Egzoz’dan Gelen Beyaz Duman Nedenleri ve Çözümü

0
1054

Bugün ki makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte beyaz egzoz dumanı nedenleri üzerine biraz konuşacak ve çözümü yolunda birkaç öneri sunacağız. Eskiyen otomobil modellerinde özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde LPG artmasının da ardından bu tip sorunları sıklık ile görmeye başladık. Egzoz dumanı renkleri bizlere birçok farklı anlamda mesaj verir.

Beyaz egzoz dumanı ya da egzozdan su damlaması gibi sorunlar yaşandığı zaman her ne olursa olsun önceliğiniz bu sorunları kontrol altına almak olmalıdır. Beyaz dumanı birçok kişi motorun sağlıklı olması şeklinde yorumlar ancak durum sanılandan çok daha farklı. Bu sorunun bizlere ne mesaj verdiği ile alakalı olarak hasar terimleri ile başlayalım.

Egzozdan Beyaz Duman Gelmesinin Nedenleri

Bu gibi sorunda öncelikli olarak silindir kapak contası ile alakalı olarak meydana gelen sıkıntılardan bahsedebiliriz. Beyaz duman, aracınızın egzoz kısmından 5 – 6 saniyeden çok daha uzun bir süre çıkmaya devam ediyorsa bu gibi sorunlardan şüphelenilmesi ve kısa zaman içerisinde uzmandan yardım alınması gerekir.

Aracınızın radyatör hortumlarında da sorun meydana gelmiş olabilir. Bununla birlikte motor yağının araç suyu ile karışması sonucunda da bu gibi sorunlar meydana gelebilir ve her ne olursa olsun önlemi alınması gerekir. Aksi takdirde çeşitli sıkıntılar ile mücadele etmek durumunda kalabileceğinizi de asla ama asla unutmayın.

Egzozdan Beyaz Duman Gelmesi Çözümü

Bu gibi durumlarda hasarlar genellikle ciddi sonuçlara yol açabilecek nitelikte hasarlar olduğundan dolayı her ne olursa olsun uzmandan yardım almalısınız. Egzozdan beyaz duman gelmesinin esas iki nedeni yukarıda verdiğimiz şekilde olacaktır ancak bunun dışında oluşabilecek sorunlar da bilinmediği takdirde aracın motoruna ciddi anlamda zarar verebilir.

Tamircilere ya da egzoz ustalarına giderek bu anlamda aracın motoruna yönelik birkaç denetleme yapmanız iyi olacaktır. Aracınızın rutin bakımlarını yaptırdığınız takdirde bu anlamda sıkıntı yaşamazsınız ve egzoz sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Akaryakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır? başlıklı yazımızda akaryakıt tüketimi nasıl azaltılır ve akaryakıt tüketimini azaltma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here