Frene Basınca Arka Taraftan Gelen Ses

3
2064
STYLE DE VIE

Sürekli başımdan geçen olayları anlatmaya bu olaylara ve araç sıkıntılarına çare buldukça yazmaya çalışıyorum. Frene Basınca Arka Taraftan Gelen Ses diye başlık attım çünkü eminim çoğumuz bu şekilde aratma yapıyoruz. Şimdi biraz geriye giderek olayın nasıl olduğuna değinmek istiyorum. Aracımın sürekli bakımını yaptırırım genelde kontağa basmadan önce aracın etrafını bir gezerim. İki veya 3 günde bir de aracın kaput kapağını açar gözümle incelemelerde bulunur, yağını suyunu kontrol ederim. Şu ana kadar da her hangi bir büyük sorun yaşamadım bu yüzden. Kış ayına girmek üzereydik. Hemen gidip kış lastiklerimi taktırdım ve kışa hazır olması için aksaklık çıkabilecek her noktayı ustama kontrol ettirdim.

Frene Basınca Arka Tekerlekten Ses Gelmeye Başladı

Her ne olduysa kendimce sebep olarak düşündüğüm lastikleri değiştirdikten sonra oldu. Daha doğrusu bu işlemden bir kaç gün sonra oldu. Frene bastıkça arka bagaj kısmından bir kasınrı sesi yavaştan gelmeye başladı. İlk başlarda rahatsız edecek bir ses değilken, zaman geçtikçe artmaya başladı. Sürdüm bizim Mehmet Ustaya ( Mehmet usta ki işinin ehlidir, motor dediğinde çözemeyeceği sıkıntı yoktur)

Aracı soktum zümrüt evlerde ki Mehmet ustanın dükkanına. Hoş beş derken “Yaw ustacım bagaj tarafından frene basınca bir ses geliyor şuna bakar mısın” dedim. Aracı kaldırdı amortisör ve yaylar baktı sonra indirdi ” Bunda bir şey yok ” dedi.

Yahu bir daha bak şuna başka bir olay bu dedim anlatamadım. Yapacağın işe dedim çıktım, mantık yürüttüm ve dedim ki,

Frene basınca ses geliyor sa demek ki sorun frenle alakalı. Sürdüm pendik oto sanayiye hemen bir frenci buldum ve durumu anlattım. Adam sağolsun söktü arka tekerlekleri ve balatalara baktı.

“Abi balatalar eskimiş ama yine idare eder, ses bundan geliyor ” dedi.

“Emin misin usta ” Dedim,

“Usta olduğum kadar eminim ” dedi. 🙂

Arka iki balata takımını da değiştirdi. Heyecanla olması ümidiyle bakıyordum çünkü bu ses beni fazlasıyla rahatsız ediyor gece uyumadan devamlı aklıma geliyordu. Hemen test sürüşüne geçtik veee sonuç bir harika.

Frene basınca gelen o lanet sesin kaynağı fren balatasıymış. Yolda giderken devamlı kontrol ediyor e-5 de seyir halinde 200 metrede bir frene basıyordum. Yani anlayacağınız arka fren balatalarından gelen ses iyi bir ses değil.

Bir önceki yazımız olan Bir Zam Haberi de Kasko Şirketlerinden başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 YORUMLAR

  1. Normalde bu tip yazıları çok okumam. Genelde lazım olan yerleri gözümle tarar ve siteden çıkarım. Ama sizin yazınızı okumaya başlayınca çıkamadım siteden. Bu nasıl bir anlatım şeklidir bayıldım gerçekten.

  2. yaw bu da şimdi haber mi arkadaş şöförsen bir otomobilin varsa otomobilini tanıman gerek zaten benzin koy gaza bas şöförlük bu değil bence çok vasat bi haber insan kullandığı aracıbilmezmi yaaa…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here