Hybrid (Hibrit) Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
128

Günümüzde adını sıklık ile duyduğumuz yeni bir teknoloji olarak dikkat çeken Hybrid (Hibrit) motor ile alakalı olarak merak edilen her türlü soruya en kesin şekilde yanıt vermek ve fikir sahibi olmanıza yardımcı olacağız. Otomobil teknolojilerinin geldiği son noktada yakıt anlamında da artık devrim niteliğinde adımlar atılıyor diyebiliriz.

Hibrit teknolojisi ile alakalı olarak bildiğiniz ya da bilmediğiniz her türlü detaya değindiğimiz bu yazımız sayesinde güncel otomobil teknolojilerine çok daha yakından vakıf olacak, gelecek dönemde olabilecek geliştirmeleri çok daha net bir şekilde anlayabileceksiniz. Lafı daha fazla uzatmadan bu anlamda ki her türlü seçeneği daha yakından inceleyelim.

Hybrid (Hibrit) Nedir?

MELEZ olarak da tanımlanan, günümüz otomobil teknolojilerinde benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile geliştirilmiş ve elektrik ile çalışan motor sistemine verilen isimdir. 0 emisyon salınımı yapması nedeni ile de devrim niteliğinde gösterilen bir motor teknolojisi olarak dikkat çekiyor. Bu sistem bir nevi LPG mantığında çalışır.

İstediğiniz zaman benzinli istediğiniz zaman ise elektrikli motor seçeneğini sorunsuz bir şekilde kullanma insiyatifi sizlerin elinde oluyor. Elektrik motorunun çalıştırılması esnasında gereken enerji akımı benzin motorundan da alınabilmektedir. Birbirini her anlamda tamamlayan mükemmel ötesi bir araç motoru sistemididir.

Hybrid (Hibrit) Nasıl Çalışır?

Hibrit-Çalışma

Bu teknolojide sadece elektrikli motorun gücü kullanılmaz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere benzin motorunun ve diğer birkaç etkenin kullanılarak yüketim sağlanan araç modellerinden birisi olarak dikkat çeker. Mantıken baktığınız zaman pedal gücü de dahil olmak üzere sizlere her anlamda enerji üretimi sağlayan mükemmel ötesi bir motor teknolojisidir.

Ancak gerçek anlamı ile hibrit sistemi, benzin ve elektrik gücünü aynı anda kullanarak çalışan motor tipleridir. Sistemin geçmişine baktığımız zaman da aslında ilk adımı atan markanın bizlere çok da yabancı olmayan bir marka olduğunu da söylemek lazım. Güçlü benzin motoru sizlere uzun mesafede, elektrik motoru ise kısa mesafede en iyi şekilde verim almanıza ve yakıt tasarrufu sağlamanıza yarar. LGP sisteminde olduğu gibi seçim yine sizlerin insiyatifi altındadır.

Hybrid (Hibrit) Motor Avantajları Nelerdir?

hibrit-araba

Elektrikli ve benzinli motor seçeneklerini sizlere aynı anda kullanma imkanı sunan bu motor sisteminin öncelikli amacı, 0 emisyon ve bununla birlikte yakıt sarfiyatında çok ciddi bir azalma sağlaması olacaktır. Türkiye genelinde yavaş yavaş yaygın hale gelen ve özellikle Toyota markasının desteği ile yaygınlaşan bu motor teknolojisinin sürekli olarak fark yarattığı bilinir.

Sizin insiyatifinize bağlı olarak elektrikli ya da benzinli motor seçeneği devreye girer. Uzun mesafelerde benzinli motordan verim alabileceğiniz gibi kısa mesafelerde elektrik gücü ile çok daha ciddi bir şekilde tasarruf edeceksiniz. Üstelik motor, kendisini sürekli stabil halde tutarak uzun ömürlülük sağlayacak ve sizlere iyi seçenekler sunacak.

Hybrid (Hibrit) Tarihi

Bu teknoloji ilk olarak Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. 1902 yılı geldiği zaman Mixte-Wagen isimli araç ile birlikte de ön plana çıkmıştır. Ancak günümüzde aktif olarak ciddi bir şekilde kullanılmasını ve tercih edilmesini sağlayan marka ise Toyota olmuştur. 1997 yılında ilk olarak satışa sunulan Hybrid teknolojisi, günümüze kadar ciddi şekilde geliştirilmiştir.

Hibrit motor, bugün ülkemizde Toyota markası tarafından sıfır otomobil seçenekleri ile sizlere sunulmaktadır. Dolayısı ile insanlar bu motor tipini çok daha yakından inceleyerek sıfır otomobil üzerinde satın alabilirler. Hybrid sistemi ile alakalı olarak daha fazla bilgi ya da sorularınız için konularımızın altından bizler ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yakıt Tüketimini Azaltma Yöntemleri başlıklı yazımızda En ekonomik yakıt türü, Yakıt Tüketimi Nasıl Oluşur ve yakıt tüketimini azaltma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here