Elektronik Diferansiyel Kilidi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
87

Bugün ki yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte elektronik diferansiyel kilidi ile alakalı olarak teknik bilgileri çok daha yakından inceleyecek ve fikir sahibi olacağız. Günümüz araç sistemlerinde birbirine benzeyen birçok farklı terim vardır ancak bizler sitemiz içerisinde sizlere bu anlamda en iyi seçenekleri sunma yoluna da gidiyoruz.

Günümüz araç sistemleri içerisinde özellikle güvenliğe yönelik olarak yeni teknolojilerin tercih edilmesine yönelik çok daha modern ve farklı bir bakış açısı söz konusu oluyor. İnsanlar, bu fren sistemlerini çok daha yakından tanıyabilmek amacı ile sürekli bir araştırma içerisindeler ki sitemiz bu anlamda sizler adına eşsiz bir bilgi kaynağı hüviyetindedir.

Araç bileşenleri ile alakalı olarak günümüzün en yeni seçeneklerini sizlere sunmaya ve teknik olarak bilgi sahibi olmanıza da yardımcı oluyoruz. Türkiye her geçen gün araç teknolojilerine karşı çok daha ilgili hale geliyor ve bizlerde teknik anlamda bilgi sunabilmek amacı ile daha fazlasını sizlere sunma yoluna gidebilmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Elektronik Diferansiyel Kilidi Nedir?

Aslında yazılım fonksiyonu olarak fren sistemi ile entegre bir şekilde çalışan güvenlik sistemlerinden birisidir. Bir önceki gün incelemiş olduğumuz ASR (Anti Patinaj Sistemi) bileşenlerinden birisi olarak dikkat çeken bu sistem, stabilizasyon sisteminin de bir parçası olarak dikkatleri üzerine çeken bir sistemdir. Çalışma sistemi de son derece mantıklıdır.

EDL olarak bilinen bu sistem, ABS sensörünü kullanarak çalışır ve özellikle aracınızın kayması, gereksiz patinaj yapması ve buna bağlı olarak aracın güzergah terketmesi gibi sorunların ortaya çıkması olasılığını minimum düzeye indiren sistemlerden birisidir ki günümüz araçlarında olmazsa olmazlardan birisi olarak da dikkatleri çekmektedir.

Elektronik Diferansiyel Kilidi Nasıl Çalışır?

Sistem yukarıda da bahsettiğim üzere ABS sensörünü kullanarak çalışan ve kendi içerisinde algılayıcı sistemi bulunan elektronik model güvenlik önlemlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Aracınızın bir tekerinin kuru, diğer tekerinin ise karlı noktalarda olduğu zamanlarda özellikle dengeleyici etki gören mükemmel bir sistem olarak da dikkat çeker.

Elektronik diferansiyel ünitesi, özellikle aracın çekiş tekerlerini dikkate aldığından dolayı sürekli bu parçalardan veri alır. ECU sistemi, aracınızın tekerleklerinden herhangi birinin patinaj durumuna düştüğünü anladığı an itibari ile otomatik bir şekilde devreye girer. Devreye girmesi ile birlikte aracın patinaj yapmayan tekerinin sürat durumunu dikkate alır ve aracı buna göre stabil hale getirerek hız anlamında da en iyi stabil seçeneği sizlere sunar.

Aracın eşit hıza gelebilmesi için frenlere basınç otomatik olarak uygulanır ve bu süreç içerisinde aracınızda denge sorunu yaşanmaması için mümkün olan en iyi seçenekler üzerine de yoğunlaşılır. Araç, bu sistem ile birlikte aynı zamanda daha güçlü tekerlere TORK iletimi konusunda da elektronik diferansiyel parçasını kullanarak maksimum stabilizasyon sağlar.

Elektronik Diferansiyel Kilidi Avantajları

Aracınızın özellikle farklı hava koşullarında maksimum stabilizasyon ile ilerlemesini sağlayan son derece güvenli ve bir o kadar da araç kontrolünü kolaylaştıran akıllı sistem modellerinden birisi olarak da dikkat çeker. Aracınızın otomatik olarak belli bir hıza inmesini sağlayan elektronik algılama ve uygulama sistemi olarak da dikkatleri üzerine çeker.

Sistemin günümüz yeni nesil araçlarının tamamında tercih edilen bu sistem sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan araçlarınızın güvenliğini sağlayabilme şansına da sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz. Yakın bir zaman dilimi içerisinde daha yeni seçenekleri sizlere sunacak ve fikir edinmenize de yardımcı olacağız.

Bir önceki yazımız olan ASR Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda asr fren sistemi, asr fren sistemi avantajları ve asr fren sistemi nasıl çalışır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here