İkincil Çarpışma Freni Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

0
227

Bu yazımızda günümüz güvenlik sistemleri içerisinde farkını ortaya koymayı başaran ikincil çarpışma freni ile alakalı olarak en yeni seçenekleri sizlere sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde otomobil güvenlik sistemlerinin gelmiş olduğu son nokta gerçek anlamda herkese hayret verecek niteliğe sahip oldu.

Kaza esnasında ya da kaza olması öncesinde aracın her türlü hazırlığı kendi kendine yapabilmesi için planlanan yeni nesil sistemlerden birisi olarak dikkat çeken bu sistem, çarpışmadan sonraki anlarınızı da güvence altına alabilmek için hazırlanmış durumda. Günümüzde Alman otomobil teknolojileri tarafından fazlası ile tercih edilen son derece güvenilir bir sistem de diyebiliriz.

Multi Collusion Brake adı ile de dünya genelinde benimsenmeye başlayan bu sistem ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi sizlere en ince detayları ile sunmak ve fikir edinmenize de yardımcı olmak istiyoruz. Türkiye genelinde ki Skoda ve Volkswagen etiketli araçların hemen hemen tamamında kullanılmaya başlanan bu güvenlik sistemini daha yakından tanıyalım.

İkincil Çarpışma Freni Nedir?

Aracınız kaza esnasında bildiğiniz gibi çok hızlı bir şekilde sürücü ve yolcu güvenliğini sağlayabilmek amacı ile hava yastıklarını açar. Hava yastıklarının açıldığı an itibari ile aracınız çarpışma sonrasında hala hareket halinde ise görüş mesafeniz yok olur ve diğer araçlar ile de çok ciddi sıkıntılar yaşamanız durumu ortaya çıkabilir.

İkincil çarpışma freni ya da bilinen adı ile Multi Collusion Brake sistemi, aracınız kaza yaptığı an itibari ile hava yastıklarının açılması ile birlikte süratiniz her ne olursa olsun kendi kendisi durdurarak kazanın zincirleme hale gelmesini ve aynı zamanda can, mal kaybını önleyebilmek amacı ile geliştirilmiş mükemmel bir güvenlik sistemi olarak dikkat çeker.

Aracın kendi içerisinde yer alan izleme sensörleri sayesinde ne zaman devreye girmesi gerektiğini yapay zeka mantığında kavrayabilen bu sistemin zaman içerisinde dünya genelinde tercih edilen bir güvenlik sistemi olması da aslında nokta atışı bir düşüncenin eseri olduğunu da net bir şekilde bizlere gösteriyor diyebiliriz.

İkincil Çarpışma Freni Ne İşe Yarar?

Yukarıda aslında detaylarını verdiğimiz üzere kazadan sonra aracın kendi kendini durdurması ve daha büyük sorunları engellemesi için tasarlanmış olan akıllı güvenlik sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkar. Alman otomobil teknolojileri tarafından geliştirilmiş son derece kaliteli ve insan hayatını ciddi anlamda düşünen çevreci bir teknoloji durumunda.

İlk olarak Volkswagen şirketi tarafından geliştirilen ve zaman içerisinde etkin bir şekilde kullanılmaya başlanan bu güvenlik sistemi, zaman ilerledikçe tüm Alman markaları tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle SKODA markası, bu sistemi tüm araç modellerinde güvenlik alternatifi olarak sunmaya başlamış ve son derece verim almıştır.

İkincil Çarpışma Freni Avantajları

Aslında yukarıda da bahsettiğimiz üzere kaza sonrası güvenlik seçeneklerini sizlere en iyi şekli ile sunan sistemlerden birisi olarak dikkatleri üzerine çekiyor diyebiliriz. Çarpışma anında aracınızın sürati ne olursa olsun hava yastıklarının açıldığı an itibari ile hareket devamlılığının önüne geçer ve bu durum aslında kazanın devamlılığının da önüne geçen detaylardan birisi olarak dikkat çeker.

Türkiye genelinde markaların satışa çıkarmış olduğu araç modellerinde de fazlası ile kullanılan bu sistemin dünya genelinde benimsenmiş iyi bir sistem olduğunu da net bir şekilde söyleyebilme şansına sahibiz. Yakın bir süre dilimi içerisinde çok daha fazlasını sitemiz içerisinde inceleyebilme şansına da sahip olabileceğinizi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Yolcu Koruma Asistanı Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda yolcu koruma asistanı, yolcu koruma asistanı ne işe yarar ve yolcu koruma asistanı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here