İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
80

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte günümüz güvenlik sistemlerinin en iyilerinden birisi olan immobilizer ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Aslında bu sistemi birçok kişi araçlarda yer alan alarm sistemi olarak biliyor ve bu şekilde tanımlıyor ancak kesinlikle bu şekilde bir sistem değil.

Tabi ki sitemiz içerisinde sizlere araç incelemeleri, araç kampanyaları ile alakalı olarak en güncel bilgileri sunarken teknik anlamda da bilgi sahibi olabilmeniz adına elimizden gelenin en iyisini yapma yoluna gidiyoruz. Bu mükemmel sistemi siz değerli okuyucularımız için teknik detay anlamında da bilgilendirerek ne olduğunu bilmeniz açısından detaylara ineceğiz.

İmmobilizer hakkında bilgi edinmek isteyenlerin sitemiz içerisinde rakamsal artışının olmasını da dikkate alarak bu konu ile birlikte sizlere merak ettiğiniz tüm seçenekleri sunma yoluna gidecek ve her zaman olduğu gibi bilgilendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Şimdi detayları biraz daha yakından inceleyerek bilgi edinelim.

İmmobilizer Nedir?

Öncelikle birçok kişinin düşündüğü üzere alarm sistemi değildir. Aracınızın marş sisteminin iki ayrı güvenlik devresi ile çalışması adına geliştirilmiş güvenlik odaklı son derece akıllı bir sistem olarak dikkat çeker. Aracınızın çalışması için iki kademeli inceleme sisteminin olması da aslında güvenlik açısından bir bütünlük ve sağlama anlamında ilgi çekici bir yöntem.

Sistemin çalışma mantığı da aslında son derece mantıklı olduğundan dolayı sizlere kısa ve öz bir şekilde çalışma sistemini anlatma amacı içerisindeyiz. Son derece ilgi çekici bir sistem ve hal böyle olunca dünya genelinde de tercih edilen akıllı bir mekanizma. Aslında ilk buluş 1944 yılında Frank Marugg tarafından olmuştur. Kısacası baya eski bir teknoloji olarak da nitelendirilebilir.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

İmmobilizer sisteminin kullanıldığı araçlarda kontağı ve anahtarı birbiri ile ilişikli olarak özel şekilde üretilmektedir. Aracınızın motor kaputu altına gizlenmiş olan özel bir immobilizer çalıştırma kutusu yerleştirilir ve aslında sizler bunu çok ciddi anlamda araştırma yapmadığınız sürece çok da net bir şekilde görme şansına sahip olmazsınız.

İmmobilizer kutusu aracınızın çalışma safhasını kontrol eder ve dediğimiz gibi anahtarı dahi özeldir. Aracınız, immobilizer uyumlu anahtarı dışında farklı bir anahtar ile çalıştırılmak istendiği zaman kaput altındaki mekanizma, yakıt iletimini ya da ateşleme bujilerine tetikleme işleminin gitmesini engelleyerek aracınızın çalışmasına bir nevi engel yaratacaktır.

İmmobilizer uyumlu anahtar içerisinde motor kaputunun altında ki mekanizmaya çip yardımı ile uyaran gönderen bir sistem söz konusudur. Motorunuz bu sistemi algıladığı takdirde immobilizer mekanızması aracınızın çalışması önünde en ufak bir sıkıntı yaratmaz ve hal böyle olunca güvenlik aşamalarını sorunsuz bir şekilde yerine getirerek aracınızın hareket etmesini de sağlarsınız.

İmmobilizer Avantajları

Öncelikli olarak araçlara hırsız girmesi durumunda geçtiğimiz sene filmlerinde olduğu gibi düz kontak mantığı ile araca marş aldırıp çalıştırma gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmaz. Aracın ana marş kontrol cihazı kaput altındaki immobilizer mekanizmasıdır. Aracın kendi anahtarı dışında bir anahtar ile çalıştırılması mümkün olmadığından ayrıca güvenli bir sistem olarak da dikkat çeker.

Yakıt pompası ya da ateşleme bujileri tamamen bu sistemin kontrolü altındadır. Herhangi bir ters durumda sistem bunu algılar ve aracınızın marş almasını engelleyerek aracın yerinde sabit kalmasına da yardımcı olur. Günümüz araç teknolojilerinde fazlası ile tercih edilen son derece güvenli ve bir o kadar da ilgi çekici sistemlerden birisi olarak da dikkat çeker.

Bir önceki yazımız olan Start - Stop Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda start - stop, start - stop avantajları ve start - stop ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here