Hava Filtresi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0
115

Uzun bir süredir teknik konular ile alakalı olarak sizlere bilgi sunmuyorduk ve bugün hava filtresi konusunu biraz daha derinlemesine ele alarak bilgi sahibi olma yoluna gideceğiz. Araç sistemleri içerisinde çok fazla önemli değil gibi görünse de her ne olursa olsun dikkate alınması gereken araçlardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

Araç donanımları ile alakalı olarak bilgi sahibi olmanın ve çalışma mantığını bilmenin sizlere birçok farklı anlamda fayda sunabileceğini de unutmayın. Türkiye genelinde özellikle bu seçenekler üzerine çok ciddi adımlar atıyoruz. Türkiye, zaman içerisinde araç sistemlerine karşı çok daha fazla ilgi göstermeye başladı diyebiliriz.

Araç bakımı bilgileri ile alakalı olarak sitemiz içerisinde sizleri mümkün mertebe en net şekli ile bilgilendirmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak istiyoruz. Şimdi ise hava filtresi konusunda sizlere ihtiyacınız olan bilgileri sunma yoluna gidecek ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Kafanıza takılan tüm sorular için bizlere yorum iletmeniz bu anlamda yeterli olacaktır.

Hava Filtresi Nedir?

Motor zaman içerisinde yakıtı tepkimeye sokma ihtiyacı duyar. Hava filtresi, yakıt tepkimesi ihtiyacını giderebilmek amacı ile ihtiyaç duyulan oksijen miktarını dışarıdan çekmeye yarayan ve tepkimenin başlangıç safhasını gerçekleştiren ana parçalardan birisidir. Motor sistemlerinin olmazsa olmazlarından birisi olarak da dikkat çeker. Fiyatları da genel itibari ile son derece uygundur.

Dışarıdan gelen havanın her ne olursa olsun tepkime esnasında herhangi bir pislik bulaşmadan alınması gerekir. Hava filtresinin bilinmesi gereken bir diğer önemli unsurlarından birisi de havayı dışarıdan temizleyerek almasıdır. Kısacası tepkime yaratmak için ihtiyaç duyulan oksijeni dışarıdan temizleyerek soğurur. Tepkime işleminin ilk adımını kolay bir şekilde gerçekleştirmeye yarayan parçalardan birisidir.

Motorun ihtiyaç duyduğu oksijen miktarı ve temizlik düzeyi son derece önemlidir. Hava filtresinin motora sağladığı oksijen değeri, her zaman motorun ihtiyaç duyduğu düzeyde olmayabilir. Zaman içerisinde ciddi anlamda eskiyen hava filtreleri, görevini net bir şekilde yerine getiremez hale gelir ve hal böyle olunca hava filtresini belirli aralıklar ile değiştirmek son derece iyi olacaktır.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Araç motorunun işlevini net bir şekilde yerine getirebilmesi için birçok farklı işlem yapma ihtiyacı söz konusudur. Oksijen, araç motorlarının her ne olursa olsun en çok ihtiyaç duyduğu unsurlardan birisidir ki hava filtresi de bu anlamda birçok farklı açıdan son derece önemli seçenekleri bizlere sunan araç parça modellerinden birisi olarak da dikkat çeker.

Motor, yakıtı tepkimeye sokabilmek için ihtiyaç duyduğu oksijeni hava filtresi yardımı ile mümkün mertebe en yeterli ve en temiz şekli ile alma yoluna gider. Her araç için olmazsa olmaz parçalardan birisidir. Hava filtresi, dışarıdan aldığı havayı çok kısa bir zaman dilimi içerisinde temizleyerek motor bileşenlerine iletir.

Motorun ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını zaman içerisinde net bir şekilde karşılamayan hava filtrelerinin değiştirilme zamanı gelmiş demektir. Hal böyle olunca sürekli olarak parça kontrolü yapmak gerekir. Zaten yıllık muayeneler için bakıma girdiğiniz zaman kontrolü yapılır ve değiştirilmesi gerektiğinde değiştirilir.

Hava Filtresi Nasıl Çalışır?

Çalışma mantığı son derece basittir. Motor çalıştığı an itibari ile tepkimeye girmesi için dışarıdan hızlı bir şekilde oksijeni içerisine alır. Havayı mümkün mertebe en temiz haline getirerek tepkimeye sokması adına motorun diğer parçalarına iletir ve bu işlemi sürekli olarak sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme yoluna da gider.

Bir önceki yazımız olan Tüvtürk Muayene İstasyonu Adresleri - Sorgulama başlıklı yazımızda rutin araç muayenesi, tüvtürk istasyonu ve tüvtürk muayene istasyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here