Motor Ömrünü Uzatmanın Yolları

0
125

Bugün ki yazımızda sizlerle birlikte motor ömrünü uzatmanın yolları ile alakalı olarak bazı seçenekleri çok daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi otomobil teknolojileri kısa zaman içerisinde aldı başını gitti ve bu anlamda sizlere ciddi anlamda yenilikçi, tasarıma dayalı seçenekler sunulmaya başlandı da denebilir kanısındayız.

Araç motor bakımı ile alakalı olarak internet üzerinde birçok farklı web sitesinde birçok farklı seçeneği okumuş olabilirsiniz. Ancak genel itibari ile motor ömrünü uzun tutmanın en etkili yanlarından birisi de aslında kaliteli ürünler kullanmak ve aracı gereğinden fazla yormamak. Kısacası şoförlük teknikleri ile de bağlantılı olan unsurlardan birisi olarak nitelendirilebilir. Şimdi ince detaylar ile başlayalım.

Motoru Yoran Faktörler Nelerdir?

Motorun bakımı birçok farklı şekilde yapılabilir. Ancak unutmamanız gereken önemli bir detay var ki aracınızın motorunun da mevsimlere göre gereksinimleri bulunmaktadır. Antifriz, bunlardan en büyük örnek olarak gösterilebilir. Bununla birlikte aracınızın rutin motor bakımlarını yaptırmadığınız takdirde zaman içerisinde sıkıntılar baş göstermeye başlayacaktır.

Bununla birlikte sizin aracı kullanma şekliniz de motor üzerinde çeşitli sıkıntılar yaratabilir. Aşırı yüksek devir, düşük devir, kullandığınız ikinci sınıf motor yağları ya da bu gibi seçenekler, motorun ömrünün zaman içerisinde kısalması anlamına gelen unsurlardan da birisi olarak dikkat çekiyor. Şimdi ise bu anlamda dikkat edilmesi gereken seçenekleri de yakından inceleyelim.

Motor Ömrünü Uzatmanın Yolları Nelerdir?

Bu anlamda aslında sizlerin de birçok farklı şekilde bilgisi vardır ancak bizler, doğrudan motorun ömrüne etki eden unsurları çok daha yakından inceleyecek ve sizlere bu anlamda çok daha net bilgiler verme amacı içerisindeyiz. Şimdi detayları biraz daha yakından maddeler halinde inceleyelim.

  1. Öncelikli olarak motorunuzun rutin kontrollerini tarihi en ufak bir süreçte bile geciktirmeden yaptırmayı ihmal etmeyiniz.
  2. Kullandığınız motor yağı markasını iyi seçin. Dünya genelinde Castrol markası, rüştünü ispat etmiş ve kalitesi ile aracın motor ömrünü uzatan en iyi motor yağlarını geliştirmektedir.
  3. Motorunuzda zaman içerisinde meydana gelecek mekanik arızalarda parça değişimi gerekirse her ne olursa olsun orijinal motor parçaları kullanmayı tercih edin.
  4. Motor yağ değişiminizi rutin aralıklar ile yapmayı ihmal etmeyin.
  5. Kış aylarında motor suyunuza antifriz karıştırmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.
  6. Aracınızı doğru devir aralıklarında kullanmayı alışkanlık haline getirin. Yüksek deviri fazla kullanmadan aracınızın motorunu zorlamamaya bakın.
  7. Yakıtta istikrar çok önemlidir. Yakıt kalitesi de firmadan firmaya farkettiğinden dolayı tek bir firma seçerek aracınızın yakıtını sadece o firmanın yetkili istasyonlarından almanız önemli olacaktır.
  8. Hava filtresi, triger kayışı gibi motorun önemli parçalarını belirli aralıklar ile kontrol etmeniz ve ömrü ile alakalı olarak sorun tespit edilmesi durumunda orijinali ile değiştirilmesi son derece önem arz eden diğer unsurlar arasındadır.

Motor sağlığı için bilinmesi gerekenler ile alakalı olarak genel itibari ile bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Genel olarak yakıt da motoru doğrudan etkileyen unsurlardan birisi olduğundan dolayı bu unsurlara dikkat etmezler ancak sizlerin şiddet ile dikkat etmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor.

Motorunuzun sağlıklı olması demek, aracınızı çok daha uzun süre herhangi bir sorun yaşamadan kullanmanız anlamına geliyor. Aynı zamanda sürekli aynı performansı alabilmeniz için de önem arz eden başlıklardan birisi olduğundan dolayı sitemizin geniş kapsamlı içeriğinde mutlaka bulunması gereken konulardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

Bir önceki yazımız olan Araç Takip Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızda araç takip sistemi, Araç Takip Sistemi Fiyatları ve Araç Takip Sistemi Ne İşe Yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here