Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0
170

Bugün siz değerli okuyucularımız ile birlikte günümüz otomobillerinin güvenlikte ki olmazsa olmazlarından birisi olan kör nokta uyarı sistemi ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Günümüz otomobillerinde yer alan birçok farklı güvenlik sisteminden birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz.

Kör nokta uyarı sistemi nedir sorusunu soranlar internet üzerinde çok ciddi bir şekilde araştırma olduğunu da biliyoruz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde daha yeni seçenekleri sizlere en ince detayları ile birlikte tanıtacağız ancak şuan için bu seçeneği sizlere sunmak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olmak amacı içerisindeyiz. Detaylara geçelim.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?

Radar sensörü teknolojisi kullanarak çalışan bu sistem sayesinde şerit değiştirme esnasında herhangi bir sorun yaşamadan sizlere göre daha net görüş için seçenekleri sunan gelişmiş bir uyarı sistemi olarak dikkatleri çekmektedir. Bu sistem sayesinde kör noktanızda bulunan araçlar ile alakalı olarak aracınız sizi uyarır ve güvenli bir şekilde şerit değiştirmeniz sağlanır.

Radar sistemini kullanan bu teknoloji sayesinde aracınız sizin göremeyeceğiniz noktaları sürekli olarak gözlem altında tutar. Bunun için sensör teknolojisini de kullanan uyarı sistemi, herhangi bir tehlike esnasında sizleri şiddetli bir şekilde uyarır ve şerit değiştirme esnasında daha dikkatli olmanıza yardımcı olur.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Ne İşe Yarar?

Bu sistem sayesinde aracınızın göremediğiniz noktalarında yer alan araçlar ya da cisimler ile alakalı olarak sizlere detaylı bir şekilde uyarı sunulur. Radar ve sensör mantığı ile çalışan kör nokta uyarı sistemi, uzun bir yolda giderken görmediğiniz noktada araç olması durumunda şerit değiştirmek durumunda iken sizleri bu anlamda uyarmaktadır.

Kör nokta sistemi ile alakalı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde daha güvenli yolculuklar yapıldığı gibi göremediğiniz noktalardan dolayı kaza yapma riski minimum düzeye inecek. Bu da aslında kısa vadede çok büyük bir avantaj teşkil edecek. Sistem, günümüz yeni nesil araçlarında aktif şekilde kullanılan sistemlerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Kör Nokta Uyarı Sistemi nasıl Kullanılır?

kor-nokta-uyarı-sistemi-3

Bu sistemi çalıştırmanız için herhangi bir tuş kombinasyonu gerekmemektedir. Aracınızın çalışması ile birlikte devreye giren sensörler sayesinde sürekli olarak aracınızın kör noktaları izlenir ve herhangi bir tehlikeli sollama ya da farklı durumlarda sizleri uyaran sistem devreye girer. Bu sistem sayesinde kazalarda da çok ciddi bir azalma meydana gelmiştir.

Kör nokta uyarı sistemi sayesinde günümüz araçlarında hasar olasılıkları da azaldı. 2015 yılından itibaren geliştirilen araçlarda kullanılmaya başlanan ve özellikle Ford markasının çok ciddi anlamda üzerinde durduğu sistemlerden birisi olan kör nokta, zaman içerisinde dünyaca ünlü markaların üst düzey araçları içerisinde de ayırt edilmeden kullanılmaya başlandı.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Sonradan Eklenebilir Mi?

Yeni nesil araçların içerisinde olmazsa olmaz bir güvenlik önlemi olarak dikkatleri çektiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sistemi sonradan aracınıza ekletme şansınız var ancak ne kadar randımanlı bir şekilde verim alacağınız da tartışılır. Kısacası yine de araçlarınıza dışarıdan alımlarınızda uzmanlardan yardım almanız son derece mantıklı olacaktır.

Kör nokta uyarı sistemi fiyatları ile alakalı olarak da yenilikçi seçenekleri inceleme altına şansına sahip oluyorsunuz. Özellikle Çin’de bu ürün üzerine çok ciddi gelişmeler yapıldı ve sonradan araçlara dahil edilmesi açısından şimdilik yüksek fiyatlar ile denemeleri yapılmış son derece kaliteli izleme sistemleri geliştirildi. Araştırıp tedarik edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Park Etme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı yazımızda Otomatik araç park etme sistemi, Otomatik Park Etme Sistemi ve Otomatik Park Etme Sistemi Güvenli Mi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here