklı motor tipinden birisidir. Tek bir motor devresinde art arda 5 yakıt püskürtmesi yapma yeteneğine sahip enjektöre sahip olan motor teknolojilerine günümüzde Multijet sistemi adı verilmektedir. 4 ayrı motor hacmi seçeneği ile sunulduğundan dolayı da ilgi çekici bir sistemdir.

Motorun geliştirilmesi safhasında en büyük destekçilerden birisi de Opel markasıdır. Ancak bu sistemi genellikle tek kullanan marka Fiat markasıdır. Ülkemizde de satılan Fiat marka etiketine sahip tüm araçlarda Multijet motor teknolojisi kullanılır ki yakıt tasarrufu anlamında da birçok kesime göre son derece ilgi çekici ve kullanılması gereken bir motor tipi durumundadır.

Multijet Motor Nasıl Çalışır?

4 farklı motor hacmine sahip olan bu motorun yukarıda da bahsettiğimiz üzere tek bir motor devresi üzerinde art arda 5 yakıt püskürtmesi yapan enjektör modeli ile desteklenmesi sistemi üzerine kurulu bir motor teknolojisidir. Multijet teknolojisi, Fiat markasının günümüz otomobil piyasalarında fark yaratmasına neden olan sistemlerden birisi olarak dikkat çeker.

Mazot silindire doğrudan gönderilmiyor ve “Rail” adı verilen hidrolik akü içinde sıkıştırılıyor. Böylece “Rail” bir yedek yakıt deposu haline geliyor ve herhangi bir devir aralığında kullanılmaya hazır oluyor. Enjektörlerin açılıp kapanmasını elektrikli bir düzenek yönetiyor ve yanmayı optimal hale getirmek amacıyla birbirine çok yakın aralıklarla enjeksiyon yapılmasını sağlıyor. Bu çoklu enjeksiyonlar yanma haznesinde oluşan yanma ve basıncın daha etkili bir şekilde kontrolüyle, silindirlere giren karışımdan daha iyi yararlanılmasına olanak tanıyor.

Multijet Motor Avantajları

Fiat markası tarafından geliştirilen bu motor sisteminin birçok farklı anlamda sunduğu avantajlar söz konusudur. Maddeler halinde bu faydaları inceleyecek olursak;

  1. Son derece sessiz çalışan bir motor tipidir.
  2. Yakıt sarfiyatı anlamında ekonomiktir.
  3. Aracın salgıladığı zararlı gaz oranını minimum hale getirir.
  4. Turbo motor teknolojisine sahiptir ve 2500 devir sınırından sonra motor performansı yükselir.
Multijet Motor Dezavantajları

Motor sisteminin avantajlarının olduğu kadar birkaç dezavantajı olduğunu da söylememiz gerekiyor. Genel olarak;

  1. Düşük devirli kullanımlarda performans son derece düşüktür.
  2. Yakıt tüketimi yukarıda belirttiğimiz üzere azdır ancak araç, sizin istediğiniz performansı net olarak göstermez.
  3. Turbo gücünü egzoz gazlarından alır ve bu nedenle ideal kullanım devir aralığı 2500 – 4000 devir arasıdır.

Fiat markasının geliştirdiği bu motor aslında Fiat marka araçlarda herhangi bir sorun yaşamadan kullanabileceğiniz son derece akıllı motor sistemlerinden birisi olarak da dikkat çeker.

Bir önceki yazımız olan Elektronik Diferansiyel Kilidi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda araç bileşenleri, elektronik diferansiyel kilidi ve elektronik diferansiyel kilidi avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here