İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
330

Türkiye’de özellikle ikinci el araç modelleri ile alakalı olarak çok ciddi bir araştırma ve satın alma süreci söz konusu olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Kısa süre içerisinde otomobil alım ve satım piyasasında etken hareketlenmeler olmasında ki öncelikli sebeplerden birisi de internet üzerinde ki araç ilanlarına karşı ilginin çok daha fazla olmasıdır.

İkinci el araç ilanları ile alakalı olarak açılan internet siteleri sayesinde kısa bir süre içerisinde aradığınız aracı almak ya da aracınızı yine kısa süre içerisinde satmak çok daha kolay bir hale geliyor. Ancak ikinci el araç alım satımlarında fiyat, araç durumu ya da bu gibi konular ile alakalı olarak dikkat edilmesi gereken birçok seçenek var.

İkinci El Araç Fiyatları

İkinci el araç alımlarınızda ve satımlarınızda dikkat etmeniz gereken en önemli seçeneklerden birisi de fiyatlardır. Tabi ki ikinci el de olsa araç piyasası, genel itibari ile alt taban ve üst taban seçeneklerini belirleyebilmek için yeterli oluyor da diyebiliriz. Ancak sizler araç alımlarınızda dip fiyat araştırmak yerine aradığınız kaliteye göre bütçe ayarlaması yapmalısınız.

İkinci el araçların dahi kilometresi çok ciddi bir şekilde önem arz eder. Kilometresi 100.000 altında olan araçlar günümüzde sıfır muamelesi görüyor. Tabi ki herhangi bir değişeni ya da kazası olmaması şartı ile. Şimdi dikkat etmemiz gereken seçenekleri biraz daha yakından inceleyelim.

İkinci El Araç Hasar Kaydı Kontrolü

Günümüz teknolojileri o kadar ciddi bir şekilde ilerledi ki artık araç üzerinde boya olduğunu anlamak, parça değişeni olduğunu anlamak ya da bu gibi diğer seçenekleri anlamak oldukça zor. Siz belki anlayamazsınız ancak o kadar ciddi işlemler yapılıyor ki EKSPERTİZ muayanesinde dahi aracın değişenleri görülmüyor. Bu nedenle hasar kaydı, bir aracın ne olduğunu anlamak için yeteri kadar iyidir.

Hasar kaydı sorgulama ile alakalı olarak bir telefon yeterlidir. SMS göndererek o aracın hasar kaydını her şekli ile görebilirsiniz. Hasar kaydı sorgusu için cep telefonlarınızın sms kısmına girerek ARACIN PLAKASINI YAZARAK 5664 numarasına sms atabilirsiniz. Devlet kayıtlarından aracın hasar kaydı sizlere sunulacaktır.

İkinci El Otomobil Alımlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

2-el-arac-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

 

 

  • Öncelikle aracın modeli önemlidir. Bütçeniz doğrultusunda alabileceğiniz en yüksek araç modelini tercih ediniz.
  • Aracın kilometresi önemlidir. Fazla kilometre yapmış araçlar, genellikle zaman içerisinde çok sıkıntı yaratmaya müsait araçlardır. Alırken alınır da satılırken sıkıntı yaratır.
  • Hasar kaydı sorgulaması önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz şekilde ne olursa olsun hasar kaydı kontrolü yaptırınız.
  • Aracın değişenlerini ve boya durumunu öğrenin. Boyanmış ya da yürüyen aksamında değişen olan araçları almaya alırsınız ancak satarken zorlanırsınız.
  • İkinci el araç alırken alacağınız araç sahibi ile birlikte mutlaka bir ekspertiz’den geçiriniz. Bu sayede aracın hasar durumunu daha net görebilirsiniz.
  • LPG var ise aracın ruhsatına işlenmiş olmasına da dikkat ediniz.

İkinci el araç alımlarında özellikle dikkat etmeniz gereken unsurlardan da birisidir. İkinci el araç kampanyaları arayışı içerisinde iseniz günümüzde bazı markaların kısa zaman içerisinde ikinci el araç alım satımı yapması da sizlere etkin seçenekler sunuyor diyebiliriz.

İnternet üzerinde bu anlamda kampanyaları takip ederek kısa bir zaman dilimi içerisinde her türlü detayı görebilme şansına sahip olacak ve kısa bir zaman dilimi içerisinde istediğiniz fiyatlara istediğiniz özelliklerde ikinci el araç alımı yapabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Hız Sabitleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here