Honda Civic ile Toyota Auris karşılaştırması

0
718
Yeni Toyota Auris Farklı Özellikleri
Yeni Toyota Auris Farklı Özellikleri
Yeni Honda Civic Farklı Özellikleri
Yeni Honda Civic Farklı Özellikleri

Honda Civic ile Toyota Auris’in karşılaştırmasını yapmadan önce bazı ortak noktaları  belirtmekte fayda var.Evet her iki markada Japon üretimi. Honda’nın ilk dikkat çeken özelliği 1.6 dizel motora sahip olması.Mühendisler bu motorun tasarımını yaparken, iki nokta üzerinde durmuşlar. İç sürtünmenin azaltılması ve hafiflik. Bu tasarım sayesinde yeni dizel, 47 kilogram daha hafif. Toyota’nın motoru da Honda’dan aşağı kalır değil. Türkiye’de 1,4 litrelik seçenekle satılan motor, üretmiş olduğu 310Nm tork ile Honda’nın bir adım önünde görünüyor. Her iki motorda 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Start/stop teknolojisi her iki araçta Var. Her iki araçta yüksek tork değerleri sebebiyle çekişte zorlanmıyorlar. Tam yüklüyken gerek Honda gerek Toyota rampa ya da otoyolda sıkıntı yaşamıyor.  Honda rakibine göre daha sert Süspansiyon sistemine sahip olsa da bozuk yollarda daha uyumlu bir tablo çiziyor. Civic’in konforu bozan unsurları arasında, oturma düzeni bulunuyor. Yakıt deposunun ön koltukların altında olmasından dolayı, önde oturan uzun boyluların başları, güneşliklere değebiliyor.Toyata daha yumuşak ayarlara sahip. Bu yüzden bozuk yollarda daha fazla sallanıyor. Her iki aracın navigasyon sistemleri  kullanışlı,Her iki modelde bol miktarda geniş eşya gözü var.

Yeni Toyota Auris Farklı Özellikleri
Yeni Toyota Auris Farklı Özellikleri

1.6 DTEC motora sahip Honda’nın maksimum hızı 207 km/s.2.0 litrelik Toyota Auris’in maksimum hızı ise 200km/Honda’nın motoru 120 Hp ve 300Nm tork üretirken,Toyota’nın motoru 124 Hp ve 310Nm tork güç üretiyor.0-100 kilometrede hızlanmaya ,Honda 10.6saniyede çıkarken,Toyota aynı hıza 10.4 saniyede çıkıyor.100 kilometrede fabrika verilerine göre Honda’nın yakıt tüketimi 3.7 litre ,aynı değerlere göre,Toyota Auris’in yakıt tüketimi ise 4,3 litre. Her iki aracın depo kapasitesi aynı 50 litre.Honda Civic’in bagaj hacmi 477 litreyken,Toyota Auris’in bagaj hacmi 360 litre. Honda’nın boş ağırlığı 1382 kilo iken Auris’in 1402 kilogram. Her iki araç arasında ki karşılaştırma da Honda’nın bariz bir şekilde öne çıktığı görülüyor. Toyota Auris’i üstün kılan özellikler, marka adı ve başlangıç fiyatı. Zira, Honda Civic’in başlangıç fiyatı 62 bin lira iken Toyota Auris’in başlangıç fiyatı 54 bin lira.

Bir önceki yazımız olan 2014 Yılının Yeni Araba Modelleri Satışa Çıktı başlıklı yazımızda Hyundai'nin en küçük modeli, Mazda 3'ün motor seçenekleri ve Mercedes S63 AMG hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here