Egzozdan Alev Çıkmasının Nedenleri

0
960

Bugün ki teknik bilgiler makalemizde siz değerli okuyucularımız ile birlikte egzozdan alev çıkması sorunu üzerine nedenleri konusunda bilgiler sunacak ve öneriler sunma yoluna gideceğiz. Egzoz, birçok şoför tarafından önemsenmese de aracın en önemli parçalarından birisi olarak dikkat çeker ve her ne olursa olsun üzerinde durulması gereken bir parça durumundadır.

Egzozdan alev çıkması kesinlikle normal sebeplere bağlanamaz. Eğer ki egzozdan alev çıkması için modifiye kaynaklı bir kit kullanmıyor iseniz alev çıkması zaman içerisinde motorunuz üzerinde çok büyük tahribat yaratabilir ve sizlere maddi anlamda da çok ciddi sıkıntılar çıkarabilir. Bu neden dolayısı ile nedenleri ile alakalı olarak en iyi şekilde bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Egzozdan Alev Çıkmasının Nedenleri

Bu konuda biraz teknik terimlere inmemiz gerekiyor. Nedeni aslında zincirleme bir neden olarak dikkatleri çektiği gibi her bir aşaması ayrı ayrı kontrol edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Tekrar söylemek gerekirse bunu özel olarak yaptırmıyor iseniz motorunuzun çok ciddi anlamda tehlike altında olduğunu söylememiz gerekiyor. Teknik detaylar aşağıdaki gibidir;

  1. Enjektörler, silindir içerisine yakıtı basar.
  2. Hava filtresi, taze havayı hızlı bir şekilde emerek silindire gönderir.
  3. Hava filtresinin emdiği hava ile aracınızın yakıtı karışır.
  4. Bu karışımı piston hızlı bir şekilde sıkıştırır.
  5. Sıkışan karışım aracınızın bujileri tarafından ateşlenir.
  6. Ateşlenmiş olan hava ile yakıt karışımı yanar ve yanma sonucu ortaya çıkan gazlar silindir yardımı ile atılır.

Yanmalı motor sistemlerinde normal düzen yukarıdaki gibidir ve bu işleme üzerinde mutlaka bir işlem eksik yapıldığından ya da yapılamadığından motorunuzun egzoz kısmında ateş yükselir. Doğru ateşleme, bir motorun en önemli aşamalarından birisi olduğu gibi zaman içerisinde en ufak hatalar dahi büyük sorunlara neden olabilecektir.

Alev çıkması sorunu meydana geldiği an itibari ile en kısa zaman dilimi içerisinde uzmana danışarak bu anlamda geniş kapsamlı bir kontrol yaptırmanız olmazsa olmazlardan birisidir.

Bir önceki yazımız olan Egzoz'dan Gelen Beyaz Duman Nedenleri ve Çözümü başlıklı yazımızda beyaz egzoz duman gelmesi çözümü, beyaz egzoz duman gelmesinin nedenleri ve beyaz egzoz dumanı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here