Kavşaklarda Doğru Sürüş Kuralları

0
597

Son yıllarda kavşaklara yerleştirilen Mobese kameraları sayesinde kavşaklarda yapılan kazaları görme imkanımız oluyor. Sürücüler olarak Kavşaklarda doğru sürüş kurallarını biliyor muyuz? Kavşağa yaklaşırken, tehlikelerin zamanında görülebilmesi için görüş açısının kısıtlanmaması gerekir. Ön arka ve yan camlara yapıştırılan çıkarmalar görüş açısını kısıtlar. İç dikiz aynasına asılan çeşitli süs objeleri ise dikkati dağıtır. Ön cama yansıma yapan yada hareket eden cisimler koymak trafik kazalarına neden olur. Sizi zamanında göremeyen bir sürücü kavşakta aniden önünüze çıkabilir yada şerit değiştirebilir.Bu sebeple çağdaş ülkelerde gündüzleri de farlar yakılmaktadır. Hatta de gündüz farı  bazı ülkelerde farı standart donanım içinde bulunmaktadır. Trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklarda, yeşil yansa bile 40-50 km hızla kavşağa girmek, sarı ışık yanar yanmaz tereddütsüz frene basmanıza olanak verir.60-70 km hızla kavşağa geldiğinizde sarı ışık yandığında durmak zor olur. Dönel kavşakta geçiş önceliğinde yapılan başlıca hata ,geçiş önceliğinin dönüş yapan araca verilmemesidir. Işıksız dönel kavşakta geçiş önceliği, adanın içinde olan araçta olmasına rağmen sürücüler çoğu kez bu kuralı ihlal etmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Nissan Pulsar başlıklı yazımızda Yeni Pulsar ve Yeni Pulsar'ın donanımları hakkında bilgiler verilmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikVolkswagen Caddy Team İncelemesi
Sonraki İçerik2014 Haziran Ayı Seat Ve SsangYong Kampanyaları
Merhaba, 41 yaşındayım. Araç kampanyaları sitesinde yazmaya başlayalı uzun zaman olmadı. Eskiden beri arabaları özel bir tutkum olmuştur. Genel olarak araba haberlerini araba belgesellerini seyretmeyi çok seviyorum. Her geçen gün yenilen araçlarda gelişen teknolojileri izlemek, oldukça keyif verici. Murat 124 ile başlayan serüvenin,elektrikli araçlara kadar uzanan evrimini takip etmek bir yerde teknolojinin macerasını da takip etmek gibi. İşte bu yüzden Araba kampanyaları sitesine yazarken, yazdığım her yeni modelde arabalara olan merakım biraz daha artıyor. Yeni modeller ve getirdikleri teknolojilerde buluşmak dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here