LPG Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları ve Dezavantajları

0
112
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-12-03 18:06:50Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Bugün ki yazımızda sizlere bilgi vermek amacı ile LPG konusu ile alakalı olarak detaylara değinecek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Günümüz otomobillerinde tercih edilen yakıt tiplerinden birisi olduğundan dolayı birçok kişinin teknik anlamda çok fazla bilgisinin olmadığını düşünüyor ve aslında net olarak biliyoruz. Amacımız bilgi vermek.

Otogaz konusu zaman içerisinde ülkemizde olmazsa olmazlardan birisi haline gelmiştir ve yakıt tüketimi açısından diğer yakıt türlerine nazaran daha ekonomik ve daha uygun fiyatlı olduğundan dolayı özellikle tercih edilen sistemlerden birisi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Nitekim bu yakıt türüne dair bilgi sahibi olmanız gereken hemen hemen her türlü detayı bu yazımız içerisinde sizlere sunacağız.

LPG Nedir?

Kelime anlamı olarak Likit Petrol Gazları cümlesinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Aslında sıvılaştırılmış petrol gazı olarak da bilinen yakıt tipi olarak dikkatleri çekmektedir. Ham petrolün damıtılması ve parçalanması esnasında elde edilen başlıca Propan, Bütan, Etan, Bütülen ve Etilen gibi gazların oluşturduğu hidrokarbonlar veya bu gazların karışımlarıdır.

Günümüz araçlarının önemli bir kısmında kullanılmaya başlanan ve zaman içerisinde istenilmesi durumunda sonradan araca eklenebilen yakıt türlerinden birisi olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir. Dünyada ilk olarak 1810 yılında İngiltere’de elde edilen LPG, zaman içerisinde çeşitli deneyler yapılarak araç motorlarında kullanılabilir hale gelmiş ve bir otomotiv yakıt sistemi haline de büründürülmüştür.

LPG Ne İşe Yarar?

Aslında günümüz yakıt tipleri içerisinde her ne kadar en ucuz seçenekleri sizlere sunsa da hava kirliliği açısından da en sakıncalı yakıt tiplerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Günümüzde dünya genelinde bu yakıt sistemini en çok kullanan ülkelerden birisi olduğumuzdan dolayı hava kirliliği sorununu da en ciddi şekilde yaşayan ülkelerden birisi olarak dikkat çekiyoruz.

Hiçbir otomobil üreticisi, aracını LPG dahil olarak üretmez. Dolayısı ile zaman içerisinde aracınızın yakıtından kar etmek amacı ile dilerseniz sonradan LPG tankı taktırarak aracınızın yakıt tipini değiştirme şansına sahip oluyorsunuz. Tabi ki LPG, aracın performansından çalan da bir yakıt tipi olduğundan dolayı çok fazla önerilen bir yakıt modeli de değildir.

LPG sistemini dilerseniz benzin ile karışık olarak da bir kutu yardımı ile kullanabiliyorsunuz. Günümüzde performans anlamında en çok tercih edilen model ise Sıralı Otogaz Sistemleri olarak dikkat çekiyor. LPG sisteminin bir çeşididir ve aracın performansından en az çalan yakıt sistem birimi olarak ülkemizde de tercih edilmeye başlanmıştır.

LPG Avantajları

Öncelikle yakıt fiyatları anlamında en uygun fiyat seçeneklerini sizlere sunmaktadır ki en büyük faydası budur. Günümüz yerli üretim araçlarında son derece ekonomik yakıt tüketimi yaptığından dolayı ayrıca tercih ediliyor. Nitekim eski model araçların artık hemen hemen tamamında LPG sistemini bulmak mümkündür. Ancak ruhsata işletmeniz de zorunludur.

Bununla birlikte ek olarak aracınızın performansından az da olsa götürse de her ne olursa olsun sizleri biraz daha güvenli sürüş teknikleri kullanmaya iten bir yakıt tipi olarak da dikkat çekiyor diyebiliriz. Türkiye genelinde eski model araçlarda yaygın bir yakıt modelidir ve bu neden dolayısı ile hakkında bilgi sahibi olmanız da son derece önemli bir detaydır.

LPG Dezavantajları

Öncelikle hava kirliliği açısından son derece tehlikeli bir yakıt türüdür. Bununla birlikte aracınızın motor performansında ciddi anlamda kuvvet kaybı yaratır. Herhangi bir kaza esnasında patlama riski çok yüksek olduğundan dolayı ayrıca dikkat edilmesi gerekir. LPG, ruhsata ek olarak izin ile işletilmesi gereken bir yakıt tipidir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Sürücü Belgesi Nasıl Alınır? Online Randevu Nasıl Alınır? başlıklı yazımızda ehliyet değişikliği, ehliyet değişimi için gerekli belgeler ve ehliyet değişimi online randevusu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here