Modifiye Nedir? Nasıl Yapılır? Modifiye Fiyatları

0
138

Bugün günümüz gençliğinin çok önemli bir kısmının hayal ettiği unsurlardan birisi olan modifiye ile alakalı olarak bilgi edinecek ve fikir sahibi olmaya çalışacağız. Bildiğimiz gibi artık klasik araç modellerinden çok spor görünüme sahip arabalar gençlerin çok daha fazla ilgisini çekiyor demek de yanlış olmaz sanırım.

Araba modifiyesi ile alakalı olarak çok geniş kapsamlı seçenekler söz konusudur. Sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu işin çıkış menşei’si Amerika olduğu gibi Ankara öncülüğünde ülkemizde de son derece yaygın hale gelen seçeneklerden birisi olarak da dikkat çekti diyebiliriz. Şimdi bu seçenekleri çok daha yakından inceleyelim.

Modifiye Nedir?

Modifiye ya da sektörde yaygın adı ile dikkat çeken Tuning, değiştirmek anlamında kullanıldığı gibi araçları baştan aşağıda kişisel zevklere göre şekillendirme işlemidir diyebiliriz. Günümüzde araçların daha spor bir görünüme kavuşturulması ve göz alıcılık kazanması için fazlası ile tercih edilen bir teknik olduğunu da zaten biliyorsunuzdur.

Modifiye sistemleri ile alakalı olarak aslında günümüz araçlarının altyapı anlamında mükemmel seçenekleri sizlere sunması da iyi seçenekleri uygulama yolunda da çok büyük kolaylık anlamına geliyor diyebiliriz. Dolayısı ile detayları bilmeniz sizler adına son derece önemlidir. Şimdi daha farklı detayları inceleyelim.

Modifiye Nasıl Yapılır?

modifiye-nedir

Aslında bu tamamen sizlerin beklentileri ve istekleri ile doğru orantılı bir şekilde dikkat çekiyor diyebiliriz. Modifiye yaparken özellikle uzmanlardan destek almanız ya da çalışmadan önce sizlerin araştırma yaparak hazırlıklı bir şekilde Tuning merkezlerine gitmesi de son derece iyi seçenekleri sizlere sunar. En azından ne istediğinizi bilirsiniz. Modifiye iki ayrı sınıf içerisinde incelenir;

  1. İç Modifiye
  2. Dış Modifiye

Şeklinde dikkat çeker. İç tasarım ile alakalı olarak birçok farklı değişim yapılabilir. Koltuk döşemelerinin değişmesi, teknolojik aksamların eklenmesi ya da bu gibi seçenekler. Dış modifiye seçeneklerinde ise tampon değişimleri, renk değişiklikleri, neon ışıklandırma gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı seçeneği sizlere sunar. Kısacası tamamen sizlerin beklentilerine kalmış bir uygulama şeklidir.

Modifiye için İzin Gerekir Mi?

Türkiye’de yasaklı olan birçok farklı seçenek söz konusudur. Örneğin abartı egzoz sistemleri, zaman içerisinde ülkemizde yasaklanmıştır. Cam filmi için izin alınması gerektiği gibi aynı zamanda Xenon far kullanımı ile alakalı olarak da belli bir düzeye kadar izin alınması gerekiyor. Bununla birlikte aracınızın diğer şoförlerin güvenliğini tehlike altına alacak seçenekleri kullanması yasaktır.

Ses sistemi kullanmanıza sıkıntı yoktur ancak belli bir ses düzeyinin üzerine çıkmanız durumunda yine yasaklı bir işlem yapmış olursunuz. Bu konu ile alakalı olarak yakın bir zaman dilimi içerisinde sizlere yasakları içeren geniş kapsamlı bir bilgi içeriği de sunma yoluna gideceğiz.

Modifiye Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatlar, genel itibari ile firmalara, firmaların bulunduğu konuma ve kullandıkları malzemenin markasına göre değişiklik göstermektedir. Tabi ki bu fiyatlar, sizlerin araç üzerinde yapacağınız değişimlere göre de artıp azalacağından dolayı önemli bir konudur. Ancak iş öncesinden fiyat vermek son sizlere ön yargı kazandıracağından dolayı bu durumlardan genellikle kaçınıyoruz.

Modifiye yaptırmak, aracın orjinini bozmak anlamına geldiğinden dolayı zaman içerisinde aracın maddi değeri üzerinde de ciddi anlamda fark yaratacaktır. Türkiye genelinde birkaç senelik dilim içerisinde modifiye oranlarında artış söz konusu olduğu için bu konuda bir yazı dizisi yakında sizlere sunulacak.

 

Bir önceki yazımız olan Araç Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır? Randevu Nasıl Alınır? başlıklı yazımızda Araç Muayene Randevu, Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır ve Araç Muayene Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here