Motor Freni Nedir? Nasıl Kullanılır?

0
610

kBugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte merak edilen konulardan birisi olarak dikkat çeken motor freni konusunu ele alacak ve fikir sahibi olacağız. Bildiğimiz gibi teknik bakımdan incelediğimizde otomobil sistemlerinde bilmemiz gereken birçok farklı seçenek söz konusu. Herhangi bir tehlike anında ve özellikle aracın freninin boşalması gibi durumlarda motor freni kullanımı hayat kurtarıcı bir noktada devreye giren unsurlardan birisi olarak dikkatleri çektiği gibi her şoförün bilgi sahibi olması gereken unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor. Bizlerde sizlere bu anlamda en kolay ve en pratik seçenekleri sunabilmek adına bu bilgilendirme makalesini hazırlama yoluna gittik.

Motor Freni Nedir?

Motor freni, aracımızı kullanma esnasında vites küçültme yöntemi ile uyguladığımız araç durdurma tekniklerinden birisi olarak dikkat çeker. Motor freni kullanırken son derece dikkatli olmak ve devir aralığını en iyi şekilde anlamak gerekiyor. Burada aslında biraz teknik ve pratik uygulama devreye giriyor. Freninizin bir anda ciddi şekilde boşaldığını düşündüğümüzde en pratik yöntem motor freni kullanarak aracınızı durdurmak olacaktır. Günümüzde birçok kişinin bilgi sahibi olmadığı bu konu, zaman içerisinde uzmanlar tarafından da en çok bilinmesi gerekenlerden birisi olarak lanse ediliyor demek yanlış olmaz. Şimdi sizlere bunu en net şekilde örneklendirme yaparak açıklayacak ve bilgi sahibi olmanıza da yardımcı olacağız.

Motor Freni Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere vites küçültme yaparak motoru yavaşlatmaya yönelik olarak dikkat çeken bir teknik durumundadır. Vites küçültmenin nasıl bir farkı var? Hemen bunu bir örnek ile açıklayacak olursak;

  1. 5. viteste ortalama 120 KM hızla 2500 devir aralığında gidiyorsunuz varsayalım ve fren tam randımanlı tutmuyor.
  2. 2500 devirde vitesi dörde çektiğiniz zaman ve debriyajdan ayağınızı kaldırdığınızda aracınız bağıracak ancak devirden bir anda düşmeye başlayacaktır.
  3. Devir aralığını yüksek tutmadan mümkün mertebe vites düşürerek aracınızı yavaşlatır ve fren desteği ile durdurursunuz.
  4. 5.vitesten 3.vitese aracı bir anda indirirseniz mutlaka şanzıman indirmek zorunda kalacaksınız.

Bir önceki yazımız olan En İyi Oto Ses Sistemi Markaları başlıklı yazımızda en iyi oto ses sistemi markaları ve ses sistemi seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here