Guncellendi : 23 Mayıs 2016

Hurda Araç Yasası Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Araç Bakımı & Performans Cagkan SezginBugün ki yazımızda son dönemlerin en çok merak edilen konularından birisi olarak dikkat çeken hurda araç yasası ile alakalı olarak sizleri bilgilendirecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Son birkaç senelik dilim içerisinde özellikle devletin otomotiv sektörü üzerinde çok farklı adımlar attığı ve gelişim sağlamaya çalıştığı da aşikar unsurlardan birisi durumunda.

Yakın bir zaman dilimi içerisinde trafik kazalarını önlemek, yolda kalan araç sayısında azalma sağlamak ve yeni nesil araçlara eğilimi arttırmak amacı ile devletin ayırdığı bütçe doğrultusunda çok ciddi bri hurda araç alımı yapılacak. Hurda araçtan kastımız, kaza yapılmış ve kullanılamaz hale gelmiş araçlar değildir. Eski tip araç modelleridir.

Devlet yakın bir zaman dilimi içerisinde piyasadaki hemen hemen tüm eski model araçları toplayacak. Bunun karşılığında eski model araç sahiplerine de ciddi anlamda ücret ödeyecek ve eski tip araçların tamamını toplayarak bunun için hazırlanmış olan bir sanayi alanında geri dönüşüm için mümkün olan tüm seçenekleri de değerlendirme şansına gidecek.

Eski model araç sahibi olanlar, yakın bir zaman dilimi içerisinde ellerinde ki tüm araçları devlet himayesine teslim ederek bu anlamda ederinin biraz daha üstünde gelir elde edecekler. Hem de trafik üzerinde ciddi anlamda sorun yaşatan araçların toplanması ve zaman içerisinde geri dönüştürülmesi çok daha mümkün olan diyebilme şansına da sahibiz.

HURDA ARAÇ TOPLAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Devlet yakın bir zaman dilimi içerisinde bu konu ile alakalı olarak detayları açıklayacak ve açıklamasının ardından eski model tüm araçları Türkiye’nin tüm şehirlerinde hızlı bir şekilde toplama yoluna gidecek. Özellikle 1990 model ve öncesine ait araçlara öncelik verecek olan devlet, sonrasında bu araçların dönüştürülmesi için de bir tesis kurma yoluna gidecek.

Yerli otomobil üretimi konusunda son dönemde nitelikli adımlar atan ülkemiz, refah düzeyi çok daha yüksek olan bir trafik ortamı yaratabilmek adına da hızlı adımlar atacak ve aynı zamanda araçlara ederinden biraz daha fazla para ödeyerek özellikle araç sahiplerinin yüzünü güldürecek gibi de görünüyor.

Yasal sürecin resmi olarak başlayabilmesi için meclisten çıkacak karar ve sonrasında ise kararın resmi gazete üzerinden açıklanması da beklenecek. Bu sürecin ardından yaşanacak gelişmeler elbette ki çok daha ciddi bir sürecin başlamasına neden olacak diyebiliriz. Hepimiz sürecin yakın takipçisi olacağız. Şimdi bilinmesi gerekenleri yakından inceleyelim.

HURDA ARAÇ YASASI İLE ALAKALI OLARAK BİLİNMESİ GEREKENLER

  1. Öncelikli olarak yasal sürecin başlaması için resmi olarak meclisten çıkacak karar bekleniyor. Şuan için torba yasa içerisinde.
  2. Hurda araç alımı kapsamından yararlanabilecek araçların yaş sınırı olacak. Örnek olarak 20 yaşından büyük araçları devlet almak isteyecek.
  3. Alınacak araçların incelemeleri işin uzmanları tarafından yapılacak ve geri dönüştürülebilecek parçaları da ek olarak listelenecek.
  4. Aracınızın durumu göz önüne alınarak kısa bir zaman dilimi içerisinde maddi kıyaslama yapılacak ve aracınız için biçilen ücret tarafınıza tebliğ edilecek.
  5. Uygun görmeniz durumunda devlete satış işlemi gerçekleştireceksiniz ve sonrasında ödemenizi alarak yasal süreci noktalamış olacaksınız.
  6. Çok yaşlı araçlar için bu süreçteki toplama işlemlerinin zorunlu olacağını da biliyoruz.

Kısacası yakın bir zaman dilimi içerisinde bu anlamda hareketli bir sürecin içerisine girilecek ve sizlerde aracınız ne kadar eski olursa olsun belli miktarlarda gelir elde edebilme şansına da sahip olabileceksiniz. Detaylar için sitemizi günlük olarak ziyaret edin ve farkı çok daha yakından görme fırsatına erişin.

Bir önceki yazımız olan Otomobillerde Hararet Nedir? Nasıl Oluşur? Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızda hararet durumunda dikkat edilmesi gerekenler, otomobillerde hararet ve otomobillerde hararet nasıl oluşur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Cagkan Sezgin {Cagkan Sezgin}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir