Kaporta Boya Nedir? Ne İşe Yarar? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
426

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte kaporta boya konusu ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir edineceğiz. Otomotiv sektörü bildiğiniz gibi her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde insanlar arasında yaygınlaşıyor ve hal böyle olunca bizlerde sitemiz içerisinde sizlere teknik anlamda da en doğru bilgileri sunabilme yolunda somut adımlar atıyoruz.

Günümüz otomobillerinin sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere en çok önemsenen unsurlarından birisi de boya seçenekleridir. Aracın boya durumu dikkate alındığı zaman ikinci el aracınızın maddi olarak değeri üzerinde düşüşler meydana gelecektir ki bu aşamada yaşlanmaya bağlı olarak yaptırılan kaporta boya işlemi dahil tutulamaz. Boya, yıllar içerisinde kendisini döker ve yenileme gerekir.

Şimdi sizlere teknik anlamda bilgi sahibi olabilmeniz için kaporta boya seçenekleri ile alakalı olarak bilmeniz gereken ve dikkat etmeniz gereken seçenekler üzerine elimizden gelenin en iyisini sunacak ve fikir edinmenize de yardımcı olacağız. Daha fazlası için yorum kısımlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaporta Boya Nedir?

Aracınızın tüm dış kısmının boyanması işlemine verilen isimdir. Kaporta tabiri, aracınızın tüm dış kasasını kapsayan bir tabir olduğundan dolayı genel olarak günümüz sektöründe kaporta boya ismi ile anılan bir hizmet türü olarak dikkat çeker. Her ne olursa olsun bir şekilde araçların zaman içerisinde ihtiyaç duyacağı seçeneklerden birisi olduğunu da söyleyebiliriz.

Kaporta boya işlemlerinin neden yapıldığı, ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çeker ki bir sitemiz içerisinde genel olarak sizleri bilgilendirme yoluna da gidiyoruz. Kaza nedeni ile yapılan boya, orijinal boya kadar birebir olmasa da günümüz teknolojileri artık belirginliği de ciddi anlamda azaltmaya başladı.

Kaporta Boya Ne İşe Yarar?

Öncelikle kaporta boya işlemini hangi neden ile yaptığınız önemlidir. Aracınız ile kaza yaptı iseniz bu neden dolayısı ile yapılacak boyama işlemlerinde zaten tahmin edeceğiniz üzere aracınızın maddi değerinde bir düşüş meydana gelecektir. Bu neden dolayısı ile bu seçenek aslında araç satımı esnasında iyi bir seçenek olmayacak.

Bunun dışında aracın yaşı büyüdükçe zaman içerisinde boya kendisini dökmeye başlayacaktır. Sağlama boyası dediğimiz dökülen boya üzerine düzgün bir görünüm elde edebilmek için yaptırdığınız boya, kaza kadar olmasa da yinede aracınızda maddi bir değer kaybına yol açar. Ancak boya, aracın en çok önemsenen unsurlarından birisidir.

Kaporta boya işlemini yaptıracağınız merci de bir o kadar önem arz eder. Aracınızın yetkili servisleri, renk tonunu birebir yapabileceğinden dolayı boyama işleminden en ciddi verimi bu şekilde alabilirsiniz. Bunun dışında ikinci sınıf sanayi boyama işlemlerinden de verim alınabilir ancak seçimi en ince ayrıntısı ile yapmak gerekir. Boya, aracın görüntü anlamındaki her şeyidir.

Kaporta Boya Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Öncelikle boya hizmetini her ne sebep ile olursa olsun alacak iseniz bunun için aracınızın markasına ait yetkili servisleri tercih etmelisiniz.
  2. Kaporta boya işlemlerinde rengin birebir olması çok önemlidir. Renk farklılıkları, aracın maddi değeri üzerinde ciddi anlamda olumsuz etki yaratır.
  3. Parça değişimlerinde dahi renk farklılıkları söz konusu ise her ne olursa olsun üzerine bir sağlama boyası attırmanız yine iyi bir seçenek olacaktır.
  4. Kaporta boya hizmeti alacağınız firmanın iyi bir firma olması gerekiyor. Aksi takdirde önü alınamaz bir sorunlar silsilesi beraberinde gelir.
  5. Kaporta boya işlemlerinde her zaman için üretici firma garantisi sizler adına çok daha güvenli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hurda Araç Yasası Konusunda Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımızda hurda araç yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here