Kaza Tespit Tutanağı Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

0
64
Assessment of an accident damage

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte kaza tespit tutanağı ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi çok daha detaylı bir şekilde yanıtlayacağız. Günümüz araçları içerisinde olmazsa olmazlardan birisidir. Özellikle kaza esnasında tarafların anlaşması ile alakalı olarak son derece önemli bir belge olarak dikkat çeker.

Kaza tespit tutanağı hakkında bilinmesi gerekenler konusunda insanların ne yazık ki bilmediği unsurlar olduğundan dolayı sitemiz içerisinde bu alanda sizleri bilgilendirmek çok önemli diye düşündük. Tutanak ile alakalı olarak uygulama safhasında bilmeniz gereken tüm seçenekleri daha detaylı bir şekilde incelerseniz iyi olur.

Kaza Tespit Tutanağı Nedir

Trafikte en az iki aracın karıştığı maddi hasar ile sonuçlanan kaza durumlarında tarafların herhangi bir polis çağırmaya gerek kalmadan kendileri anlaşarak sigorta şirketleri aracılığı ile sorunu çözmek amacı ile yaptıkları anlaşma sonucunda doldurmaları gereken tutanak modeli olarak dikkatleri üzerine çeken bir belge modelidir. Sigorta ekspertizleri için de özellikle önemli bir belgedir.

Bu tutanak tüm kırtasiyelerde satılmaktadır. Dolayısı ile birkaç tane alarak aracınızın içerisinde bulundurmanız sizler adına son derece iyi bir seçenek olarak da dikkat çekecektir. Bu tutanak ile alakalı olarak merak ettiğiniz ya da kafanızı kurcalayan birkaç farklı soru daha olacak. Onları da aşağıda soru cevap şeklinde sizlere sunmak istiyoruz.

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar

İki aracın herhangi bir nedenle kaza yapması durumunda ve tarafların polisi karıştırmadan anlaşmaları durumunda kullanmak durumunda oldukları bir formdur. Bu trip durumlarda polis de aracın masrafına ek olarak ceza yazması ve ehliyet puanınızdan değer düşmesi nedeni ile tarafların anlaşması çok daha avantajlı bir seçenek olur.

Kaza tespit tutanağı sayesinde hatalı olan tarafın sigortası, bu belgeyi inceleyerek kısa bir süre içerisinde karşı tarafın hasarını karşılamak açısından kaza tespit tutanağı ve aynı zamanda kaza esnasında çekmiş olduğunuz fotoğrafları dikkate alarak hareket eder. Dolayısı ile masraf ödeme konusunda da bu anlamdaki detayları dikkate alarak hareket etmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı Neden Kullanılmalıdır

Kaza tespit tutanağı, kaza esnasında sigortanın karşı tarafa ait hasarı karşılaması açısından olmazsa olmazlardan birisidir. Türkiye genelinde özellikle ekspertiz kavramının çok önemli hale geldiği şu günlerde ortaya o kadar ilgi çekici seçenekler çıkıyor ki her ne olursa olsun bizlerde bu alanda sizlere en iyi örnekleri sunabilmek adına adımlar atıyoruz.

Kaza tespit tutanağı doldurulduğu takdirde iki tarafın karşılıklı olarak anlaştığı belge ile kanıtlanmış olacağı gibi aynı zamanda ekspertiz incelemelerinde kaza esnasında çekmiş olduğunuz fotoğraflar ile de en çok önem arz eden belgelerden birisidir. Nitekim masraf bu belgenin doldurulmasına bağlı olarak karşılanabilir.

Kaza Tespit Tutanağı Nereden Alınır

Bu tip belgeleri almak için ciddi ücretler ödemeniz gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Kaza tespit tutanağı almak istediğiniz zaman kırtasiyeleri ziyaret ederek çok uygun ücretler ile alım yaparak aracınızın bir köşesinde sorunsuz bir şekilde bu belgeleri bulundurabilir ve lazım olması durumunda da sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaza tespit tutanağı, birçok polis çevirmesinde araç içerisinde olup olmadığı kontrol edilen bir belge olduğundan dolayı ne olursa olsun belli bir miktarda tutanak örneğini aracınız içerisinde bulundurmanız sizler adına son derece iyi olacaktır. Daha fazla bilgi için yakın bir zaman dilimi içerisinde sitemizde açacak olduğumuz yeni bilgi içeriklerimi takip ediniz.

Bir önceki yazımız olan Motor Yağı Değişimi Nasıl Yapılır? Motor Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda motor yağı değişimi, otomobil yağı ve otomobil yağı değiştirirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here