Elektronik Denge Sistemi (EPS) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

0
107

Elektronik Denge Sistemi (EPS) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde özellikle otomobil teknolojileri ile alakalı olarak o kadar yenilikçi seçenekler sizlere sunulduğundan birçok kişi, özellikle yaşı ilerlemiş olanlar günümüz otomobillerinde yer alan bazı özellikler ile alakalı olarak zorlanmalar yaşayabiliyorlar. Sitemiz içerisinde sizlere bu alanda günümüz otomobil teknolojileri ile alakalı olarak tüm özellikleri en detaylı şekilde anlatmak istiyoruz.

Araç güvenlik seçenekleri ile alakalı olarak son dönemlerin en çok dikkat çeken ve belki de hayati önem taşıyan unsurlarından birisine çok daha yakından değineceğiz. Günümüz otomobillerinin savrulma sorunu için geliştirilmiş olan elektronik ve son teknoloji özelliklerden birisi olarak da ciddi şekilde dikkat çekiyor olacak. Detaylar ile başlayalım.

Elektronik Denge Sistemi (EPS) Nedir?

Adından da anlayabileceğiniz üzere aracınızın elektronik bir kontrol sistemi ile kendi dengesini kurmasını sağlayan özelliklerden birisidir. Aracınızın birçok farklı tehlikeli durumda otomatik olarak analizini yapan bir sistem olduğundan dolayı günümüz otomobilleri için olmazsa olmazlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz.

Sistem, mekanik olarak çalıştığı gibi sanayi ortamında müdahalesi kesinlikle ama kesinlikle mümkün olmayan bilgisayar beyinli bir süspansiyon sistem olarak düşünülebilir. Aracınızın rutin kontrollerinde de üretici şirket tarafından bakımlarının yapılması zorunludur.

Elektronik Denge Sistemi (EPS) Ne İşe Yarar?

Elektronik-Denge-Sistemi-eps-1

Bu sistem sizlere güvenlik önlemleri açısından birçok farklı akıllı sistem sunma konusunda da yeteri kadar iyi bir sistem olarak dikkatleri çekiyor da diyebiliriz. Daha rahat bir şekilde sistemin mantığını anlayabilin diye bu özellikleri aşağıda maddeler halinde sunmak amacı içerisindeyiz. Genel özellikleri;

  1. Aracınız, seyre başladığı andan itibaren aracınızı kontrol altında tutarak izlemeye alır.
  2. Aracınız yoldan çıktığı anda ya da kendiliğinden patinaj çekmeye başladığı anda otomatik bir şekilde yol konumuzu düzelterek aracınızın dengesini ve rutin çalışma şekline gelmesini sağlar.
  3. Şoförün araca tam anlamı ile hakim olabilmesi için stabilize seçeneklerini otomatik olarak sürüş tekniğine göre araca uygular.
  4. Aracınızın acil bir duruma gelme olasılığını otomatik olarak algılar ve duruş mesafelerinin çok daha kısa hale getirilmesinde de ciddi şekilde yardımcı olur.

Kısacası her anlamda aracınızın yolda stabil bir şekilde ilerleyebilmesi için olmazsa olmaz bilgisayar beyinli sistemlerden birisi olarak da dikkatleri çeker. Detaylarına indiğiniz zaman bir aracın günümüzde ki en önemli güvenlik önlemlerinden birisi olarak da dikkat çeker.

Elektronik Denge Sistemi (EPS) Nasıl Kullanılır?

Elektronik-Denge-Sistemi-eps-2

Elektronik denge sisteminin kullanımının anlatılması aslında çok da mümkün değildir. Neden diyecek olursanız yukarıda da anlattığımız üzere bilgisayar beyinli olarak çalışan ve aracın hareketlerini inceleyerek otomatik şekilde devreye giren bir sistem olarak dikkat çeker. Aracınızı çalıştırdığınız an itibari ile aracınız sistem tarafından sürekli olarak takip edilir.

Öncelikli olarak aracınızın patinaj çekmesi durumunda ya da yoldan çıkması durumunda otomatik olarak algılama yapar. Yolu ve sürüşü sürekli izleme altına aldığından dolayı çözüm yöntemlerini en hızlı şekilde araca uygular ve sizin haberiniz dahi olmadan aracı tehlikeli durumlardan mümkün olan en hızlı şekilde çıkarır.

Kısacası siz aracınızı kullanırken herhangi bir güvenlik sorunu durumunda kendi üzerine düşen görevleri yapması gerektiği noktalarda otomatik olarak devreye giren son derece hayati ve bir o kadar da önemli güvenlik seçeneklerinden birisi olmayı da başarmıştır. Yakın bir zaman dilimi içerisinde diğer güvenlik seçeneklerini çok daha yakından tanıyacak ve kullanımlarını tanıyacağız.

Bir önceki yazımız olan Otomatik Vites Araç Kullanma Rehberi başlıklı yazımızda otomatik vites, Otomatik Vites Araba Nasıl Çalıştırılır? ve Otomatik Vites Araba Vites Değiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here