Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır? Motor Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
104

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte motor yağı değişimi ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Aracın motor ömrünün uzun olması ve sağlıklı çalışması için en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de motor yağının mümkün mertebe kaliteli olmasıdır.

Otomobil yağı ile alakalı olarak bildiğimiz gibi dünya genelinde kaliteli üretim yapan birçok farklı marka vardır ancak bunların içerisinde en güvenilir olanı seçmek iyidir. Tabi ki yağ değişimi safhasında da dikkat edilmesi gereken önemli detaylar var ve bizlerde sizleri bu alanda bilgilendirmek, yanlış uygulamadan kaçınmanıza yardımcı olmak amacındayız.

Otomobil Yağı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Motor yağı değişimi yaparken birçok önemli detay dikkat çeker. Öncelikli olarak soğuk motor yağı tam olarak boşaltılamayacağından dolayı motor ısısını belli bir noktaya getirdikten sonra motor yağını sıfırlamak ve sonrasında yenisini eklemek en mantıklısı olacak. Tabi ki bunda ilk aşama motor yağı seçimi olacak.

MOTOR YAĞI SEÇİMİ:  

Öncelikli olarak kaliteli motor yağı seçimi yapınız. Aracınızın motor yağı numarası kaç ise onunla uyuşan en kaliteli markayı tercih edin. Motor yağı konusunda Castrol, rüştünü ispat etmiş markalardan birisidir ve tavsiye edilir.

ARAÇ HAZIRLIĞI: 

Aracınızın motor yağını değiştirmeden önce motor düzeyine bakmak ve boşaltma işlemini uygulamakiçin öncelikle bir süre çalıştırmanız iyi olacaktır. Böylelikle motor içerisinde ki sıvı yağ harekete geçecek ve ayrışacak, boşaltma esnasında sizlere ciddi anlamda kolaylık sağlayacaktır.

ARACINIZDAKİ ESKİ YAĞI BOŞALTIN: 

Aracınızı boşaltma işleminden önce bir süre çalıştırıp söndürdükten sonra yağ homojen hale gelecek ve boşaltma esnasında tam manası ile boşalacaktır. Dolayısı ile aracınızı stop ettikten sonra aracınızın alt kısmında yer alan yağ haznesini açacak ve aracınızda hali hazırda kullanmakta olduğunuz yanmış yağı tamamen boşaltmanız gerekir.

YAĞ FİLTRESİNİ ÇIKARIN VE DEĞİŞTİRİN: 

Aracınızın bu notkada yağ filtresini dikkatli bir şekilde çıkarmanız gerekmektedir. Motor sıcak olacağından dolayı yağın püskürme durumunu dikkate alarak dikkatli bir şekilde yapmanız önemlidir. Sonrasında çıkardığınız filtreyi de değiştirmeniz, yağ değişiminin ardından işinizi çok daha sağlam bir şekilde yapmanız anlamına gelir.

TEMİZ MOTOR YAĞINI EKLEME İŞLEMİ: 

Eski motor yağını aracınızdan tam olarak boşaltmanız ve yağ filtresini çıkararak da arada kalan kirli yağı akıtmanız ile birlikte motorunuz yeni motor yağını eklemeniz için hazır hale gelecektir. Boşaltma işlemlerinin ardından aracınızın yağ filtresi parçasını yeniden monte etmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise almış olduğunuz motor yağını tam anlamı ile aracınızın motor kapağı altında yer alan yağ ekleme haznesinden sorunsuz bir şekilde ekleyeceksiniz. Eklerken, herhangi bir yağ kaçağı olup olmadığına dikkat etmeniz sizlerin avantajına olacaktır.

Motorunuz yağ değişimi esnasında sıfırlanacağı için ortalama 5 litre kadar bir yağ alacaktır. Bu neden dolayısı ile yağ değiştirme gibi bir amacınız var ise bu noktada 5 litrelik sıfır ve kaliteli yağ almanız sizler adına son derece iyi seçenekler sunuyor da demek mümkün. Türkiye genelinde bu tip konulara özen gösterilmiyor ancak motor ömrü için çok önemlidir.

Motor yağı değişimi ile alakalı olarak çok daha kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olabilmek ve bununla birlikte detayları inceleme altına almak için dikkat etmeniz gereken detayları yukarıda detaylı olarak belirttik. Ancak yine de her ne olursa olsun işin ustalarına başvurarak bu işlemleri yaptırmanız sizler adına daha iyi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çift Kavramalı Şanzıman Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda çift kavramalı şanzıman, çift kavramalı şanzıman avantajları ve çift kavramalı şanzıman ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here