Hız Sabitleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları

0
93

Hız Sabitleme Sistemi – Cruise Control İnceleme

Günümüz otomobil teknolojilerinin geldiği son noktada sunulan en iyi teknolojilerden birisi de hız sabitleme sistemi olarak dikkatleri çekiyor. Otomotiv sektöründe de tıpkı kullanılabilir teknolojilerde olduğu gibi çok hızlı bir ilerleme süreci söz konusu ve buna ayak uydurabilmek için çok da fazla mücadele etmenize gerek yok. Zaten sistemler sizlere en iyi şekilde ayak uyduracak şekilde tasarlanıyor.

Hız sabitleme sistemi bilgileri ile alakalı olarak sizleri net bir şekilde bilgilendirmek istiyoruz. Günümüz otomobil teknolojilerinde çok ciddi şekilde tercih edilen ve yakıt tasarrufu, sürücü güvenliği ile alakalı olarak birçok farklı detayı içerisine alan bu sistem hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak istiyoruz. Dilerseniz detayları ele almaya başlayalım.

Hız Sabitleme Sistemi Nedir?

Araçlarınızda özellikle uzun yollarınızda rahat ve güvenli bir sürüş deneyimi için aracınızdaki hızı sabitlemenize yardımcı olan tek bir tuş sistemidir. Günümüz modern araç teknolojilerinde kullanılan bu sistem sayesinde aracınızın hızının kontrolü tam anlamı ile sizlere ait oluyor. Ayağınızı yol boyunca gaz üstünde tutmaktan ziyade artık sabitleme sistemini kullanıyorsunuz.

Bir tuş kombinasyonu sayesinde araçlarınızda hız sabitleme sistemini aktif edebiliyor ve sonrasında uzun yollarda sorunsuz bir şekilde istediğiniz hıza odaklanarak aracınızın yakıt tasarrufu anlamında da en iyi seçenekleri sunmasına yardımcı olabiliyorsunuz.

Hız Sabitleme Sistemi Nasıl Çalışır?

hiz-sabitleme-sistemi-1

Genellikle günümüz modern araçlarında hız sabitleme sistemine ait aktifleştirme tuşu direksiyon üzerinde yer alır. Üzerinde yer alan hız göstergesi ikonu sayesinde bu tuşu sorunsuz bir şekilde görebilme ve tanıyabilme şansına da sahip olabileceksiniz. Aynı zamanda aracınızın sabitlediğiniz hızını arttırıp azaltmanıza yarayan tuşlar da yer alır.

Direksiyon üzerinde sizlere sunulan tuş seçeneklerini daha yakından tanımanız için fikir sunmak istiyoruz. Bu seçenekler sayesinde hız sabitleme sistemini kontrol edebilirsiniz.

  1. On – Off (I / O): Bu tuşlar, aracınızın hız sabitleme sistemini devreye sokmanıza ve devre dışı bırakmanıza yarayan tuşlardır.
  2. Set + / – : Bu tuşlardan ise (+) ile sabitlediğiniz hızı arttırabilir, (-) ile sabitlemiş olduğunuz hızı düşürebilirsiniz.

Bu sistemi sorunsuz bir şekilde kullanabilmeniz için öncelikli olarak On tuşuna basarak sistemi aktifleştirmeniz gerekir. Sırası ile uygulamanız gereken adımlar şu şekildedir;

  1. Direksiyon üzerindeki ON tuşuna basarak sistemi aktif hale getiriniz.
  2. Gaz pedalına basarak aracınızı en son viteste istediğiniz sabit hız düzeyine getiriniz.
  3. Direksiyon üzerinde (GÖSTERGE İKONU) gördüğünüz butona basarak hızınızı sabitlemiş olursunuz.
  4. Aracınızın sabitlemiş olduğunuz hız düzeyini birkaç kilometre daha arttırmak için (+) tuşuna basabilir, azaltmak için (-) tuşuna basabilirsiniz.
  5. Aktif etmiş olduğunuz ve kullandığınız hız sabitleme sistemi, fren pedalına bastığınız an itibari ile devre dışı kalacaktır ve kontrol yeniden size geçecektir.

Çalışma mantığı son derece kolay olan bu sistem, özellikle uzun yolculuklarınızda sizler için çok ciddi bir kolaylık sunacak ve rahat yolculuk etmenizi sağlayacaktır.

Hız Sabitleme Sisteminin Avantajları

Bu sistem sayesinde güvenlik ve araç yakıtı gibi konularda çok net bir şekilde fayda sağlayabilme şansına sahip oluyorsunuz. Genel itibari ile seçenekleri değerlendirme altına almanızı istiyoruz. Avantajlar aşağıdaki gibidir;

  • Uzun yolculuklarınızda ayaklarınızın yorulması ve kramp gibi sorunlardan kurtulmanızı sağlar.
  • Aracınızın sabit bir hızda ne olursa olsun ilerlemesine ve yakıt tasarrufuna yardımcı olur.
  • Cruise Control sistemi sayesinde diğer araçlar ile aranızdaki mesafeyi koruyarak gitmenizi sağlar.

Bir önceki yazımız olan Test Sürüşü Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda araba test, deneme sürüşü ve oto test sürüşleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here