EBD Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

0
484

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız ile birlikte EBD fren sistemi ile alakalı olarak bilgiler sunacak ve fikir sahibi olmanıza da yardımcı olacağız. Birkaç senelik dilim içerisinde fren sistemlerinde meydana gelen gelişmeler ciddi anlamda ilgi görüyor. Tabi ki merak edilen bazı işlevsel seçeneklerin yenilikler ile sizlere sunulması da ciddi anlamda önemli diyebiliriz.

Fren sistemleri ile alakalı olarak her geçen gün yeni seçenekler üzerine eğilim gösteriyoruz ve bu seçeneklerin teknik bilgi anlamında da sizlere yenilikler sunması da ayrıca ilgi çekici seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Aracınızda yer alan özellikleri çok daha yakından incelemeniz sizler adına önem arz eden unsurlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz ABS fren modeli ile alakalı olarak teknik detayları çok daha yakından incelemiştik. Tabi ki zamana bağlı olarak farklı sistemler geliştirildi ki EBD modeli de bunlardan birisi olarak ciddi anlamda dikkat çekiyor. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri EBD fren sistemi ile alakalı teknik detaylar anlamında bilgilendirme amacı içerisine girelim.

EBD Fren Sistemi Nedir?

Electronic Brake Force Distribution olarak da bilinen sistem, günümüz yeni nesil otomobil modellerinde fren kuvvetinin tüm lastiklere eşit olarak dağıtılmasını sağlayan gelişmiş bir sistem modeli olarak dikkatleri çekmektedir. Türkiye genelinde özellikle ilgi gören gelişmiş ilgi çekici bir sistem olarak da dikkat çeker.

Elektronik fren kuvvet dağıtım sistemi olarak da nitelendirilen bu mükemmel fren modeli sayesinde herhangi bir sorun yaşamadan aracınızın frenlerinin anlık olarak uyguladığı kuvvet tüm lastiklere eşit bir şekilde dağıtılır ve çok daha kısa süre içerisinde çok daha güvenli fren işlemi sağlanır ki günümüz araçlarının tamamında kullanılan bir sistemdir.

Aracınızın fren esnasında genellikle dengesiz bir yapıya büründüğünü az çok tahmin ediyorsunuzdur. Günümüzde özellikle araç sistemlerinde fazlası ile ön plana çıkan bu sorun, zemin anlamında sıkıntı yaşadığınız günlerde de ortaya çıkan unsurlardan birisi olarak dikkat çeker ki EBD sistemi bunun önüne geçebilmek için geliştirilmiş son derece önemli bir modeldir.

EBD Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Aracınızda fren pedalına bastığınız an itibari ile tekerlekler üzerinde çok ciddi bir denge sorunu meydana gelir. Bu denge sorunu zaman içerisinde aracınızın tehlike altına girmesine neden olabilir ve kaza riskini de çok ciddi oranda arttırır. EBD, bunun önüne geçmek amacı ile geliştirilmiş olan son derece kaliteli ve ilgi çekici elektronik bir fren düzeneğidir.

EBD sisteminde aracınız fren kuvvetini aldığı an itibari ile elektronik olarak devreye giren sistem, fren kuvvetinizi aracınızın tüm lastiklerine anlık olarak eşit bir şekilde dağıtır ve çok daha kısa bir süre zarfı içerisinde çok daha güvenli bir şekilde duruş sağlar. Bu da aslında kaza riskini en aza indiren unsurlardan birisidir.

EBD Fren Sisteminin Avantajları

Öncelikle her anlamda çok daha güvenli fren mesafesi için oldukça önemli ve ilgi çekici bir sistem olarak dikkatleri üzerine çeker. Aracınızın ani fren esnasında denge kalması ve güç sorunu yaşamaması için son derece kaliteli bir altyapıya sahip olan bu fren sistemi, güven değeri anlamında da çok önemsenir.

EBD fren sistemi günümüz otomobillerinin tamamında sunulan seçeneklerden birisi haline geldi ki bizlerde bu seçenekleri sizlere çok daha yakından sunabilmek adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya da devam edeceğiz. Sitemizi günlük olarak ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan ABS Fren Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımızda abs fren sistemi, abs fren sistemi avantajları ve abs fren sistemi nasıl çalışır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here