Mazda Gelecek İçin Kuşkulu

0
1080

Japon devi olarak bilinen ve ülkemizde de en çok rağbet gören logolardan birisi olan mazda gelecek için elektrikli araçlardan kuşkulu. Peki bu kuşkusu neden , mazda ne için elektrikli araçların yakın zamanda dünyada, petrolün yerini alacağına inanmıyor. Koskoca firma illa ki vardır bildiği derseniz buyurun şirketin CEO su bu konuyu nasıl değerlendirmiş bakalım.

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın yöneticilerinden birisi olan Phillipe Geffroy, Mazda’nın zorunlu olduğu için elektrikli otomobil üreteceğini ve müşterilerinin elektrikli otomobil üretilmesi yönünde bir talepte bulunmadıklarını söyledi. CTV News’a röportaj veren Geffroy, Avrupa ve Amerika’da yaşayan yüksek gelirli müşterilerinin çok az bir bölümünün elektrikli otomobilleri tercih ettiğini dile getirdi.

Geffroy’un bu sözleri çevreci kuruluşlar ve elektrikli otomobil üreticileri tarafından kınandı. Mazda, elektrikli otomobil üretimi konusunda sektördeki birçok firmadan geride ve bunun bir sorun olduğunu düşünmüyor.
Ayrıca Opel satın alması, elektrikli Citroen ve Peugeot modellerine hayat verecek

Peki Mazda Elektrikli otomobil üretmeyi neden kabul etti?

Mazda, Kaliforniya tarafından hazırlanan ve Connecticut, Maine, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Oregon, Rhode Island ve Vermont’u kapsayan yasa nedeniyle elektrikli otomobil üretmeye çalışıyor. “Zero Emission Vehicle” isimli yasa, bu bölgelerde faaliyetlerine devam eden otomobil üreticilerinin elektrikli otomobil teknolojisine yatırım yapmasını, elektrikli otomobiller satmasını ve bu otomobilleri pazarlamasını zorunlu kılıyor. Satılması gereken otomobil miktarı, üreticinin bölgedeki gelirine göre belirlenecek.

Kaliforniya, Zero Emission Vehicle yasasıyla 2025 senesine kadar toplamda 3 milyon elektrikli otomobilin satılmasını hedefliyor.

Bir önceki yazımız olan 2017 Suzuki Vitara Resimleri, Teknik Özellikleri ve Türkiye Fiyatı başlıklı yazımızda 2017 suzuki vitara incelemesi, 2017 suzuki vitara resimleri ve 2017 suzuki vitara teknik özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here